Esenciální prvek v prevenci diabetu: Měď najdete v mase i rostlinách

Esenciální prvek v prevenci diabetu: Měď najdete v mase i rostlinách
Mezi výborné zdroje mědi patří mořské plody, pro její doplnění do organismu si dejte ústřice nebo krevety Zdroj: Pixabay

Měď je esenciální stopový prvek, který se nachází zejména v jádru buněk a v mitochondriích. Její nedostatek nebo nadbytek může vést k více či méně závažným patologickým poruchám. Pro diabetiky je důležitá v rámci zachování vyrovnaného metabolismu cukrů a tuků i jako pomocník prevence vzniku komplikací onemocnění.

Vyrovnaný příjem mědi lze zajistit pomocí dobře zvolené stravy. Její nedostatek nastává v našich podmínkách poměrně zřídka. Díky dobré dostupnosti tohoto stopového prvku je velmi snadné jej doplnit do organismu bez větších problémů.

Měď je důležitá nejen kvůli prevenci vzniku cukrovky

Měď je prvek, který je nezbytný pro mnoho tělesných procesů. Podílí se na tvorbě šlach a chrupavek, červených krvinek, je důležitá pro mineralizaci kostí a syntézu hormonu melaninu. Podporuje vyrovnaný energetický metabolismus, udržení zdravé pojivové tkáně, má vliv na nervové funkce, je důležitá pro zachování pigmentace vlasů i pokožky.

Měď hraje roli při bezchybném transportu železa organismem, rovněž se stará o zachování zdravého imunitního systému.

Funguje jako kofaktor pro enzymy, které se podílí na redukci oxidačního působení. Při prevenci diabetu je potřebná jako pomocník poskytující ochranu buňkám před útoky volných radikálů. Jejich působení degraduje buněčné membrány a je přímo spojováno se vznikem  cukrovky II. typu.

Jaké funkce má na starosti v těle:

  • Je složkou několika enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů, lipidů a železa.
  • Používá se k podpoře funkcí pohybového aparátu a snížení zánětlivosti, která vede k bolestem. V naturopatii se indikuje například jako mikroživina pro snížení artritických nebo revmatických bolestí v kombinaci se zinkem.
  • Její suplementace se doporučuje také v případě horečnatých stavů a chřipky. Může být doporučena rovněž při chudokrevnosti, podvýživě anebo jiném stavu způsobujícím nedostatek železa v organismu.
  • Diabetici by měli mít na paměti, že užívání jakýchkoli doplňků stravy je potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Diabetici a chróm: Prvek, který podpoří nekončící boj s vysokou glykémií

Tento esenciální prvek dodáte do těla pomocí běžné stravy, stačí se zaměřit na správné potraviny. Je rovněž doporučován pro udržení špatného ...

Dejte si spirulinu nebo jehněčí játra, jsou skvělými zdroji mědi

Vyvážený jídelníček je klíčem k tomu, abyste měli v těle potřebné množství mědi. Pro diabetiky je volba správných potravin důležitá v mnoha ohledech. Převážně proto, aby udrželi na uzdě hladinu krevního cukru a předešli možným komplikacím onemocnění. Zdroje mědi jsou jak živočišného, tak rostlinného původu, pokud si chcete být jistí, že máte její dostatečný příjem, sáhněte po těchto potravinách:

  • Bohaté na měď jsou vnitřnosti jako telecí a jehněčí játra.
  • Poskytnou vám ji i pivovarské kvasnice, kakao.
  • Vsaďte na olejnatá semena a ořechy.
  • Máte-li rádi mořské plody, dejte si ústřice nebo krevety.
  • Zajímavé množství mědi obsahují rovněž luštěniny (fazole, čočka, cizrna).
  • Z potravinových doplňků je pro její doplnění ideální spirulina, chlorella nebo produkty orgánové výživy, ty jsou skvělé pro všechny, kteří nechtějí jíst z jakéhokoli důvodu orgány ve vařeném stavu.

Dejte si fenykl: V salátu nebo jako koření prospěje vaší glykémii i imunitě

Fenykl, ať už jako hlíza, nebo ve formě semen používaných jako koření, je oblíbený ve fytoterapii. Představuje nedílnou součást evropského i ...

Nedostatek i přebytek mědi v organismu může být problematický

Pokud nemáte v organismu dostatek mědi, poznáte to podle toho, že vám chybí potřebná energie, změní se metabolismus glukózy a cholesterolu, může nastat zvýšená koncentrace železa v tkáních, srdeční slabost a další potíže kardiovaskulárního systému. V případě těhotenství nastává u plodu riziko strukturální malformace, neurologické a imunologické abnormality přetrvávající v dětství.

Nedostatek mědi je relativně vzácný, jsou jím ohroženi například lidé s bulimií nebo mentální anorexií, podvýživou.

Dalšími průvodními jevy jsou operace, jako je například bypass žaludku. U vegetariánů a veganů je doporučovaná suplementace nebo precizní nastavení jídelníčku tak, aby obsahoval dostatek jejích rostlinných zdrojů. Přebytek může nastat v důsledku nadměrné spotřeby mědi – ať záměrně, nebo náhodně.

V druhém případě je to často požitím kontaminované vody nebo potravin. Může být také důsledkem některých dědičných onemocnění. Dalšími jmenovanými původci nadbytku mědi v organismu jsou tuberkulóza a hepatitida, rakovina (leukémie, Hodgkinova choroba).

Příznaky předávkování mědí mohou zahrnovat tyto projevy:

  • Bolest břicha, nevolnost a zvracení.
  • Průjem a závratě, bolesti svalů.

Doporučená denní dávka a na co dát pozor

Doporučená denní dávka mědi je 1 mg/den pro ženy a 1,3 mg/den pro muže a u sportovců se zvyšuje o 0,5 mg až 1 mg denně. Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil nejvyšší, zdraví neohrožující limitní dávku pro muže na 5 mg denně. V případě potřeby suplementace se tento prvek vyskytuje buď v tekuté formě (užívá se nalačno, před jídlem), nebo jako součást komplexních minerálů (například v doplňcích stravy používaných v organoterapii).

Obecné doporučení délky trvání kúry pro stabilizaci hladin mědi v organismu je suplementace po dobu dvou až tří měsíců, při denní dávce 1,25 mg. Je potřeba mít na paměti, že využití mědi organismem je přímo spojeno s absorpcí zinku a železa. Vysoký příjem těchto minerálů může snížit její vstřebávání. Rovnováha dávkování, s kterou může pomoci lékař nebo nutriční terapeut, je v tomto případě klíčová.

Asimilaci mědi rovněž narušuje alkohol a vitamín C. Pokud užíváte vitamíny nebo minerály, je dobré dávkovat je v odstupu, nejsou-li ve stejném preparátu, kde je upravena koncentrace tak, aby se navzájem nerušily. Nadměrný dlouhodobý příjem mědi může podpořit nástup neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Závažnější otrava mědí způsobuje poškození jater a ledvin, anémii, střevní krvácení, v nejzávažnějších případech bývá smrtelná.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Link.springer.com, Sciencedirect.com

2388

Diskuze k článku