Fenomenální objev britských vědců potěší diabetiky II. typu: nová antidiabetika s přidanou hodnotou!
Diabetici mají oproti zcela zdravým lidem výrazně vyšší pravděpodobnost rozvoje srdečních onemocnění včetně infarktu. Standardní perorální antidiabetika snižují hladinu glykémie, ale přidružené zdravotní problémy řešit nedokážou. Medicína však přináší lidem s cukrovkou II. typu zajímavou alternativu: léky, které nejen regulují krevní cukr, ale navíc prospívají i srdci. Nedávná studie prokázala, že tyto medikamenty mají na kardiovaskulární soustavu daleko příznivější vliv než ty tradiční typu Metformin.
Diabetes UK je známou britskou organizací podporující výzkum a vzdělávání v oblasti diabetu. V aktuální studii z ledna 2022 uveřejněné v časopise Diabetes Care prokázala příznivý vliv nových léčiv nazvaných „inhibitory SGLT2“ a „analogy GLP-1“ na srdce a cévy u diabetiků II. typu.
Jak spolu souvisí diabetes a srdeční nemoci
Rozvoj srdečně-cévních onemocnění je u diabetiků až dvakrát pravděpodobnější než u populace bez diabetu. Tyto zdravotní obtíže se navíc objevují i v nižším věku. Příčin je hned několik:
- Vyšší obsah cukru v krvi ničí cévní výstelku a nervy ovlivňující činnost srdce.
- Vysoký krevní tlak může mechanicky poškodit cévní stěnu.
- Cholesterol se usazuje na cévních stěnách a omezuje volné proudění krve.
Záludnost těchto projevů je v tom, že je nelze bezprostředně vnímat. V neléčeném stavu však vedou k závažným onemocněním s infarktem myokardu a mozkovou mrtvicí v přední linii.
Cukrovku lze léčit různými medikamenty
- Inhibitory SGLT2 (sodium-glucose co-transporter-2 inhibitors) = inhibitory sodíko-glukózových kotransportérů 2 nebo také glifloziny
Tato léčiva ovlivňují metabolismus sacharidů tím, že snižují množství glukózy absorbované ledvinami a redukují i obsah krevní glukózy. Jejich efektivita je však podmíněna plně funkčními ledvinami.
- GLP-1 (GLP1 mimetics) = analogy hormonů vážících se na receptory GLP
Účinek těchto látek je založen na tom, že zvyšují obsah hormonů zvaných „inkretiny“. Tyto hormony vedou k vyšší produkci inzulínu při jídle. Dále také snižují množství glukózy produkované játry v čase, kdy naopak není vyžadována (v klidovém stavu). Inkretiny zároveň zpomalují trávicí procesy a někdy snižují chuť k jídlu.
Stárnutí s diabetem: výzkum ve Velké Británii odhalil hlavní nedostatky péče o seniory
Velká Británie je velmi sociální stát, který dbá na péči, podporu a rovnocennost svých občanů. Více než třetině britských diabetiků (což je 1,5 ...
Nová léčiva prospívají srdci více než tradiční léky
Lednová studie společnosti Diabetes UK srovnávala účinky výše uvedených (nových) antidiabetik a těch, která jsou považovaná za tradiční při léčbě diabetu II. typu, tj. například Metformin nebo Sulfonylurea. Vědci cílili především na riziko rozvoje srdečně-cévních onemocnění u diabetiků. Zajímavostí této studie je to, že oproti podobným farmakologickým zkoumáním se odborníci zaměřili na pacienty s nižší pravděpodobností rozvoje srdečních poruch. Ti tvoří dvě třetiny všech britských diabetiků. Jednalo se zejména o mladší a aktivnější skupiny respondentů. Vědecká práce tak měla daleko širší rozpětí a přesah do oblastí, které jsou při diabetologickém výzkumu běžně opomíjeny.
Profesor Martin Rutter z Univerzity v Manchesteru uvádí: „Účinek těchto nových léčiv je vidět okamžitě, jakmile je pacienti začnou užívat. Avšak čím déle je berou, tím výraznější je jejich vliv. Tato léčiva by mohla zachránit tisíce životů každý rok.“
Vědci zjistili, že ve srovnání s diabetiky II. typu užívajícími tradiční léčiva je riziko srdečního selhání:
- o 51 % nižší u osob užívajících „inhibitory SGLT2“
- o 18 % nižší u osob užívajících „GLP-1“
- o 57 % nižší u osob užívajících oba typy léčiv
Riziko infarktu či mrtvice bylo ve srovnání s diabetiky II. typu užívajícími tradiční léčiva:
- o 18 % nižší u osob užívajících „inhibitory SGLT2“
- o 7 % nižší u osob užívajících „GLP-1“
- o 30 % nižší u osob užívajících oba typy
I přes tato přesvědčivá zjištění nejsou zatím zmiňovaná léčiva v praxi běžně předepisována, a to především kvůli jejich vyšší ceně. Prokáže-li se jejich pozitivní vliv i v následujících studiích, budou je snad moci do budoucna doporučovat další diabetologové.
Zdroj: webmd.com, diabetes.org.uk, diabetesjournal.org, scientificamerican.com
1259