Elvis Presley: Král rock’n’rollu tajil cukrovku až do své smrti, přesto prý jedl za pět lidí. Miloval bláznův zlatý bochník

Elvis Presley: Král rock’n’rollu tajil cukrovku až do své smrti, přesto prý jedl za pět lidí. Miloval bláznův zlatý bochník
Elvis Presley ve své hudbě skloubil černošský spirituál, blues a country Zdroj: Pixabay

Není snad člověka, který by Elvise neznal. I když od smrti Krále uplynula již více než čtyři desetiletí, jeho odkaz stále žije a bez pochyby se jedná o nejvýznamnější postavu amerického rock and rollu. Pocházel z velmi chudých poměrů, přesto se mu podařilo dosáhnout famózního úspěchu – a to i v době, kdy nebylo vůbec jednoduché prosadit se s černošskou hudbou. Za svou více než 20letou kariéru překonal řadu rekordů, ať už jde o prodeje desek, návštěvnost koncertů, či více než miliardu prodaných nahrávek. Ani jeho sláva mu však nepomohla v tom, aby se dožil vysokého věku. Potýkal se s řadou nemocí – včetně diabetu, který však úspěšně tajil.

Elvis Aron Presley se narodil 8. ledna 1935 v městečku Tupelo v Mississippi do velmi chudé rodiny jako jedno z dvojčat – o pouhých 30 minut před ním přišel na svět jeho bratr Jesse Garon, který se však narodil mrtvý. Již od dětství Elvis miloval hudbu, jako desetiletý se zúčastnil první pěvecké soutěže, kde skončil pátý. O rok později dostal svou první kytaru, na kterou ho první akordy učil hrát jeho strýc, hlavně se ale učil poslechem bluesových a country nahrávek, na kterých si piloval i svůj hudební sluch.

Kariéru začal náhodou

Když v roce 1953 zamířil do nahrávacího studia Sun Records v Memhisu, chtěl pouze znát, jak bude znít jeho hlas z reproduktoru. Jeho talentu si však všimla sekretářka Sama Philipse, který studio vlastnil a v té době sháněl bělocha s černošským hlasem. O rok později pro něj Elvis nahrál bluesovou píseň That’s All Right (Mama). Ke strmému rozmachu jeho kariéry došlo v roce 1955, když se jej ujal Tom Parker a Elvis přešel k nahrávací společnosti RCA Records – zde jako první nahrál píseň Heartbreak Hotel, jíž se prodalo více než milion kopií.

Pěveckou kariéru – založenou na černošském spirituálu, blues a country – přerušil povolávací rozkaz v roce 1958. Během služby v Německu se Elvis seznámil se svou budoucí manželkou Priscillou. Po návratu se věnoval natáčení filmů a nejrůznějších soundtracků, které se mu však moc nedařily. Jeho věhlas tak upadal, na žebříček popularity se mu podařilo vrátit až v roce 1968.

Nové příspěvky pro diabetiky: zdravotní pojišťovna navíc přispěje i na rehabilitační a rekondiční aktivity

Vzhledem k neustálému zdražování a rostoucí inflaci se rozhodla největší česká zdravotní pojišťovna – VZP navýšit na rok 2024 rozpočet fondu ...

Rozvod s Priscillou zásadně ovlivnil jeho život

V letech 1969–1977 Elvis odehrál 1 094 zcela vyprodaných vystoupení – a stal se také prvním umělcem, který po čtyři vystoupení v řadě vyprodal velkokapacitní halu Madison Square Garden v New Yorku. Zásadní ránu do jeho úspěšného života zasadila Prescilla, která šest let po svatbě, tedy v roce 1973, podala žádost o rozvod. To Elvise totálně zdrtilo a začal holdovat alkoholu a drogám.

Jídelníček, který by kaloricky pokryl potřeby pěti lidí

V té době kromě alkoholu a drog začal ještě více holdovat i svému dalšímu koníčku, který měl vedle hudby, a to dobrému jídlu. Za den prý spořádal 10–12 tisíc kalorií, což odpovídá doporučenému průměrnému příjmu pro pět osob. Ke snídani miloval vajíčka se slaninou posypaná pepřem natolik, že nebyla pod černou vrstvou ani vidět. Milovanou svačinkou pak byl sendvič Fool’s Gold Loaf, doslova překládaný jako bláznův zlatý bochník, který byl připraven z vydlabaného a osmaženého bochníku kváskového chleba naplněného sklenicí džemu, sklenicí arašídového másla a kilogramem slaniny. Kromě toho doslova zbožňoval ústřice, připáleného lososa a smažená a kořeněná jídla. Celodenní stravu završoval kokosovým dortem připraveným dle matčina receptu a celý den ke svým pochutinám popíjel slazené limonády. Není tedy divu, že na sklonku života mu rafička na váze vyletěla tak vysoko, že i obezita mohla být jednou z příčin předčasného úmrtí.

Vyrazte na trnky: Likér podpoří trávení, čaj posílí imunitu a pecky uleví od bolavých zad či menstruačních křečí

Byť je podzim spojen především se sběrem šípku, neměli byste opomíjet ani modré kuličky trnek, které často rostou v blízkosti šípkových keřů. ...

Smrt krále rock’n’rollu

Bylo mu pouhých 42 let, když 16. srpna 1977 náhle zemřel. V bezvědomí jej tehdy na zemi v koupelně nalezla jeho přítelkyně Ginger Alden. Již před svou smrtí se Elvis potýkal s několika zdravotními problémy, kvůli kterým byl za posledních pět let čtyřikrát hospitalizován – kromě hypertenze se potýkal také s diabetem, problémy s játry a potížemi s tlustým střevem. Osudným se mu však dle koronera stalo srdeční selhání, nicméně se veřejností šířily zvěsti, že se na jeho úmrtí podílelo také užívání drog – v jeho krvi se totiž našly pozůstatky 10 léků na předpis. Později bylo zjištěno, že během sedmi a půl měsíce před jeho smrtí mu Dr. Nichopoulos předepsal recepty na nejméně 8 805 pilulek, tabletek či injekčních přípravků, které zahrnovaly například léky proti bolesti či hydrochlorid kokainu, a to v množství, které je podáváno nevyléčitelně nemocným rakovinou.

Pravdu o skutečné příčině jeho úmrtí se už asi nikdy nedozvíme – někteří fanoušci dokonce zastávali názor, že jeho smrt byla fingovaná, aby si mohl užívat zbytek života v ústraní. Jedno je však jisté – v ten den odešla hudební legenda, jejíž odkaz ale žije dodnes.

Zdroje: people.com, eu.usatoday.com, cs.wikipedia.org, apetitonline.cz

8123

Diskuze k článku