Experimentální novinka v léčbě diabetu

Experimentální novinka v léčbě diabetu

Norští vědci přišli s novou formu léčby diabetu, a to za pomoci transformace buněk slinivky břišní.

Slinivka obsahuje tři typy buněk, a to buňky alfa, beta a delta, přičemž každá má svůj specifický vliv na řízení hladiny glykémie a podílí se na tak produkci hormonů. Alfa buňky vytváří glukagon, který zvyšuje hladinu glukózy v krvi, beta buňky produkují inzulín, který reguluje hladinu glukózy v krvi a delta buňky tvoří somatostatin, který se podílí na regulaci jak alfa, tak beta buněk.

U diabetu 1. typu jsou buňky produkující inzulín zničeny vlastním imunitním systémem, ovšem ostatní alfa a delta buňky zůstávají zcela funkční. Proto přišel norský tým vědců z univerzity v Bergenu s revoluční myšlenkou přeprogramovat alfa buňky tak, aby byly schopné vytvářet inzulín. Na základě výzkumu pak vědci zjistili, že asi 2 % buněk v pankreatu může být přeprogramováno tak, aby vytvářely inzulín. Vědci jsou navíc schopní s pomocí léků navýšit toto číslo na 5 %.

Průzkum pokračuje i nadále a jeho cílem je ještě zvýšit procentuální množství alfa buněk, které by mohly být přeprogramovány, aby místo glukagonu vytvářely inzulín. Luiza Ghila z univerzitní laboratoře, která výzkum provádí, se domnívá, že až vědci lépe porozumí schopnosti buněk měnit svou identitu a funkci, budou schopni léčit více nemocí, jejichž podstatou je právě buněčné poškození v těle.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

951

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku