Potraviny bohaté na saponiny by diabetikům neměly uniknout! Mohou zlepšit kompenzaci nemoci. Co tedy jíst?
Gemmoterapie pro diabetiky: Síla pupenů jako alternativní léčebná metoda
Zdroj: Pixabay
Gemmoterapie je další z terapií, které byste měli jako diabetici věnovat pozornost. Pokud se zajímáte o alternativní léčebné metody, určitě vás zaujme svou jednoduchostí a zároveň plnou logikou.
Pupenová terapie je součástí fytoterapie, která se věnuje prevenci a léčbě různých zdravotních problémů pomocí rostlin. Je prospěšná tělu i duši.
Z fytoembryoterapie ke gemmoterapii
Gemmoterapie je jednou z naturopatických technik, patří do souboru bioterapií. Název je odvozený od latinského slova pupen nebo drahokam „gemmae“. Pupeny se používaly již ve středověké lidové medicíně. Samostatný léčebný obor vznikl až v 60. letech 20. století, kdy byly položeny základy fytoembryoterapie, která se pak díky aktivitě Maxe Tétaua přejmenovala na gemmoterapii.
Gemmoterapie je ve zkratce používání pupenů a dalších embryonálních částí rostliny ve formě extraktů k léčebným účelům. Extrakty se vyrábí výhradně z čerstvé embryonální tkáně rostlin, stromů a keřů, tedy poupat, mladých výhonků i kořínků.
Tvorba pupenů umožňuje rostlinám vstoupit do nové etapy jejich života. Při jejich vytváření soustředí všechny své síly, aby se díky poupatům znovu stala prospěšnou světu. V zimě je růst přerušen, pokračuje v jarním období. V zárodku se nachází meristém, rostlinné pletivo. Buněčné dělení umožňuje růst a vývojové rozlišování rostliny nebo stromu.
Jediná rostlinná tkáň má schopnost obnovit rostlinu jako celek. Kmenové buňky rostliny, kterým se také říká nediferencovaná tkáň, obsahují obrovské množství genetické informace a také stopové prvky, enzymy, minerály a vitamíny, jež se podílí na růstu rostliny. Z embryí macerovaných ve směsi vody, alkoholu a glycerinu se vyrábějí roztoky, ve kterých se koncentrují účinné látky rostlin.
Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek
V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční ...
Jak prospívá uživateli?
Terapeuti, kteří ji praktikují, tvrdí, že výhody gemmoterapie jsou četné pro tělo i mysl. Pokud jste fanoušky tzv. energetické medicíny, určitě byste ji měli vyzkoušet. Pracuje jemně, o její efektivitě se však musíte uživatelsky přesvědčit sami. Zkušenost je totiž nepřenosná. Gemmoterapeut pracuje kromě důrazu na energetické působení rostlin také s jejich symbolikou.
Například rozmarýn je v gemmoterapii podporovatelem zdravého sebevědomí.
I když samozřejmě nejde o metodu, která by byla všespásná a ze dne na den vyřešila mávnutím proutku veškeré vaše zdravotní potíže, je dobré s ní počítat jako s možným dobrým doplňkem pro klasické terapeutické metody.
Kde se konkrétně gemmoterapie využívá?
-
Při podpoře hubnutí, kdy se udělá celkový souhrn možných faktorů, proč přibíráte (například v důsledku dlouhodobého stresu, nedostatku spánku, špatných návyků ve stravě). Terapeut se snaží pochopit příčinu nárůstu hmotnosti, aby pak mohl působit na organismus tak, že podpoří úspěšné shození kil navíc. V gemmoterapii je mnoho rostlin, které se budou používat speciálně pro hubnutí. Jsou jimi například typicky detoxikační byliny jako rozmarýn, pampeliška nebo artyčok (ten je společně s pampeliškou výborným jaterním tonikem).
-
Lze ji použít také, pokud trpíte celulitidou nebo kožními záněty. Pomůže líska jasan nebo kaštan. Pro dosažení lepších výsledků je samozřejmě potřeba kombinovat užívání gemmoterapeutických doplňků se zlepšením životního stylu, zařadit do jídelníčku potraviny pro podporu eliminace celulitidy a věnovat se doporučenému cvičení.
- Velmi dobře se používá také při spánkových poruchách, nebo pokud čelíte dlouhodobému stresu, úzkostem, trpíte-li nedostatkem spánkového hormonu melatoninu. Pro tyto účely vám doporučí terapeut lípu, která podporuje uklidňující a hluboký spánek a zároveň působí jako podpora nervového systému, je efektivní i na spánkové křeče. Můžete se setkat také s fíkovníkem, který se postará o srovnání hormonální hladiny, uklidní potíže vyvěrající z psychosomatického pramene.
Léčba extrakty ze zvířecích orgánů: Popularita znovuobjevené organoterapie roste
Organoterapie spadá do působnosti naturopatie. Její principy jsou zajímavé, i když nemusí všem připadat zrovna etické. Je ale dobré mít v paměti ...
Jak dlouho se gemmoterapeutické extrakty užívají?
Pokud chcete vědět, jestli gemmoterapie opravdu funguje, k tomu, abyste pocítili její účinky, bude potřeba užívat extrakt po dobu tří týdnů. Následně vložit týdenní pauzu, pak až třikrát tento proces zopakovat. Kúra může trvat až tři měsíce. Tzv. „terapeutická okna“ jsou důležitá, aby bylo vaše tělo v rovnováze a na preparát si nepřivyklo.
V případě nejasností o délce nebo vhodnosti jednotlivých extraktů pro vaše konkrétní individuální užívání je dobré kontaktovat školeného gemmoterapeuta.
Stejně jako u dalších alternativních terapií, obzvláště, léčíte-li se s diabetem, může gemmoterapeut pomoci vyhnout se možnému riziku kontraindikací. Navíc může pomoci s nejlepší možnou kombinací více extraktů tak, aby byly pro vás co nejvíce prospěšné. K dosažení úspěchu v léčbě je samozřejmě nutná určitá trpělivost.
S jakými extrakty se můžete setkat nejčastěji?
Obecně se dá říct, že gemmoterapeutických extraktů by mohlo být stejně jako rostlin oplývajících poupaty. Nabídka je opravdu velmi pestrá. Poupě má podle gemmoterapeutického principu lepší terapeutické vlastnosti než jiné zralé části rostliny. Obsahuje genetickou informaci budoucí rostliny i všechny stopové prvky, minerály a vitamíny, které ji tvoří. Má tedy vysokou terapeutickou účinnost. Možné vedlejší účinky jsou stejné jako ty, které u použitých rostlin uvádí fytoterapie.
Některé extrakty se používají například k podpoře krevního oběhu, zlepšení specifických mužských poruch (impotence, nedostatek testosteronu) nebo pro zlepšení imunitních odpovědí.
Dokáží pracovat jemně s hormonálním systémem, proto se indikují i při ženských potížích, jako jsou menstruační poruchy, PMS, projevy cystitidy. Jsou vhodné i pro děti, hodí se při nespavosti nebo zpomaleném růstu. S jakými se nejčastěji setkáte?
-
Výhonek maliníku (Rubus idaeus L) pro regulaci funkcí vaječníků a stimulaci vylučování hormonu estrogenu a progesteronu. Menstruační a menopauzální extrakt. Zklidňuje projevy alergií a podporuje činnost krevního oběhu, působí proti křečím a jako relaxační prostředek, snižuje zánětlivé projevy.
-
Ořešák (Juglans regia L.) se používá pro zlepšení činnosti metabolismu a při trávicích poruchách, pro podporu jaterní činnosti a funkcí slinivky břišní. Je protizánětlivý (vhodný i při chronických stavech), podporuje krevní oběh.
-
Fíkovník (Ficus carica L.) se v tradiční čínské medicíně používá jako skvělý prostředek pro rovnováhu těla a duše. Slouží k uvolnění přemíry emocí, které nepříznivě ovlivňují funkce jater. V gemmoterapii napomáhá dát do pořádku endokrinní systém vychýlený z rovnováhy. Je prospěšný při dvanácterníkových vředech, reguluje sekreci žaludku. Doporučuje se také při úzkostech, stresu, při migrénách nervového původu. Podporuje zdravý oběhový systém, indikuje se například při trombózách a potížích srdečního rytmu.
-
Rozmarýn (Rosmarinus officinalis L.) je brán jako dobrá podpora jater a žlučníku, nervového systému, jako protizánětlivý prostředek a využívá se i jako stimulant dobrého krevního oběhu a tonikum urogenitálního systému.
-
Lípa (Tilia tomentosa) se používá jako tonikum nervového systému, trávicího systému (gastritida nebo kolitida), jako protikřečový prostředek, při neurózách, při poruchách srdečního rytmu. A také k eliminaci kyseliny močové a LDL cholesterolu v krvi.
Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Hsph.harvard.edu, Herbalgem.fr, Britannica.com.
10252