Fíky: Lahodný spojenec v boji s vysokým tlakem a cholesterolem. Vánoční fíkové úly vás okouzlí

Fíky: Lahodný spojenec v boji s vysokým tlakem a cholesterolem. Vánoční fíkové úly vás okouzlí
Fíky mají nízký glykemický index a jsou vhodnou potravinou pro diabetiky Zdroj: se souhlasem Mgr. Zuzany Švédové, DiS.

Fíky patří mezi nejstarší ovoce, které lidé konzumují. Ještě před rozšířením cukru se používaly ke slazení všech moučníků a dodnes se objevují na sváteční jídelní tabuli. Dnes ale kromě jejich lahodné chuti oceňujeme i jejich zdravotní přínosy. Fíky patří mezi nejvýznamnější přírodní zdroje vápníku, fruktózy a vlákniny, jsou bohaté také na fosfor, měď, draslík, beta karoten a vlákninu.

Fíkovník (Ficus carica) pochází ze severní Malé Asie a s Řeky a Římany se rozšířil po celém Středomoří. Historie fíku je opravdu dlouhá. Sumerské kamenné tabulky z roku 2500 př. n. l. nesou záznamy o kulinářském využití fíků, pozůstatky fíkovníků byly nalezeny také při vykopávkách neolitických nalezišť z roku 5000 př. n. l. Někteří historici považují fík za první z domestikovaných plodin.

Fíky a starodávné mýty

Kromě toho, že fíky patří k nejstaršímu pěstovanému ovoci, mají také starobylý a mýtický charakter. Někteří badatelé se například domnívají, že zakázané ovoce, které utrhla Eva, byl fík, a nikoli jablko. Je to také nejčastěji zmiňovaná rostlina ve Starém i Novém zákoně. V řecké mytologii se Zeus během války Titánů promění ve fíkovník. Buddhisté věří, že Buddha nalezl osvícení, když seděl pod fíkovníkem. V průběhu dějin byl fíkovník po celém světě symbolem hojnosti, plodnosti, míru a prosperity a zaujímá symbolické postavení v mnoha světových náboženstvích, včetně křesťanství, islámu, hinduismu, judaismu a buddhismu.

Starověcí olympionici si fíky zasloužili za své atletické výkony a Plinius starší vychvaloval regenerační schopnosti tohoto ovoce. Prorok Mohamed údajně označil fík za ovoce, které by si nejvíce přál vidět v ráji. Staří Egypťané zase vkládali fíky do košů, které pohřbili s mrtvými. Římané byli přesvědčeni, že fíky jsou darem od Bakcha, boha vína a extáze. Své husy krmili spoustou fíků, protože věřili, že husí játra pak budou chutnější.

Mák má divokou historii. Pro výrobu léků i jako superpotravina se pěstuje už tisíce let

Už Sumerové 3 400 let před naším letopočtem pěstovali v oblasti Mezopotámie mák pro jeho léčebné i rekreační využití. Na uměleckých dílech z této ...

Co je fík?

Fíky jsou jedlé plody Ficus carica, malého stromu z čeledi morušovníkovitých. Z technického hlediska se jedná o takzvané sykonium, což je dužnatá baňka obsahující uvnitř spoustu květů. To fíkům dodává jedinečnou chuť a strukturu. Vyskytují se v různých barvách, od zelené po černou, a jsou vynikající čerstvé i sušené.

Fíky mají nízký glykemický index (GI 35) a glykemickou nálož (5 GL na 100 g fíků) a obsahují 66,8 kcal ve 100 g. Obsahují probiotika, vápník, hořčík, fluor, železo, zinek a draslík, který pomáhá udržovat v normě krevní tlak a svalové funkce.

Kromě řady minerálů jsou plné vitamínů A, C a B. Obsahují i měď, která podporuje dobrý energetický metabolismus a boj buněk s volnými radikály. Díky polyfenolům, které jsou hlavně ve slupce, jsou také ideální antioxidační potravinou. Jediné, co je potřeba mít na vědomí, je vyšší obsah cukru.

Pomohou s cholesterolem, vysokým tlakem i osteoporózou

Fíky fungují jako šetrné a nenávykové přírodní projímadlo. Za tento účinek vděčí obsahu vlákniny – pektinu a nerozpustné vlákniny. Pektin je rozpustná vláknina, která přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v těle. Nerozpustná vláknina z fíků zase zlepšuje průchod jídla střevy, takže chrání před zácpou a jinými střevními potížemi. Další obsaženou látkou, která přispívá ke zdraví střev, jsou slizy, které chrání střevní sliznici (a v případě sliznice dýchacích cest napomáhají vykašlávání).

Fíky ale mají i další zdraví prospěšné účinky. Pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, zlepšují trávení, přispívají ke snížení špatného LDL cholesterolu, zvyšují hustotu kostí a pomáhají v boji proti osteoporóze.

Vědci zkoumali také ochranné účinky fíkových listů, které jsou dobrým zdrojem fenylpropanoidů, na hladinu glukózy a lipidů u myší s diabetem II. typu. Výzkumní pracovníci došli v rámci studie k závěru, že fíkové listy vykazují u diabetických potkanů významný pozitivní vliv v procesu metabolismu sacharidů. U zkoumaných subjektů se po jejich konzumaci objevila aktivita, která vedla ke snížení krevního cukru a tuku.

Diabetik Elton John úplně oslepl, ale nevzdává se naděje na zlepšení

Cukrovka s sebou nese celou řadu zdravotních komplikací, od srdečních onemocnění přes choroby ledvin až po potíže se zrakem. Elton John se kromě ...

Správná konzumace fíků

Není fík jako fík. Ať už sáhnete po zelených nebo modrých fících, měli byste si vždy vybrat bezvadně vyhlížející, pevné, aromatické a současně příjemně zralé fíky s lahodnou dužinou. Fíky totiž po utržení již nedozrávají.

Fíky byste měli ideálně sníst už v den nákupu. V chladničce ale vydrží asi týden. Nezapomeňte ale nakoupené fíky dobře zabalit, dobře totiž absorbují různé pachy.

Před konzumací byste měli fíky vyndat z ledničky a nechat je zhruba půl hodiny v pokojové teplotě, aby se jejich chuť mohla plně rozvinout. Fíky se hodí do salátů, pečených i nepečených dezertů. A pokud jste ještě neskončili s pečením vánočního cukroví, můžete vyzkoušet skvělé fíkové úly.

Recept: Fíkové úly

Pokud máte fíky rádi, můžete je použít jako surovinu na výborné fíkové úly. Těsto na úly je ale potřeba nechat chvíli uležet a hotové úly nechat pořádně vychladit. Pak ale bude cukroví krásně kompaktní a plné úžasné chuti. Ostatně, není divu, když obsahuje fíky napuštěné kvalitním rumem, rozinky a datle.

Suroviny:

  • 200 g sušených fíků
  • 50 g datlí
  • 80 g mandlí
  • 30 g kokosu
  • 100 ml kvalitního rumu

Postup přípravy:

Fíky nakrájíme a namočíme přes noc do rumu. Mandle umixujeme na mouku, ponecháme ji v mixéru, do kterého přidáme namočené fíky, datle a kokos. Mixujeme, dokud nedostaneme hutnější těsto. To necháme v misce, kterou vložíme na pár hodin do lednice. Poté již prsty odebíráme kousky těsta, které vkládáme do otevíracího tvořítka tvaru včelího úlu, dobře těsto zatlačíme, vyjmeme ven, a ještě necháme několik hodin vychladit. Dobrou chuť!

Zdroje: se souhlasem Mgr. Zuzany Švédové, DiS., dále thespruceeats.com

8013

Diskuze k článku