Sexy golfistka Šideri Váňová: Musím se kvůli zdraví hlídat
Fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková: Co nabízí diabetikům voda?
V rozhovoru s fyzioterapeutkou Mgr. Ivou Bílkovou, CERT. MDT, se zaměříme na benefity, které kondiční plavání nabízí pacientům s diabetem.
Jaké jsou výhody pohybu ve vodě oproti běžnému cvičení „na suchu“?
Voda nadnáší, šetří proto páteř i klouby dolních končetin. Diabetici se často potýkají s poruchou koordinace – ve vodě mohou díky většímu odporu vody posilovat velké svaly a zlepšovat přesnost pohybu. Pohyb ve vodě také snižuje hypertenzi, zlepšuje prokrvení dolních končetin a zvyšuje látkovou výměnu na buněčné úrovni, což je pro diabetiky důležité. Právě následkem nedostatečného prokrvení a výživy tkáně vznikají bércové vředy, diabetické gangrény či diabetická neuropatie. V neposlední řadě také voda svým tlakem podporuje funkci lymfatického a krevního oběhu, a tím snižuje otoky nohou, boků nebo pasu. Vodní tlak a cvičení ve vodě mají dobrý vliv i na funkci zažívacích orgánů, hlavně peristaltiku střeva.
Které aktivity ve vodě byste doporučila diabetikům?
Není nic, co by bylo diabetikům zapovězeno či pro ně nevhodné. Naopak jakýkoli pohyb, který diabetika zadýchá a lehce svalově unaví, je pro něj žádoucí. Zlepší tím sílu svalu, koordinaci a přispěje k vyrovnání příjmu a výdeje energie. Líbí se mi aquaaerobic – posiluje, zadýchá a zároveň tlak vody pomůže lymfatickému systému proti otokům nohou. V hotelech patří tato aktivita mezi nabízené „atrakce“ u bazénů i u moře.
Jak často je možné chodit plavat nebo cvičit ve vodě?
Zdravá kůže může do vody bez omezení. Máte-li čas denně, je to ideální. Na dovolené u moře můžete strávit ve vodě klidně celý den. Neexistuje žádná kontraindikace, která by diabetiky ve vodě limitovala. Snad jen fakt, že kvůli horšímu prokrvení mívají obecně i horší troficitu kůže (kvalitu a výživu). Jiná věc jsou otevřené rány na „diabetické noze“, s těmi je koupání rozhodně vyloučeno.
Příklady vhodných cviků pro čtenáře DIASTYLU:
1. STOJ S ROZPAŽENÍM A ROTACÍ TRUPU
Postavte se do bazénu, nohy rozkročte na šířku pánve a pokrčte se v kolenou – voda by vám měla dosahovat až po ramena. Nadechněte se do spodního břicha, bočních žeber a dolní části zad. Při výdechu zapojte břišní svaly a napřimte páteř, bradu držte blízko u krku. Pod hladinou vody rozpažte ruce. Pomalu plynule rotujte horní částí trupu a hlavou nejprve doleva a poté doprava. Pravidelně dýchejte a udržujte rovnováhu. Celý cvik několikrát opakujte na obě strany. Pro dosažení vyšší tepové frekvence zrychlete rotace.
2. POSILOVÁNÍ DOLNÍCH KONČETIN
Cvik se obvykle provádí s posilovací gumou nebo dalšími pomůckami, které zvyšují odpor při posilování a jsou vhodné i v bazénu (např. destičky připnuté na zápěstí, kotníky nebo rukavice s blánami). Zaujměte klidný vzpřímený stoj – nohy jsou od sebe vzdáleny na šíři vaší pánve, kolena i ramena jsou uvolněná, paže volně podél těla, hlava v napřímení, pohled směřuje vpřed. Zpevněte břišní stěnu, nadechujete se do spodních žeber, která by se měla rozpínat do stran. 1. Přeneste váhu na levou nohu a pravou unožte do strany, ale jen tak daleko, aby se nezvedala pánev. Pohyb provádějte plynule, nekmitejte. Vraťte do výchozí pozice. Pravidelně dýchejte. 2. V další fázi nohu místo unožování zanožujte za tělo tak daleko, aby se pánev a spodní část zad neprohýbala a trup nepadal vpřed. 3. Do třetice nohu přednožte před tělo tak daleko, aby se pánev a spodní část zad opět neprohýbala. Každý pohyb (do všech tří směrů) opakujte 8x, poté nohy vystřídejte. Počet opakování či celou sérii (např. 2 x 8 opakování s krátkou pauzou) navyšujte podle vašich schopností a aktuální kondice.
3. BAZÉN MÍSTO ZÁVĚSNÉHO SYSTÉMU
Chytněte se rukama za okraj bazénu, zapřete se, lehce se nakloňte ke hraně bazénu, jako byste tlačili stěnu před sebou. Pokrčte a přitáhněte levou nohu co nejblíže k tělu a pak ji vraťte zpět. To samé s pravou nohou. Pokrčte obě nohy najednou. Pokuste se přitahování nohou postupně zrychlovat. Opakujte 6x na každou stranu, odpočiňte si a celou sérii znovu opakujte.
VIDEONÁVODY CVIKŮ Videonávody uvedených cviků ve variantách s posilovací gumou, závěsným systémem a bosu, i mnohé další najdete na www.youtube.com/FYZIOklinika.
927
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný