Edukace s konverzačními mapami: Diabetes přináší změnu…

Edukace s konverzačními mapami: Diabetes přináší změnu…

Každý ví, že s diagnózou diabetu bude muset ve svém životě něco změnit. Změny většina z nás nemá ráda, ale tyto jsou nutné, a proto je důležité pochopit, proč musí nastat. Význam u změn ve stravování a při přechodu na léčbu inzulinem nám na edukaci pomocí konverzačních map vysvětlila edukátorka Marie Divišová.

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ A POHYB

Změna stravování je základem léčby diabetu. I proto je tato konverzační mapa jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších. Pro diabetiky je většinou těžké změnit jídelníček a zvyknout si na nový režim. Důležité je uvědomit si, že nejde o dietu, ale o zdravé stravování. S tímto přístupem to každý zvládne s mnohem větší lehkostí.

Jídlo je oblíbené téma

Nejčastější otázky na naší edukaci se týkaly umělých sladidel, ovoce a margarínů. Jsou pro naše tělo zdravé? Kdy a jak často je můžeme jíst? Jak stravování a pohybová aktivita ovlivňují hladiny glykemie? Čím si hladiny můžete upravit a zlepšit? Již v této části zažijete opravdu živou konverzaci. Součástí jídelníčku je velké množství mýtů, proto část mýty a fakta znovu způsobí vlnu otázek.

V další části mapy najdete i rozdělení základních skupin potravy a vysvětlíte si, které potraviny jsou pro naše zdraví prospěšné, které můžete v omezeném množství a které byste měli zcela vyřadit.

Diapotraviny a alkohol

Je zdravější strava také dražší? Veřejnost se často domnívá, že ano. Pokud se na to ovšem blíže zaměříte, zdravé stravování dražší opravdu není.
Velmi spornými součástmi jídelníčku jsou diapotraviny a alkohol. Uděláte si konečně přehled, jak a proč je nepoužívat nebo v jakém množství jsou dovolené.
Po mapě postoupíte dál a budete se věnovat správným velikostem porce. Zjistíte, jak by měl vypadat váš talíř. Jaké zvolit přílohy, maso a zeleninu? A jakou část vašeho talíře by měly zaujímat? V poslední části mapy se podrobně věnujete sportu a jeho vlivu na glykemii. Dostanete radu, jakou pohybovou aktivitu si vybrat a podle čeho se při výběru řídit.

Hlavní témata konverzační mapy:

1. Proč jsou zdravé stravování a pohybová aktivita důležité pro zvládání diabetu
2. Různé potravinové skupiny a živiny ve stravě
3. Co, jaké množství a kdy jíme – jak jíst zdravě
4. Co to je pohybová aktivita a jak se věnovat pohybu
5. Nastavení vlastních cílů a podpora nejbližšího okolí

ZAHÁJENÍ LÉČBY INZULINEM

„Začnete se píchat inzulin,“ to je věta, kterou většina diabetiků 2. typu nechce slyšet. Často je tento krok vnímán jako naprosté selhání jedince nebo také konečná stanice. Ale není tomu tak. Díky této konverzační mapě pochopíte, proč se lékař k tomuto kroku rozhodl a jak vašemu tělu pomůže. Vedle přínosů této léčby vás čekají i nové povinnosti a abyste se s nimi vypořádali co nejlépe, můžete požádat o edukaci, díky které vše zvládnete.

Bylo to pro vás těžké?

Na začátku si všichni účastníci sdělí své pocity ze změny léčby. Jak se cítili ve chvíli, kdy jim lékař tuto změnu oznámil? Byli smíření, rozzlobení, nešťastní nebo naprosto zmatení? Zjistíte, že v tom nejste sami, že i ostatní prožívali tuto zprávu podobně jako vy. V dalším kroku se zaměříte na mýty a fakta o inzulinu, které jsou ve společnosti a často brání k přijetí tohoto režimu. Jejich objasnění často vede k lepšímu přijetí změny.

Strašák jménem hypoglykemie

Po rozproudění konverzace se vrhnete na další část. Znáte rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým inzulinem? Nejen že se ho dozvíte, ale zorientujete se také v tom, v jaké situaci a kvůli čemu se používají v souvislosti s jídlem a pohybem, jak je důležité dodržování režimu a jak správně inzulin aplikovat. To vše je důležité!
S léčbou inzulinem souvisí i jeden z největších strašáků, a tím je hypoglykemie. Jak hypoglykemii poznáte, ve kterých chvílích vám nejčastěji hrozí a hlavně, jak se při ní zachovat. Pokud tohle vše poznáte, strašák alespoň částečně zmizí.

Seberou mi řidičák?

Věděli jste, že léčbou inzulinem může být ovlivněna i vaše schopnost řízení automobilu? Proto byste se před každým vyjetím měli změřit glukometrem. Hodnota glykemie by měla být kolem 8, pokud je nižší, najezte se! Hypoglykemie za volantem jsou nebezpečné nejen pro vás, ale i vaše okolí!
Jako velmi přínosnou část považuji modelové glykemické profily diabetiků. Některé jsou ukázkové, na jiných uvidíte výkyvy. Co je ale mohlo způsobit? Zjištění původu problémů bude vaším úkolem. Pokud si nebudete vědět rady, edukátor vám vše objasní.

Musí o mém diabetu vědět zaměstnavatel?

V průběhu edukace jsme narazili na velmi zajímavý problém. Oznámit svoje onemocnění a aplikaci inzulinu v práci? Účastníci se jednoznačně neshodli. Z profesionálního hlediska je jistě důležité, aby okolí o onemocnění vědělo, díky tomu může pomoci v případě hypoglykemie. Na druhou stranu je to vždy osobní rozhodnutí a někdo se musí se svou diagnózou nejdříve vyrovnat a teprve poté ji může oznámit i širšímu okolí. Každý na tuto fázi potřebuje jiný čas.

Hlavní témata konverzační mapy:

1. Jaké máte pocity ze zahájení léčby inzulinem
2. Co je to inzulin a proč pacienti s diabetem 2. typu často potřebují zahájit léčbu inzulinem
3. Přínos léčby inzulinem
4. Druhy inzulinů a důležité informace k užívání inzulinu
5. Cílové hodnoty a důležitost měření glykemií
6. Zvládání hypoglykemie
7. Schopnost analyzovat změny hodnot glykemie a provádět úpravy konec boxu

Bc. Monika Kuchtová

1021

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku