Roztroušená skleróza a diabetes: Jaké mají vzájemné souvislosti?
Extrémní teploty dokážou s diabetikem zacloumat. Na co si dát pozor?
Zdroj: Shutterstock
Počasí je věčným tématem ve společnosti. Možná je to proto, že je pro lidi jakýmsi barometrem nálady. Slunce vždy rozjasní mysl a šero či deštivo pak může podporovat chmury. Tohle bývá stejné u všech. Když se však zaměříme na extrémní teploty, měli by se mít zejména diabetici na pozoru. Velké horko nebo tuhé mrazy jim nemusí zrovna svědčit. Naskýtá se tedy otázka, jak se přizpůsobit?
Krásné slunečné léto nebo kouzelnou a mrazivou zimu se spoustou sněhu miluje snad každý. V zápalu emocí ale můžete snadno zapomenout na to, jak se zachovat, pokud už je toho na vás až příliš. Zábava a veselí jsou jedna věc, ovšem ochrana zdraví by měla být vždy na prvním místě a zejména tehdy, když se léčíte s cukrovkou.
V letních měsících pozor na dehydrataci!
Léto přímo vybízí k tomu pobývat u vody, chodit na dlouhé romantické procházky nebo posedávat na zahradě s přáteli. Ovšem počasí vám může nachystat velmi nemilé překvapení v podobě extrémně vysokých teplot, jimž je potřeba uzpůsobit denní režim. Diabetici jsou například mnohem více ohroženi časnou dehydratací oproti zdravým lidem. Nebezpečně může kolísat i hladina glykémie, což snadno způsobí malátnost, únavu nebo nevolnost. Jak byste se měli chovat v horkých letních dnech?
- Myslete na dostatečný pitný režim. Nečekejte, až vás k pití přinutí žízeň. Zaměřte se ideálně na čistou vodu nebo vychlazené bylinkové čaje. Zcela nevhodné jsou alkoholické nápoje. Vyvarujte se též slazeným a perlivým limonádám.
- Léky uchovávejte ve stínu a při optimální teplotě. Měli byste se vyvarovat ponechávání inzulínu či glukometru v automobilu, pakliže je horký letní den. Tím zajistíte účinnost léčiva a funkčnost zdravotnické pomůcky k měření glykémie.
- Pokud cestujete, vozte s sebou chladící tašku nebo vak s kryosáčkem na léky. Inzulín ale nesmí zmrznout, proto jej nepokládejte přímo na ledový povrch.
- Chraňte svá chodidla a nohy obecně. Diabetici jsou náchylnější k oděrkám, které se pak hůře hojí. Nechoďte tedy raději bosky na nezmapovaném povrchu. Pakliže neodoláte chůzi naboso, vždy své nohy na konci zkontrolujte a případné ranky ihned ošetřete.
- Necvičte v největším horku. Jestli jste propadli józe, běhání nebo snad posilování na workoutovém hřišti, vyhněte se fyzické aktivitě uprostřed dne, kdy jsou teploty nejvyšší. Lépe cvičit brzy ráno, nebo až slunce zapadne.
- Pravidelně si měřte glykémii. Také včas rozpoznejte příznaky hypoglykémie (pocení, třes, závratě) nebo hyperglykémie.
„Vlivem dehydratace v horkém dni existuje u diabetika vysoké riziko rozvoje hyperglykémie. Je to dané tím, že ledviny filtrují mnohem menší množství krve. Přebytečná glukóza se tak hromadí v těle, jelikož neodchází močí pryč,“ říká endokrinoložka z Mayo Clinic v Arizoně, Lori Roust.
Cestování s diabetem aneb Vydejte se za dobrodružstvím bez obav
Cestování může být velmi příjemné a odpočinkové i s diabetem. Je však zapotřebí pečlivé přípravy. Každý občas potřebuje změnu prostředí a ani ...
Kouzelná zima umí i nepříjemně překvapit
Není divu, že lidé v zimních měsících hromadně odjíždějí na hory za dobrodružstvím a hromadou sněhu. Běloskvoucí krajina protkaná slunečními paprsky je vskutku okouzlující! Ovšem takové horské prostředí je i velmi zrádné. Teploty v horských oblastech totiž nezřídka kdy padají hluboko pod nulu a představují pro diabetika mnoho nebezpečí. Jak si počínat?
- Chraňte své zdravotnické pomůcky a léky (hlavně inzulín) před mrazy. Zlatým pravidlem je mít vše blízko těla, pakliže dlouho pobýváte venku.
- Předcházejte nachlazení, tedy dobře se oblékejte. Nepodceňujte situaci a klidně oblečení i vrstvěte (jako cibule). Lépe odkládat přebytečné svršky než promrznout. Myslete na to, že jakékoliv nachlazení či viróza mohou zkomplikovat výši vaší glykémie. V nemoci můžete inklinovat např. k hyperglykémii.
- Se správným oděním pak souvisí i zachování končetin v teple. Ruce potřebujete teplé pro pravidelnou monitoraci glykémie. Nohy leckterých diabetiků jsou pak náchylnější k omrzlinám, a to kvůli zhoršené citlivosti. Nepodceňte tedy ani kvalitní a teplou obuv a ponožky.
A co exotická dovolená?
S extrémními teplotami se můžete jakožto diabetik potkat samozřejmě i v jakékoliv exotické destinaci, kde se k vysokým teplotám přidá i zvýšená vlhkost vzduchu. V tu ránu si můžete připadat jako v sauně. Jestliže se necítíte komfortně, pobývejte primárně ve stínu a v klimatizovaných prostorách. Na slunce nevycházejte uprostřed dne, kdy má největší intenzitu. Samozřejmostí je opět pravidelná hydratace, cvičení ideálně ve vnitřních prostorách a soustavné měření hladiny cukru v krvi. Pokud vše potřebné dodržíte, můžete si svou krásnou dovolenou užít do sytosti bez jakýchkoliv karambolů.
Zdroj: Everydayhealth.com, Healthline.com
3855