Zaoceánská výprava: Jak se žije diabetikům v Hondurasu?
Film: pokus o sebevraždu s pomocí inzulinu
Obvykle se člověk pokusí odejít ze světa pomocí hromady prášků, žiletek, skokem z mostu nebo třeba ranou z pistole. Hlavní hrdina filmu I love you Phillip Morris k pokusu o sebevraždu použil inzulin.
Ale vezměme to od začátku. Steven Russel, jehož hraje Jim Carrey (53), je zdánlivě šťastně ženatý muž s bohabojnou Debbie. Vedle toho, že s ní každý večer děkuje Bohu za ty nejkonkrétnější dary každodenního života, začne mít i homosexuální úlety.
Film je inspirován skutečným příběhem
Když do jeho auta jednou ve velké rychlosti vrazí jiné, rozhodne se, že zbytek života už si nebude hrát na heterosexuála. Brzy nato se coby podvodník (život na velké noze něco stojí) dostane do vězení a bezhlavě se zamiluje do jiného odsouzence. Do zjemnělého Phillipa Morrise, jehož excelentně ztvárnil Ewan McGregor (44). Americko-francouzský snímek z roku 2009 je inspirován opravdovým příběhem. Steven Russel opravdu existuje a nyní je za mřížemi na doživotí. Skutečný je také Phillip Morris, který se v roli advokáta mihnul v závěrečné scéně.
Celá story je o osudové gay lásce, kdy Jim Carrey neustále překračuje zákon, aby mohl pečovat o svého přítele, neustále utíká z vězení, přičemž jeho originalita a drzost ve vymýšlení způsobů, jak se dostat ven, nezná mezí.
Steven je diabetik. A to se tam objeví hned ve dvou scénách. V jedné kvůli cukrovce odmítá bonbony, v druhé se pokusí o sebevraždu tak, že si způsobí hypoglykemii. To když jej Phillip Morris opustí za to, že mu tají své podvody a musí utíkat před policisty.
Píchá do sebe jednu injekci za druhou
Tomu, kdo film neviděl, by se předem nemělo nic zásadního prozrazovat. My tohle pravidlo porušíme popisem scény, kde se hlavní hrdina rozhodne vzít si život. Policista zatčenému Carreymu podává sadu stříkaček a lahvičku inzulinu v pouzdře. „Tohle jste chtěl? Diabetik, co?“ Policejní auto vyrazilo, zatímco Carrey přemýšlí s balením v ruce a těkavě se rozhlíží. Natahuje do stříkaček inzulín a začne si ho postupně vpichovat na různá místa na břiše a nohou a zjevně se mu dělá špatně. Po chvíli padne na sedadlo s pěnou u pusy. „Necítíš něco?“ obrátí se na kolegu policista u volantu, který Carreymu podával injekce. Otočí se a zahlédne na sedadle zkrouceného muže. „Do háje! To snad ne?!“ V následující scéně už je Carrey připoutaný na nemocničním lůžku.
Diabetoložka MUDr. Špitálníková: Hypoglykemii zahrál dobře
I tentokrát jsme reálnost filmových scén nechali posoudit diabetoložkou MUDr. Mgr. Sylvií Špitálníkovou, Ph. D., která je zhodnotila jako zdařilé.
0:26 hod.
Jim Carrey svému příteli v dopise z vězení poznamenává, že je diabetik, takže nemůže bonbony. MUDr. Špitálníková: „Většina diabetiků by skutečně neměla jíst bonbony slazené cukrem a jinými jednoduchými sacharidy, jako glukózou či glukózovým sirupem.“
1:03 hod.
Zatčený Carrey dostává od policisty lahvičku s inzulinem a injekční stříkačky pro jeho podkožní aplikaci, načež se předávkuje inzulinem. MUDr. Špitálníková:
„Tato scéna je velmi reálná, asi takto vypadá těžká hypoglykemie, ovšem v praxi by se mohlo snadno stát, že by dávka aplikovaného inzulinu vedla k velmi těžké hypoglykemii s trvalými následky či dokonce ke smrti diabetika.“
Mohlo by vás zajímat
• Skutečný Steven Jay Russel se proslavil mnoha bizarními útěky z vězení, které realizoval vždy v pátek 13. Vydával se za soudce, lékaře, údržbáře…
• Při jiném útěku si přebarvil vězeňský mundúr na zeleno a vydával se za bachaře.
• Opravdový Russel v současné době vykonává trest odnětí svobody na 144 let. Během svého trestu tráví 23 hodin denně na samotce, hodinu má na sport a sprchu.
• Autor knižní předlohy Steve McVicker o Russelovi řekl: „Je povahou lhář, ale je tak okouzlující a tak legrační, že kdyby někdy vyšel z vězení, dovedu si představit oběd s ním.“
3488
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný