Gemmoterapie: První tinktury byly až příliš silné

Gemmoterapie: První tinktury byly až příliš silné
Výhonky, klíčky a pupeny v sobě ukrývají tu největší sílu Zdroj: Pixabay

Současná medicína dosahuje v posledních letech nečekaného vývoje, nemalým důkazem toho jsou i nové technologie a možnosti pro diabetiky. I přesto však přibývá mnoho nových alergiků, ale i civilizačních a chronických onemocnění. Není se čemu divit, že se lidé čím dál více navrací k přírodní formě léčení. Jednou z nich je i gemmoterapie, která využívá mocnou sílu a svěžest pupenů, výhonků a klíčků.

Přírodní či alternativní léčba není většinou patrná hned na první pohled a rozhodnout se k ní musí každý sám. Dobrou zprávou je, že gemmoterapie vám může jenom pomoci – nemá totiž žádné vedlejší účinky.

Z historie

Vůbec první, koho napadlo, že největší síla rostlin je v pupenech, byl belgický lékař Paul Henry v roce 1952. Během svého života experimentoval s několika rostlinnými látkami, než si uvědomil, že to nejcennější se ukládá právě v pupenech. První tinktury, které vyrobil, byly dost silné – proto byly zředěné, aby jejich použití bylo účinné a zároveň bezpečné.

Zajímavost: Pro svůj výzkum použil lékař Paul Henry embryonální tkáně rostlin, které maceroval ve směsi vody, glycerinu a alkoholu. Tento postup se dodnes nezměnil.

Proč gemmoterapie?

Tato alternativní medicína vychází z jednoduchého, ale logického, předpokladu, že právě v pupenech jsou bohatě koncentrovány ty nejvýživnější a nejcennější látky, které rostliny potřebují ke svému dalšímu růstu. Gemmoterapie tak může podpořit vaši léčbu, ale v některých případech ji i nahradit (především z důvodu, kdy není možné podávat silné léky).

Používáním těchto tinktur dodáváte tělu potřebné vitamíny, stopové prvky i hormony. Gemmoterapii můžete však provádět i preventivně, ale je potřeba myslet na to, že nástup účinku je většinou delší než u klasických léků – působí však bez vedlejších účinků, a hlavně přirozenou cestou.

Tip: Na našem trhu existuje více než stovka různých druhů tinktur, které můžou pomoci od nachlazení přes úzkosti až po regeneraci organismu po těžkém onemocnění. Dokonce se některým tinkturám připisují i omlazující účinky.

Bylinky, které pomůžou s nachlazením i při následné rekonvalescenci

Viry a bakterie mají na naši imunitu tendenci útočit právě teď, v chladnějších měsících. Přenášejí se nejčastěji kapénkami při kašli, kýchání ...

Jak to funguje?

Lze říct, že pupeny, výhonky a klíčky jsou opravdu skvělou léčivou alternativou nebo podpůrnou součástí léčby – obsahují totiž mnoho vitamínů, minerálů, stopových prvků, enzymů a koncentrovanou minerální mízu, proto k léčebnému účinku stačí jen malé množství tinktury.

odborného hlediska mají pupeny meristematickou zónu tvořenou nediferencovanými buňkami, které nejsou schopny vytvářet fotosyntézu, ale které se v době prasknutí pupenu velmi rychle množí. Dokud je tento meristém naživu, může růst neomezeně dlouho a každý rok vytvářet listy stromu – v tom je právě jeho síla.

Tip: Zkuste si doma vyrobit z výhonků domácí sirup proti nachlazení – stačí výhonky smrku proložit cukrem a citrónem a nechat několik dnů macerovat na okně.

Očistná kúra

Samotná léčebná kúra by se měla započít kúrou očistnou (tedy použít tzv. drenážní prostředek). Patří mezi ně tinktury březové, dubové nebo bukové – ty mají výrazné detoxikační účinky na celý organismus, ale stimulují i funkci jater a slinivky. Ty připraví tělo na následné léčení.

Každá tinktura má na sobě etiketu, jak by se měla správně užívat, ale většinou by se neměla překračovat dávka jedné kapky na 1 kilogram tělesné hmotnosti člověka, která by měla být následně rozdělena mezi tři denní dávky (tzn. pokud někdo váží 60 kg, měl by během dne užít 60 kapek – ráno, odpoledne i večer po 20 kapkách).

Fakt: Délka jedné kúry trvá tři až dvanáct týdnů, podle závažnosti onemocnění.

A jaké jsou nejběžnější a nejužívanější tinktury? Patří mezi ně:

  • černý bez, který je schopen pomoci stavu vašich cévních stěn, ekzému, ale i lupence,
  • jalovec, ten má zase detoxikační účinky na celé tělo, ale především na játra,
  • lípa výborně zahání stres a nervozitu,
  • olše se doporučuje na osteoporózu, revma, srdce a oběhový systém,
  • šípek může eliminovat vznik zánětů dýchacích cest,
  • vrba je dobrá na nemoci z nachlazení,
  • maliník ocení především ženy v průběhu menstruace.

Gemmoterapie a diabetes

Tady je důležité říct, že gemmoterapie u diabetu nemůže nahradit konvenční léčbu cukrovky, ale některé tinktury mohou být použity jako podpůrný prostředek léčby, případně mohou pomoci zbavit tělo zátěže, které se mu kvůli léčbě (např. inzulínem) každý den dostává. V čem tedy může pomoci?

  • Podpořit metabolismus cukrů – některé pupeny, například borovice nebo černého rybízu, jsou známy pro svou schopnost podporovat normální funkci slinivky břišní a zvyšovat citlivost buněk na inzulín, to může přispět například i k lepšímu udržení hladiny cukru v krvi.
  • Antioxidanty a protizánětlivé účinky – tyto látky jsou prospěšné pro všechny lidi bez rozdílu, pro diabetiky však dvojnásobně. Mohou dokonce snížit stres, který řeší stále více diabetiků.
  • Podpora orgánů – játra, slinivka, ale i ledviny jsou orgány, které jsou diabetem každý den namáhány. I v tomto může být gemmoterapie nápomocná.
  • Snížení vedlejších účinků léčby – vedlejší účinky, jako je například zácpa, průjem, ale i různé záněty, mohou díky gemmoterapii téměř vymizet, případně se mohou tyto vedlejší účinky zmírnit na minimum.

Zdroje: nadeje-byliny.eu, celostnimedicina.cz, britannica.com

4272

Diskuze k článku