Ernest Hemingway měl tuhý kořínek

Ernest Hemingway měl tuhý kořínek

Americký spisovatel, nositel Pulitzerovy ceny a Nobelovy ceny za literaturu, by jen ze svých zdravotních záznamů mohl sestavit další knihu. Kromě diabetu trpěl vysokým tlakem, anémií, prodělal malárii, zápaly plic i rakovinu kůže a přežil dva pády letadla.

Známý spisovatel a představitel ztracené generace se narodil v roce 1899 ve státě Illinois v USA. Vyrůstal ve velmi spořádané rodině – otec byl lékařem, který se synovi věnoval a naučil ho milovat sport a přírodu. Ernest byl všestranně nadaný: hrál na violoncello, věnoval se boxu a na střední škole začal psát. Po vystudování se stal reportérem v novinách, ale už po roce vypukla 1. světová válka a Hemingway odjel jako dobrovolník Červeného kříže do Itálie. Tam byl vážně zraněn. Po uzdravení a skončení války pracoval jako zahraniční reportér. Fungoval jako zpravodaj také ve Španělské občanské válce a po 2. světové válce pracoval jako dopisovatel.

Bohaté zkušenosti s nemocemi

Stejně jako jeho otec a bratr, také Ernest Hemingway byl diabetikem. Nemoc se u něj rozvinula během jeho zahraničního působení a nebyla jedinou zátěží pro jeho zdraví. Trpěl také vysokým krevním tlakem a anémií. V jeho zdravotní dokumentaci byste našli také záznamy o malárii, působení antraxu, zápalech plic a rakovině kůže. K tomu všemu přežil dva pády letadla.
Všechny tyto zážitky se projevily i v jeho románech. Ty byly inspirovány a ovlivněny jeho zážitky, jejich hrdinové byli často stavěni do situací, ve kterých museli prokázat svou odvahu a čelili různým mezním situacím. Za své psaní získal nejprve Pulitzerovu cenu, o rok později mu byla udělena i Nobelova cena za literaturu (novela Stařec a moře, další díla: Komu zvoní hrana, Sbohem, armádo, Fiesta). Tu si nemohl převzít osobně, protože se zotavoval ze zranění po havárii letadla v Ugandě.

Ernest Hemingway zemřel v roce 1961 na střelné zranění. Jeho smrt dodnes není zcela jistě objasněna; mohlo se jednat o nehodu při čištění hlavně, vzhledem k jeho zkušenostem se zbraněmi a lovem se však mnoho lidí přiklání k variantě sebevraždy.

2139

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku