Fazolky mungo: Klíčky pomáhají jako prevence civilizačních onemocnění a podporují imunitu. Vypěstujte si svoje!

Fazolky mungo: Klíčky pomáhají jako prevence civilizačních onemocnění a podporují imunitu. Vypěstujte si svoje!
Naklíčené mungo můžete konzumovat několik dní a obohatit s ním svoje tradiční recepty Zdroj: Pixabay

Možná jste si toho všimli sami na sobě. Období na konci zimy je typické zvýšeným výskytem nejrůznějších viróz a nachlazení. V této době je třeba o sebe zvláště pečovat, podpořit imunitu a dodat tělu pořádnou dávku vitamínů a minerálů. Jak to udělat, když úroda ze sklepů je již téměř snědená a do nové je ještě daleko? Pokud nejste zrovna zastánci konzumace tropického ovoce, zkuste si vitamíny vypěstovat přímo doma na okně. Dobrým pomocníkem nám mohou být naklíčené fazolky mungo.

Fazole mungo se dají kulinářsky upravovat na řadu způsobů a konzumují se vařené nebo naklíčené. Jsou velmi prospěšné pro naše tělo, jelikož obsahují celou řadu výživných látek. Kromě Indie, odkud tyto fazole pochází, narazíme na exotické pokrmy z munga především v čínské a thajské kuchyni.

Co je to mungo?

Pod označením mungo se skrývají semena rostliny vigny zlaté (Vigna radiata). Jak již netradiční název napovídá, nejedná se o plodinu s českým původem. V Asii se z fazolí mungo připravovaly pokrmy již od roku 3000 před naším letopočtem. Mungu se daří především v teplomilných oblastech Asie, ale díky své oblíbenosti se rozšířilo již po celém světě. Pod fóliovníky je možné tyto fazole pěstovat i v našich podmínkách. Fazolky mungo jsou drobné, asi 5 mm dlouhé a mají světle zelenou (olivovou) barvu.

Kešu ořechy: Zvláštní pochutina potěší chutí a doplní tělu chybějící živiny

Pravidelná konzumace těchto zvláštních oříšků je spojena s řadou zdravotních benefitů. Co kešu vlastně obsahují a proč jsou pro nás vhodná? Není ...

Tradiční čínská luštěnina vhodná ke klíčení

Vigna zlatá je keříčková rostlina patřící do čeledi bobovitých, podobně jako třeba hrách či klasická fazole, a její plody řadíme mezi luštěniny. Na rozdíl od jiných odrůd fazolí spadajících k rodu Phaseolus je možné mungo klíčit. Nám známé klasické druhy fazolí se ke klíčení nehodí, jelikož obsahují přírodní toxické látky a není vhodné je konzumovat v syrovém stavu. Toto omezení u munga naštěstí není. Traduje se, že fazole mungo byly jako jedny z prvních plodin použity k naklíčení a následně konzumovány jako potrava. Dnes je klíčení opět na výsluní, podobně jako pěstování tzv. microgreens, které se stalo moderním trendem ve výživě.

Věděli jste, že…
microgreens je označení pro zeleninu, která se sklízí ve fázi děložních listů nebo ve chvíli, kdy se objevují první pravé listy? Nejedná se tedy o klíčky, i když kulinářský i zdravotní účinek je podobný.

Zázrak zrození ukrytý v semeni

Samotné semínko představuje obrovský zdroj živin a energie. Pokud má příznivé podmínky pro svůj růst, má dostatek síly pro vznik celé nové rostliny. Z toho vyplývá jeho vysoká výživová hodnota. Během klíčení navíc dochází k produkci enzymů působících blahodárně na lidské zdraví. Pravidelná konzumace čerstvých klíčků posiluje imunitu a působí preventivně proti civilizačním nemocem typu cukrovky, onemocnění cév či metabolickým poruchám.

Jak na domácí klíčení? Nic speciálního nepotřebujete

Pokud jde o klíčení, představuje mungo klasiku ve světě luštěnin. Vystačíme si s fazolemi, talířkem a samozřejmě s vodou. Samotný proces naklíčení fazolek je velmi jednoduchý:

  • Mungo pečlivě propláchněte a ponořte na několik hodin do vody.
  • Následně mungo přeceďte, opět propláchněte a rovnoměrně rozprostřete fazolky na talířek. Je důležité nechat mezi fazolkami trochu místa a nedávat je na sebe ve vrstvách, jinak hrozí riziko napadení plísněmi. Máte-li málo prostoru, navrstvené fazolky pravidelně přehazujte, aby se na horní vrstvu dostávaly vždy nové.
  • Nalijte do talířku tolik vody, aby byla každá fazolka alespoň částečně ponořena.
  • Uložte talířek na tmavší místo (mimo přímý sluneční svit) a takto ponechte klíčit při pokojové teplotě po dobu 2–3 dnů.
  • Každý den minimálně 2× fazolky propláchněte přes sítko pod tekoucí vodou. Dbejte na to, aby voda nevyschla.
  • Po 2–3 dnech je optimální přemístit fazolky na světlejší místo a nechat klíčit ještě dva dny. Fazolky už totiž začínají klíčit, a potřebují tak sluneční svit pro fotosyntézu.
  • Fazole jsou připravené ke konzumaci při délce klíčku přibližně 2 cm.
  • Naklíčené luštěniny skladujte v chladničce a spotřebujte do jednoho týdne.

Rybí olej vám nevoní? Přesto jej zahrňte do svého jídelníčku. Podpoříte srdce i mozek

Nemáte rádi chuť ryb a nevoní vám rybí olej na lžičce? Můžete si vybrat z nepřeberného množství olejových kapslí, které jsou často doplněné o ...

Nakličovací misky a nádoby usnadní práci

Pokud jste si naklíčené luštěniny oblíbili, přijdou vám jistě vhod tzv. nakličovací či klíčicí misky. Jestliže nakličujete často, tato investice se vám vyplatí. Nádoby na klíčení semínek se prodávají ve všech možných provedeních, tvarech a barvách. Výhodou je, že je možné s jejich použitím naráz nakličovat více druhů luštěnin, časově nezávisle na sobě. Jsou chytře designovány tak, aby se semena nepřekrývala a měla dostatečný přísun k vodě. Obvykle k nim seženete i průhledné víčko, které vytvoří efekt skleníku.

Kulinářskému využití se meze nekladou

Naklíčené mungo můžeme použít na mnoho způsobů – jako přísadu do zeleninových salátů, pomazánek, lze s nimi posypat pečivo, přidat je do polévek nebo jako přílohu k hlavním pokrmům. Mungo se dá konzumovat i vařené, ale nezachová si tolik zdraví prospěšných látek jako v syrové naklíčené formě. Pokud si přece jen chceme mungo raději uvařit, doporučuje se solit jej až po uvaření, jinak dojde k jeho ztvrdnutí.

A jaké jsou benefity naklíčených fazolí mungo?

Mungo nabývá na popularitě napříč státy a kulturami. V čem jsou tyto fazolky tak výjimečné?

  • Díky vysokému obsahu bílkovin si je oblíbili především vegetariáni a vegani.
  • Z minerálů obsahují především draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo a zinek.
  • Z vitamínů zde nalezneme vitamín C, D, E, K, vitamíny skupiny B a kyselinu listovou.
  • Představují významný zdroj antioxidantů.
  • Dodají tělu potřebnou vlákninu a enzymy podporující trávení.

Z výše uvedeného vyplývá, že nejen diabetici by měli výhonky mungo zařadit jako běžnou součást svého jídelníčku. Pochutnáte si a ještě prospějete svému zdraví.

Zdroje: vegmania, countrylife, wellandgood

3387

Diskuze k článku