Facebookové skupiny určené diabetikům

Facebookové skupiny určené diabetikům

Není snadné zorientovat se v množství skupin určených (nejen) diabetikům, které Facebook svým členům nabízí. Usnadníme vám to malým přehledem těch nejznámějších a nejaktivnějších. Důrazně však upozorňujeme, že se jedná převážně o pacientské skupiny a s případnou žádostí o radu týkající se léčby diabetu se vždy obracejte na svého lékaře.

DIA maminky a nej tatínkové – DIAMANT

díte, diabetes u dětí

Skupina DIAMANT je určena především maminkám, tatínkům a nejbližším rodinným příslušníkům dětí s diabetem 1. typu. Členové skupiny vzájemně sdílí nejen cenné rady a zkušenosti, ale také starosti, které jsou občas s péčí o diabetické děti spojeny. V souborech skupiny mohou členové najít zajímavé edukační i metodické materiály, které jsou důležité například při nástupu dítěte do školky či školy. V albech a diskusích se otevírají témata využití technologií při léčbě diabetu, sdílí se recepty určené primárně diabetikům a také tipy na nízkosacharidové (Low carb) stravování. Přínosné jsou rovněž recepty na bezlepková jídla, jelikož děti s diabetem mají často i celiakii.

TPJ cz

Skupina TPJ cz vznikla v roce 2019 s cílem rozšiřovat povědomí o vlivu tukoproteinových jednotek (TPJ) na glykémii diabetiků. V souborech naleznete příklady některých potravin a to, kolik TPJ obsahují a jak dlouho budou tyto TPJ působit. Mějte ale vždy na paměti, že působení TPJ je věcí individuální a to, jak na ně tělo reaguje, by si měl každý ověřit sám na sobě. Dále mohou členové skupiny v souborech najít například odkazy na TPJ kalkulačku určenou pro mobilní telefon či PC.

Klub maminek diabetických dětí

Skupina s názvem Klub maminek diabetických dětí (KMDD) vznikla na začátku roku 2014 se záměrem vytvořit prostor pro maminky (a samozřejmě i pro tatínky či další členy rodiny), kde si budou navzájem předávat své rady a zkušenosti, sdílet důležité informace a navzájem se podporovat. Ve skupině jsou děti s diabetem léčené pomocí inzulínových per i různých typů pump. Správci pečují o bezpečné prostředí tím, že jsou přijímáni pouze členové rodin dítěte s diabetem. V rámci skupinky probíhají různé výzvy či soutěže, rodiče se navzájem dělí o pokroky a úspěchy dětí, v souborech pak členové mohou nalézt zajímavé dokumenty týkající se diabetu, vzájemná pomoc tvoří síť, v rámci které mnozí přispívají svými dovednostmi a zkušenostmi.

Dia těhulky-DM I. typ

Facebooková skupina Dia těhulky –DM I. typ vznikla v roce 2015 jako místo, kde si mohou těhotné diabetičky 1. typu vzájemně sdělovat své zkušenosti. V té době byla totiž zakladatelka skupiny Klára Michalová podruhé těhotná a, jak sama uvádí, měla pocit, že informací o průběhu těhotenství diabetiček nebylo mnoho. Chyběly jí hlavně praktické rady a zkušenosti ostatních matek, tedy například to, jakým způsobem se v průběhu těhotenství mění inzulínová citlivost s ohledem na hormony, na co se má konkrétně jako těhotná diabetička zaměřovat, co nepodcenit a z čeho si naopak nedělat těžkou hlavu.

CUKROVKA

Skupina vznikla v roce 2015 a původně byla určená pouze pro osoby s diabetem 2. typu. Nyní má skupina členy z řad česky a slovensky mluvících diabetiků převážně z Čech, Slovenska a dalších evropských zemí jako je např. UK, Německo, Rakousko či USA. Do skupiny se mohou přihlašovat další noví členové, kteří musí ovšem nejdříve odpovědět na tři vstupní otázky, aby byli do skupiny přijati. Hlavním cílem skupiny je šíření pravdivých informací o diabetu, popis běžného života s diabetem včetně různých problémů či komplikací a také edukace jak samotných diabetiků, tak i jejich rodinných příslušníků. Ve skupině můžete nalézt také informace týkající se toho, na jaké kompenzační pomůcky mají diabetici v ČR či SR platný nárok.

Diabetes mellitus 1. typ pro ČR a SR

Skupina Diabetes mellitus 1. typ pro ČR a SR byla založena roku 2016 s cílem sdružovat české i slovenské diabetiky 1. typu a poskytnout jim na Facebooku dostatečný prostor k vyjadřování. Mezi její členy patří vedle pacientů s diabetem 1. typu také lékaři, zdravotní sestry či obchodní zástupci různých firem s kompenzačními pomůckami pro diabetiky. Členové skupiny se navzájem podporují, pořádají různé srazy a pravidelně se informují o zajímavých akcích či o technologických novinkách. Dále v rámci skupiny můžete vyhledat pacientské hodnocení různých diabetologů a dalších specialistů, různé rady a tipy týkající se života s cukrovkou 1. typu, či prostřednictvím sdílení vlastního životního příběhu získat mnohdy potřebnou podporu celé komunity diabetiků 1. typu.

Diabetes mellitus I a II (CZ/SK) Posilování a sport všeobecně

Skupina Diabetes mellitus I a II (CZ/SK) Posilování a sport všeobecně byla založena v roce 2015 jako prostor, kde mohou sportovně založení diabetici zveřejňovat své zkušenosti spojené s dobrou kompenzací diabetu během sportovní aktivity i krátce po jejím ukončení. Členové skupiny mezi sebou sdílí praktické informace týkající se jednotlivých sportů či posilování, doporučují si různé sportovní techniky, hodnotí zkušenosti s některými typy diet či výživových doplňků.

DIABETICI (a ich rodina, kamarati, priatelia….) POMOZME SI NAVZAJOM

Tato slovenská skupina vznikla v roce 2009, jejím cílem je informovat diabetiky o novinkách na poli edukace cukrovky, o aktuální legislativě či o tom, na jaké příspěvky a pomůcky mají diabetici nárok. Členové skupiny se vzájemně podporují a sdílejí cenné rady i zkušenosti týkající se života s diabetem. Vzájemně si například radí v otázkách nových technologií spojených s léčbou či si poskytují různé tipy.

Dia Mamičky

Tato skupina byla založena roku 2011 a jejím prvotním záměrem bylo spojit alespoň pár rodičů diabetických dětí, aby neměli pocit, že jsou na léčbu cukrovky u svého dítěte sami. Postupně se skupina začala rozrůstat o další členy z řad kamarádů diabetických dětí či dokonce jejich pedagogů. Nyní skupina nabízí cenné rady a zkušenosti pro snadnější život s diabetem a najdete na ní také řadu zajímavých nízkosacharidových receptů. Díky skupině vznikly a stále vznikají nová přátelství jak mezi samotnými dětmi, tak i mezi jejich rodiči.

1550

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku