Fenykl: Voňavá bylinka pomůže s trávením, cukrovkou i v období menopauzy

Fenykl: Voňavá bylinka pomůže s trávením, cukrovkou i v období menopauzy
Fenykl přispívá ke zdraví srdce a pomáhá s regulací glykemie Zdroj: Pixabay

Naše babičky z něj vařily aromatický čaj, který pomáhal při nadýmání. Fenykl má ale mnohem širší využití. Jeho léčivé schopnosti znali už staří Egypťané a Číňané.

Fenykl (Foeniculum vulgare) je aromatická rostlina z čeledi miříkovitých. Semena fenyklu jsou aromatická a mají sladkou chuť podobnou anýzu. Všechny nadzemní části fenyklu jsou jedlé, včetně květů. Fenykl, ať už jako hlíza, nebo ve formě semen používaných jako koření, je oblíbený ve fytoterapii. Představuje nedílnou součást evropského i asijského tradičního léčitelství.

Historie používání fenyklu

Fenykl má dlouhou historii využití v oblasti léčby, magie a kulinářského umění. Staří Egypťané jej používali jako potravinu i lék, ve staré Číně byl zase považován za lék proti hadímu uštknutí. Ve středověku jej lidé věšeli na dveře, protože měli za to, že odhání zlé duchy.

Využití fenyklu v kuchyni

Semena fenyklu lze zapékat do chleba, sušenek, nádivek a italských klobás, přidávají se i do kysaného zelí. Výborně se doplňují s chřestem, rajčaty a okurkami. Snítky fenyklu lze grilovat s rybami, masem a zeleninou, listy můžete přidat do nejrůznějších salátů.

Fenyklový olej, semena nebo výtažky se používají také k ochucení hotových jídel včetně masa, zmrzliny, cukrovinek, pečiva a koření, stejně jako nealkoholických nápojů a likérů, jako je italský likér sambuca.

Éterický olej ze semen se přidává do parfémů, mýdel, léčiv a kosmetiky.

Syndrom suchého oka: První pomoc zvládnete doma, vážnější potíže by měl řešit lékař

Syndrom suchého oka, klinicky známý jako keratoconjunctivitis sicca, se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu, což vede k nadměrnému vysušování ...

Fenykl a cukrovka

Pro diabetiky je fenykl velmi zajímavou rostlinou. Má vysoký obsah sodíku a vitaminu E a je rovněž kvalitním zdrojem bioflavonoidů, které přispívají k dobré činnosti kardiovaskulárního systému a mají svou roli v úspěšném managementu hladin krevního cukru. Fenykl dodává tělu látky, které eliminují výskyt volných radikálů, takže je spojencem proti rozvoji komplikací cukrovky. Navíc je zmiňován i jako rostlina snižující riziko vzniku diabetu II. typu.

Další léčebné využití fenyklu

Většina lidí zná fenykl jen jako součást čaje proti nadýmání. Fenykl má přitom mnohem širší využití.

Používá se jako diuretikum a potopudný prostředek, přispívá k lepšímu spánku a ke snížení LDL krevního cholesterolu a pro regulaci krevního tlaku. Kromě toho podporuje dobré trávení, je prospěšný pro močový trakt a ledviny. Ocení jej ženy, které trápí problematický menstruační cyklus a také ženy v přechodu. Fenykl totiž zmírňuje nepříjemné projevy v období menopauzy. V případě sezónních onemocnění dýchacího traktu má příznivý účinek na krk, hrtan a hlasivky, udržuje odolnou imunitu a usnadňuje vykašlávání.

Bazalka: Na vysoký tlak, imunitu i proti depresi. Navíc zapudí komáry a klíšťata

Bazalka (Ocimum basilicum) je aromatická bylina, která pochází z Asie a Afriky. Pokud jde o jídelníček, není nijak zvlášť bohatá na živiny, ale ...

Možné nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou vzácné. Fenykl může být problémem pro osoby alergické na čeleď miříkovitých. V takovém případě se mohou objevit kožní reakce, otoky nebo jiné známky nesnášenlivosti. V případě vysokých a neodborných dávek esenciálního oleje se mohou vyskytnout křeče, třes a halucinace.

Další kontraindikace představuje použití u hormonálních patologií a hormonálně závislých rakovin, u těhotných žen, kojících matek a dětí do deseti let věku, protože působí podobně jako hormon estrogen. Není vhodný ani pro epileptiky. Fenykl se nedoporučuje jako součást diet se sníženým příjmem sodíku.

Při dlouhodobém užívání, tedy dva týdny a déle, se bez doporučení lékaře nedoporučuje konzumovat více než 7 gramů denně. Diabetici by bez porady s ošetřujícím lékařem neměli obecně užívat potravinové doplňky, které mohou ovlivnit hladinu krevního cukru, interagovat s léčivy na management hyperglykémie, vysoký krevní tlak, krevní lipidy, nebo antikoagulanty, pokud tyto medikamenty pravidelně užívají.

Zdroj: herbsociety.org, dále dle textu

1036

Diskuze k článku