Fíky: Pochoutka s nízkým GI, kterou si mohou dopřát i diabetici. Vyzkoušejte skvělé fíkové úly
Lahodná středomořská pochoutka, která spolehlivě zažene chuť na sladké, a přitom má příjemně nízký glykemický index. Fíky patří mezi nejvýznamnější přírodní zdroje vápníku, fruktózy a vlákniny, jsou bohaté také na fosfor, měď, beta karoten a vlákninu, a navíc obsahují i draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak. Jako surovina na vánoční cukroví jsou fíky prostě ideální. Udělejte si doma výborné fíkové úly, po kterých se u vás doma určitě jen zapráší!
Skvělé je, že fíky jsou výborné v čerstvém i sušeném stavu. Podle archeologických nálezů si na nich pochutnávala i krásná královna Kleopatra. A při jiných vykopávkách se severně od Jericha našly více než 11 tisíc let staré fíky z kulturního fíkovníku, tedy fíkovníku, který neměl semena a rozmnožovali jej lidé řízkováním. To by znamenalo, že člověk si „ochočil“ fíky asi tak o tisíc let dříve než pšenici, ječmen a jiné plodiny.
Fíky pro zdraví
Fíky mají nízký glykemický index (GI 35) a glykemickou zátěž (5 GL na 100 g fíků) a obsahují 66,8 kcal ve 100 g. Obsahují probiotika, vápník, hořčík, fluor, železo, zinek a draslík, který pomáhá udržovat v normě krevní tlak a svalové funkce.
Kromě řady minerálů jsou plné vitamínů A, C a B. Obsahují i měď, která podporuje dobrý energetický metabolismus a boj buněk s volnými radikály. Díky polyfenolům, které jsou hlavně ve slupce, jsou také ideální antioxidační potravinou. Jediné, co je potřeba mít na vědomí, je vyšší obsah cukru.
Vánoční cukroví pro diabetiky: Ovesná kolečka s lískovým oříškem
Ovesné vločky jsou komplexní potravinou, která se hodí do všech jídelníčků, včetně těch redukčních. Diabetici by měli dávat přednost hrubým ...
Fíkové listy a jejich pozitivní vliv na diabetes
Vědci zkoumali také ochranné účinky fíkových listů, které jsou dobrým zdrojem fenylpropanoidů, na hladinu glukózy a lipidů u myší s diabetem II. typu. Výzkumní pracovníci došli v rámci studie k závěru, že fíkové listy vykazují u diabetických potkanů významný pozitivní vliv v procesu metabolismu sacharidů. U zkoumaných subjektů se po jejich konzumaci objevila aktivita, která vedla ke snížení krevního cukru a tuku.
V minulosti se fíky pražily a připravovala se z nich fíková káva. Dodnes se také používají jako jedna z ingrediencí v náhražkách kávy.
Proti zácpě i na vysoký tlak
Fíky jsou nejen zdravá, krásně sladká pochoutka, ale fungují i jako přírodní projímadlo, které je šetrné, nenávykové, a tím bezpečné. Je to díky obsahu vlákniny skládající se z pektinu a nerozpustné vlákniny. Pektin je rozpustná vláknina, která přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v těle. Nerozpustná vláknina z fíků zase zlepšuje průchod jídla střevy, takže chrání před zácpou a jinými střevními potížemi.
Další obsaženou látkou, která přispívá ke zdraví střev, jsou slizy, které chrání střevní sliznici (a v případě sliznice dýchacích cest napomáhají vykašlávání). Kromě projímavých účinků fíky:
- zlepšují trávení,
- pomáhají snižovat vysoký krevní tlak,
- mohou pomáhat zvyšovat hustotu kostí,
- bojují proti osteoporóze,
- pomáhají snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL) v krvi.
Skořice: Pomáhá při cukrovce i s vysokým cholesterolem. Upečte si dia skořicové rolky
Historie skořice sahá až 4 000 let zpět a není vyloučeno, že je to jedno z nejstarších koření na světě. Píše se o ní i v Bibli. Je to vlastně ...
Recept: Fíkové úly
Pokud máte fíky rádi, můžete je použít jako surovinu na výborné fíkové úly. Těsto na úly je ale potřeba nechat chvíli uležet a hotové úly nechat pořádně vychladit. Pak ale bude cukroví krásně kompaktní a plné úžasné chuti. Ostatně, není divu, když obsahuje fíky napuštěné kvalitním rumem, rozinky a datle.
Suroviny:
- 200 g sušených fíků
- 50 g datlí
- 80 g mandlí
- 30 g kokosu
- 100 ml kvalitního rumu
Postup přípravy:
Fíky nakrájíme a namočíme přes noc do rumu. Mandle umixujeme na mouku, ponecháme ji v mixéru, do kterého přidáme namočené fíky, datle a kokos. Mixujeme, dokud nedostaneme hutnější těsto. To necháme v misce, kterou vložíme na pár hodin do lednice. Poté již prsty odebíráme kousky těsta, které vkládáme do otevíracího tvořítka tvaru včelího úlu, dobře těsto zatlačíme, vyjmeme ven, a ještě necháme několik hodin vychladit. Dobrou chuť!
Zdroje: se souhlasem Mgr. Zuzany Švédové, DiS., dále celostnimedicina.cz, zahrada-centrum.cz, diastyl.cz
11015