Onemocnění štítné žlázy versus diabetes: Kdo je ohrožen nejvíce a proč?
Emulgátory v cukrovinkách a sušenkách mohou přispívat k rozvoji cukrovky II. typu
Zdroj: wayhomestudio/Freepik
Kromě nevhodného životního stylu může riziko diabetu II. typu zvyšovat i konzumace ultrazpracovaných potravin. Francouzští vědci v rámci nového výzkumu identifikovali sedm emulgátorů, které se nacházejí v ultrazpracovaných potravinách a které jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky II. typu.
Vědci odhadují, že na celém světě žije přibližně 530 milionů dospělých lidí s cukrovkou, přičemž 98 % z nich má diagnostikovanou cukrovku II. typu. Určité volby životního stylu, jako je sedavý způsob života, nezdravá strava a nadváha nebo obezita, mohou u člověka zvýšit riziko vzniku diabetu II. typu. Kromě těchto faktorů ale může riziko cukrovky zvyšovat i konzumace ultrazpracovaných potravin, které obvykle obsahují velké množství cukru, tuku, soli a potravinářských přídatných látek. To ostatně prokázaly již dřívější výzkumy.
Studie zaměřená na emulgátory neboli éčka
Vědci z Národního výzkumného ústavu pro zemědělství, potraviny a životní prostředí (INRAE) a Národního ústavu zdraví a lékařského výzkumu (INSERM) ve Francii se nyní podrobněji zaměřili na emulgátory a zjistili, že konzumace sedmi specifických emulgátorů potravinářských aditiv obsažených v ultrazpracovaných potravinách může být spojena se zvýšeným rizikem vzniku diabetu II. typu. Studie byla nedávno publikována v časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology.
Kari koření: Pomáhá proti zánětům a zlepšuje trávení. Jeho domácí variantu vyrobíte snadno
Většina lidí by na otázku, odkud kari pochází, nejspíš odpověděla, že z Indie. To ale není správná odpověď. Směs kari koření má totiž svůj původ ...
Co jsou emulgátory přídatných látek v potravinách?
Podle doktora Bernarda Sroura, Ph.D., mladšího profesora na INRAE a spoluautora této studie, patří emulgátory mezi nejčastěji používané přídatné látky ve zpracovaných potravinách: „Často se přidávají do zpracovaných a balených potravin, jako jsou některé průmyslově vyráběné dortíky, sušenky a dezerty, ale také zmrzliny, čokoládové tyčinky, chléb, margaríny a hotová jídla, s cílem zlepšit jejich vzhled, chuť a texturu a prodloužit jejich trvanlivost.“
Jak probíhala studie?
Pro účely této studie zkoumal doktor Srour se svým týmem zdravotní údaje od více než 104 000 francouzských občanů, kteří se v letech 2009–2023 účastnili kohortové studie NutriNet-Santé. Účastníci studie po dobu 14 let poskytovali každých 6 měsíců alespoň 2 dny záznamy o stravování. Konzumované potraviny byly porovnány s databázemi, aby se zjistila přítomnost a množství potravinářských přídatných látek.
Které emulgátory potravinářských přísad jsou nejnezdravější?
Po průměrně 7 letech sledování vědci identifikovali sedm emulgátorů potravinářských aditiv spojených se zvýšeným rizikem vzniku diabetu II. typu.
Jedná se o tyto látky:
- E340 (fosforečnan draselný) – 15% zvýšení rizika na přírůstek 500 miligramů (mg) denně
- E412 (guma guar) – 11% zvýšení rizika na přírůstek 500 mg denně
- E415 (xanthan) – 8% zvýšení rizika na přírůstek 500 mg denně
- E472e (estery mono a diglyceridů mastných kyselin) – 4% zvýšení rizika na přírůstek 100 mg denně
- E331 (citronan sodný) – 4% zvýšení rizika na přírůstek 500 mg denně
- E407 (karagenan) – 3% zvýšení rizika na přírůstek 100 mg denně
- E414 (arabská guma) – 3% zvýšení rizika na přírůstek 1 000 mg denně
I některé ‚zdravé‘ potraviny obsahují nezdravá éčka
Nejpřekvapivějším zjištěním ale bylo, že se tyto přídatné látky objevily i ve složení některých potravin a nápojů, které lidé často považují za zdravé.
„Překvapivě byly některé z emulgátorů přítomny v některých potravinách, které jsou prodávány jako ‚zdravé’, jako jsou například rostlinné light margaríny, některé druhy chleba, rostlinná mléka, ochucené jogurty. To znamená, že působení těchto látek mohou být vystaveny i osoby s příznivějším stravovacím chováním,“ uvedl doktor Srour.
Cukrovka a deprese: Psychické onemocnění komplikuje léčbu diabetu, je třeba rozpoznat příznaky
Studie ukazují, že cukrovka zdvojnásobuje až ztrojnásobuje riziko vzniku deprese, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována. Zatím není ...
Jak emulgátory v potravinách zvyšují riziko cukrovky II. typu?
Doktorka Mathilde Touvier, ředitelka výzkumu v INSERM, koordinátorka kohorty NutriNet-Santé a spoluautorka této studie, uvedla, že výzkumný tým se rozhodl studovat potenciální vliv emulgátorů přidávaných do potravin na riziko diabetu II. typu, protože malý počet experimentálních studií – in vitro, na zvířatech a krátkodobých randomizovaných kontrolovaných studií – naznačoval nepříznivé účinky některých emulgátorů, například jejich vliv na rozvoj dysbiózy střevního mikrobiomu, zánětů a metabolických poruch.
„Dvě kohortové studie naší skupiny prokázaly souvislosti mezi vystavením různým emulgátorům v potravinách a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny,“ uvedla doktorka Touvier a dodala: „Pokud je nám známo, žádný podobný výzkum dosud nebyl proveden za účelem posouzení rizika diabetu II. typu. Rozhodli jsme se proto prozkoumat tyto souvislosti v kohortě NutriNet-Santé, protože máme k dispozici podrobné a opakované údaje o stravě – včetně komerčních značek konzumovaných potravin – ve spojení s dlouhým sledováním.“
V budoucnu bude tým podle doktorky Touvier zkoumat možné mechanismy, které za těmito souvislostmi stojí: „Budeme se zabývat změnami některých krevních markerů a střevní mikroflóry v souvislosti s konzumací těchto přídatných látek, abychom lépe pochopili základní mechanismy,“ uvedla. „Budeme se také zabývat zdravotním dopadem směsí přídatných látek a jejich potenciálními ‚koktejlovými účinky’.“
Jak se vyhnout emulgátorům v potravinách?
Odborníci zaměření na zdravou výživu mají jasno. Každý, kdo chce konzumovat méně emulgátorů v potravinách, by se měl zaměřit na konzumaci celých potravin. „Dokonce i do mnoha doplňků stravy, proteinových tyčinek, proteinových koktejlů, do všeho, co je v podstatě v obalu, do něčeho, co je sušené, se musí přidávat […] různé konzervační látky, aby se to dalo uchovat a vydrželo to déle,“ říká Pouya Shafipour, lékař zaměřený na rodinnou medicínu a obezitologii v Providence Saint John’s Health Center v kalifornské Santa Monice. Podle jeho názoru je potřeba jíst více přírodních zdrojů. Jíst spíše ovoce než ovocné tyčinky, ovocné šťávy a limonády. Namísto proteinových tyčinek konzumovat více přírodních zdrojů bílkovin, jako jsou sýry, maso nebo rostlinné bílkoviny.
Podle vědců je zásadní dobře si prostudovat složení každého výrobku a jeho nutriční profil. „Velmi důležité je také sledovat četnost a množství těchto balených typů potravin, tj. čokolády nebo sladkostí, snacků, pečiva, hotových jídel, a současně zvýšit množství potravin, které jsou přirozeně bez těchto dalších složek, jako je ovoce, zelenina, zdravé tuky, celozrnné výrobky a libové bílkoviny,“ radí registrovaná dietoložka Monique Richard, která se na studii nepodílela.
Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu
Foto: Wayhomestudio/Freepik
841