Enteroviry jako potenciální riziko rozvoje diabetu I. typu? Vědci přinášejí první odpovědi
Diabetes 1. typu umíme léčit více než sto let, jeho přesnou příčinu však dosud neznáme. Jasné ovšem je, že počet pacientů s tímto autoimunitním onemocněním závratně roste. Nemůžeme se tak divit neustálému vědeckému bádání, které má přinést odpovědi. Záhadnost vzniku diabetu tak mizí s každou další studií... Poslední dílek do pomyslné skládanky přidala Floridská univerzita. Co přesně zjistila o enterovirech a jejich souvislosti s diabetem?
O virech jakožto spouštěči diabetu I. typu se mluví několik desítek let. Dosud se však nepodařilo nic takového vědecky dokázat. Spouštěčem může být samozřejmě více faktorů, které na sebe navzájem navazují a nesouvisí to s tím, jestli je vaše dítě na sladké, nebo má nějaký kilogram váhy navíc.
Příčiny vzniku diabetu
První typ tohoto autoimunitního onemocnění je obvykle diagnostikován u dětí a dospívajících (vyjma vzácné formy LADA) a představuje zničení beta-buněk vlastními imunitními buňkami. K jeho vzniku samozřejmě vede více než jedna cesta, většinou se však uvádí, že k tomu přispívá:
- životní prostředí,
- bílkoviny kravského mléka v raném věku,
- nedostatek vitamínu D,
- lepek,
- pankreatické toxiny,
- psychologické faktory
- a v neposlední řadě virové infekce.
Základy autoimunitních látek škodící beta-buňkám můžeme hledat už u čerstvě narozených dětí, které zdědily jisté rizikové geny. Ty mohou nešťastnou náhodou spustit řetězec událostí, při kterých i obyčejná chřipka může vést k rozvoji diabetu 1. typu.
Fakt: Svou roli může hrát i to, jakým způsobem přišlo dítě na svět, nebo zda bylo kojeno.
Co to jsou enteroviry
Po rhinovirech jsou enteroviry druhým nejčastějším původcem běžného nachlazení. Patří do rodu RNA virů a čítají asi 60 různých onemocnění. Nejvíce ohroženy těmito viry jsou právě děti a dospívající. Mezi nejznámější enterovirová onemocnění patří meningitida, encefalitida, polyneuritida, respirační onemocnění, ale i třeba sedmá nemoc, která je známá pod pojmem “syndrom ruka-noha-ústa”.
Šípek k podzimu neodmyslitelně patří. Objevte jeho antidiabetické účinky a dejte si s chutí šípkový čaj!
S přibývajícím počtem diabetiků se nejenom pacienti, ale i lékaři a farmaceutické firmy obrací na alternativní způsoby léčby, které by pocházely ...
Studie zabývající se vlivem enterovirů na rozvoj diabetu
První studie byly prováděny už v roce 2005, nepřinesly však žádné kvalitní výsledky. Zlom nastal až s finskou studií publikovanou v roce 2016, která zkoumala vzorky stolice novorozeňat na protilátky vůči enterovirům. Všechny vzorky byly testovány na přítomnost virové RNA a děti, kterým byl později diabetes 1. typu opravdu diagnostikován, měly ve střevech třikrát více enterovirových infekcí než děti, u kterých se diabetes nerozvinul.
Zkoumající tým si tak velice rychle všiml infekce, a to ještě před tím, než si tělo začalo tvořit protilátky vůči svým vlastním buňkám v předstihu 12 měsíců. Zde vznikla první myšlenka, že by se diabetu dalo zabránit, nebo ho přinejmenším oddálit.
Studie TEDDY
Nejenom na předchozí výzkum navázala studie zvaná TEDDY. Ta zkoumá geneticko-enviromentální příčiny diabetu 1. typu a sleduje děti s vysokým genetickým rizikem rozvoje 1. typu diabetu. Výzkumníci sledují děti napříč kontinenty (Colorado, Florida, Washington, Finsko, Německo, Švédsko) a potvrdili možnost rozvoje diabetu u dětí, kteří jsou nositeli určitého genu – u nich se zvyšuje riziko diabetu s každou infekcí, která trvá déle než 30 dní.
Enteroviry mají velmi podobný povrch jako beta-buňky (vědci objevili spojení mezi beta-buňkami a virem Coxsackievir B). Zjednodušeně řečeno si tělo vir splete se svou vlastní buňkou, přijme ji za vlastní a připojí ji k buněčnému povrchu beta-buněk. Tělo se však stále snaží vyrovnat s infekcí, ale zároveň už není schopno rozeznat vlastní buňky od těch cizorodých (ničením beta-buněk není slinivka schopná produkovat inzulín). Je to tedy úplně poprvé, kdy se ukázalo, že varianta tohoto viru je spojena se zvýšeným rizikem rozvoje autoimunitní reakce.
Fakt: Enteroviry jsou častým typem viru a je tedy velice pravděpodobné, že s nimi vaše děti přijdou do kontaktu. Neznamená to však, že jsou předurčeny k rozvoji diabetu. Takový průběh se týká malé podskupiny dětí s rizikovým genem.
Průběh výzkumu
Výzkum stále probíhá a nejspíš bude probíhat ještě léta. Výzkumníci si totiž zakládají na opravdu velikém počtu vzorků, takže je každé dítě s rizikovým genem sledováno až do dovršení 15 let věku (odběry probíhají nejdříve každé 3 měsíce, následně každých 6 měsíců). Dítě je testováno na 3 různé autoprotilátky a jejich přítomnost znamená, že budou v budoucnu velice pravděpodobně beta-buňky napadeny.
Fakt: Opět platí, že ne všechny děti s autoprotilátkami následně onemocní diabetem.
Kopr voní, ale i léčí! Zkuste ho v odlehčené verzi kulajdy
Kopr znali už staří Egypťané. Faraonovi vezíři ho využívali nejčastěji v léčitelství. I římští gladiátoři věřili, že jim kopr dodá energii a ...
Budoucnost (ne)diabetu
Lze shrnout, že enterovirová RNA byla nalezena u diabetických pacientů častěji a je tedy i častěji spojena se zánětlivou reakcí ve střevní sliznici. A ze střevní sliznice se virus může šířit do slinivky břišní, která je anatomicky velmi blízko a navíc má společné lymfatické a cévní sítě. V budoucnu však můžeme tyto informace použít při pokusech o prevenci diabetu u malých dětí. U těch by tak nemoc nemusela propuknout vůbec, nebo by mohla být přinejmenším oddálena.
Otázka budoucnosti: Jako nejpravděpodobnější se zdá možnost vytvoření vakcíny, která by chránila proti enterovirům, a zabránila by tak rozvoji diabetu.
Zdroj: Teddy.epi.usf, Blogs.bcm, Freestylelibre, Ncbi.nlm.nih
2697