Cukrovka a káva: Umírněná konzumace chrání před cukrovkou a srdečními chorobami
Elektronika vs. dětské oči
Smartphone, tablet či počítač mohou být dobrým sluhou i špatným pánem. Dlouhodobé hledění do displejů a monitorů má za následek řadu zdravotních komplikací, včetně takzvaného akomodačního spasmu. Jak potíže minimalizovat, když se zejména během distanční výuky stala elektronická zařízení nedílnou součástí školní docházky?
Jarní období se letos ve školách neslo ve znamení distanční výuky a s blížícím se podzimem panují obavy, že kvůli hrozbě šířící se epidemie Covid-19 se může situace opakovat. Učení na dálku výrazně usnadňují moderní technologie v podobě tabletů, mobilů a počítačů, které dětem v době uzavřených škol pomáhají procvičovat učivo prostřednictvím výukových aplikací a programů, anebo on-line hodin v podobě videokonferencí. Časté hledění do displejů a obrazovek má však i odvrácenou stranu mince – děti za čas strávený u elektronických zařízení mohou zaplatit daň v podobě problémů se zrakem. „Využívání tabletů, mobilů a počítačů zatěžuje jednostranně zrak dětí, vyžaduje usilovné zaostřování na detaily. Jakýkoli displej je pro oko zároveň zcela odlišným podnětem než stránka v učebnici nebo v sešitu – písmena nejsou tak ostrá ani ohraničená a také je jiný kontrast mezi textem a pozadím. Vliv na zrakové podněty mají i různé odlesky. To vše ztěžuje oku jeho činnost a nutí ho k mnohem větší námaze,“ vysvětluje MUDr. Petra Teplanová z pražského Dětského očního centra Kukátko.
Nadměrná námaha oka způsobuje křeč
Důsledkem častého hledění na monitor či displej může být takzvaný akomodační spasmus. „Při něm nadměrnou námahou dojde ke křeči v ciliárních svalech řasnatého tělíska čočky umožňujících akomodaci (zaostřování). Oko pak není schopno přirozeně zaostřit a děti tak vnímají problémy s viděním do dálky,“ popisuje mechanismus onemocnění oftalmoložka Teplanová a dodává, že práce na počítačích, tabletech a mobilech by proto vždy měla být rozdělena přestávkami. „Doporučuji dodržování oční hygieny, tedy střídání pohledu do blízka a do dálky, ideálně pohybem ve venkovním prostředí. Čím menší je dítě, tím méně času by s tabletem či mobilem mělo trávit. Přerušení práce u školáků na prvním stupni by mělo být každých 20 minut na cca 2 minuty,“ radí dětská oční lékařka.
Pomohou přestávky venku i vhodné osvětlení
Pokud tedy kvůli distanční výuce nelze omezit dobu strávenou u elektronických zařízení, čas mezi nutnými vzdělávacími bloky nenechte děti trávit odreagováním u mobilních her, ale využijte je k jiným aktivitám – ideálně své ratolesti vezměte na čerstvý vzduch, nechte je protáhnout se, připravte jim například hru, při které jim schováte různé věci po zahradě či domu… „Důležité je dětem dopřát po ukončení výuky na tabletech či počítačích pohyb ve venku – oči si tak odpočinou a uvolní se činností zaměřenou na větší vzdálenost,“ doporučuje Petra Teplanová. Abyste eliminovali negativní dopady působení moderních technologií na zrak malých školáků, je rovněž zásadní opatřit jejich pracovní prostředí vhodným osvětlením. „Je důležité, aby se světlo co nejméně odráželo od monitoru či displeje, ideálně tak, aby nedocházelo k odleskům od okna. Volte tedy spíše tlumenější osvětlení. Displej by měl být v úrovni očí lehce odkloněný tak, aby pohled na něj byl šikmý cca v rozsahu 10–20 stupňů,“ dodává doktorka Teplanová.
Trpí nejen oči…
Práce na počítači je přitom méně riziková než ta na tabletu a smartphonu, proto pokud to lze, raději upřednostňujte, aby dítě využívalo monitor než displej. „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, zatímco na tablet a telefon obvykle asi ze 30 cm. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 cm. Ke zrakovým potížím jsou náchylnější děti, ale pokud mají oči zdravé, zaostřují snáze než dospělí, takže pro ně není tak velkým problém mobil používat i několik desítek minut. Trvalým používáním zraku na takto blízkou vzdálenost však může dojít k přetížení zaostřovacích svalů a vzniku poruchy spolupráce obou očí a k počátku očních problémů,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Kromě potíží s očima hrozí dětem při dlouhodobém a neřízeném používání elektronických zařízení i další zdravotní problémy, jako je vadné držení těla, bolesti hlavy, v extrémních případech vertebrogenní obtíže (poruchy páteře způsobené špatnými pohybovými stereotypy) spojené s nízkým tlakem a kolapsovými stavy. A protože děti často kopírují své rodiče, snažte se jim jít příkladem – ostatně, ani dospělí by to neměli s hleděním do obrazovek přehánět.
6 rad, jak (nejen u dětí) eliminovat potíže způsobené hleděním do mobilů a počítačů!
1. Dělejte přestávky! Dopřejte očím odpočinek a občas je osvěžte pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Každou půlhodinu zhruba na dvacet sekund zaostřete zrak do dálky. Můžete z toho dětem udělat i hru, aby je to více bavilo!
2. Snižte jas obrazovky! U elektronických čteček používejte negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plochy a textu (černá nebo tmavě modrá v kontrastu s bílou nebo žlutou). Písmena vystupují a plocha obrazovky tolik nezáří.
3. Volte difuzní osvětlení v místnosti! Při práci s počítačem by neměly být oči oslněny, proto je rozptýlené a tlumené světlo vhodnější.
4. Nenechte děti hledět do monitoru před spaním! Minimálně hodinu před usnutím se doporučuje nepoužívat žádné podobné zařízení, aby byl spánek kvalitnější. Modré světlo z mobilních telefonů totiž negativně ovlivňuje hormon melatonin, který stojí za buněčnou regenerací, kvalitním a zdravým spánkem. To může potažmo ovlivňovat i soustředěnost při výuce.
5. Nezapomínejte mrkat! Oči se při sledování displeje vysušují a dříve se unaví – proto nabádejte děti, aby pravidelně oči „rozmrkávaly“. Suché oči lze případně zvlhčit umělými slzami, které odstraní pocit pálení a únavy zraku. Pro zklidnění je lze používat i u dětí, ale o vhodnosti konkrétních kapek se poraďte v lékárně.
6. Choďte s dětmi pravidelně k očaři! Je velmi důležité, aby dítě mělo správnou zrakovou korekci. Nepodceňujte preventivní prohlídky ani v případě, že u svého potomka žádné problémy nepozorujete.
MUDr. Petra Teplanová
MUDr. Lucie Valešová
1185
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný