Éčka v potravinách: Barviva zvyšují prodej, skutečná jahoda vám takový efekt neudělá
Lákavý vzhled potravinu prodává a pro spotřebitele bývá obvykle důležitější než její složení. Oku lahodící žlutá limonáda se zdá obvykle chutnější než 100% pomerančová šťáva, krásně růžový jogurt vyvolává představu zralých chutných jahod více než jogurt, do kterého byly přidány skutečné jahody.
V České republice se v minulosti používalo podstatně méně potravinářských barviv. Za posledních 25 let však počet barviv povolených v potravinářském průmyslu vzrostl, a tak je bohužel dnešní spotřeba barviv vyšší než v minulosti a je zřejmé, že se s těmito látkami budeme setkávat čím dál tím častěji.
Které potraviny jsou “čisté”?
Do některých potravin se barviva přidávat nesmí nebo se smí barvit jen určitým druhem barviva, například med, ovocné šťávy, nektary a dětská výživa. Máslo se smí barvit pouze karoteny.
Kakao: Snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak, pomáhá při cukrovce a je dobré i na spánek
Předpokládá se, že průkopníkem v používání kakaa byla mayská civilizace ve Střední Americe. Mayové pěstovali kakaovníky zhruba kolem roku 400 n. ...
Přírodní barviva
Barviva můžeme rozdělit do dvou skupin: na barviva přírodní a syntetická.
Přírodní barviva jsou látky vyskytující se v přírodě, kde jsou zejména součástí rostlin či živočichů. Mezi přírodní barviva patří například: kurkumin (E100), riboflavin (E 101), chlorofyly a chlorofyliny (E 140), karamel (E150), karoteny (E160a), lutein (E160b), paprikový extrakt, kapsantin, kapsorubin (E160c), lykopen (E160d), betalainy, betanin (E 162), antokyany (E163).
- Kurkumin (E 100) je žluté až oranžové přírodní barvivo v čisté formě vyráběné extrakcí z oddenků různých druhů rostlin rodu kurkuma, zejména kurkuma dlouhá.
- Riboflavin (E 101) je zdraví prospěšný vitamín B2.
- Chlorofyl a chlorofyliny (E 140) je zelené barvivo vyskytující se v zelených rostlinách.
- Karamel (E150) je hnědé barvivo, připravené zahříváním řepného cukru.
- Karoteny (E160a) jsou červená a oranžová barviva vyskytující se v červených, oranžových a žlutých plodech.
- Lutein (E 160b) je žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy. Bývá přítomné v listové zelenině – zejména v kapustě či špenátu, žlutých květech rostlin rodu lichořeřišnice či pampeliška.
- Lykopen (E160d) je barvivo obsažené v rajčatech.
- Betalainy, betanin (E162) je červené glukosidové barvivo získávané z červené řepy.
- Antokyany (E163) jsou přírodní barviva ze skupiny flavonoidů, které své zbarvení mění podle kyselosti či zásaditosti roztoku, jsou obsaženy v mnohých plodech červené víno, černý rybíz, jeřabiny, bezinky, v listech červeného zelí apod.
Uvedená barviva jsou zcela neškodné a většinou i zdraví prospěšné látky, vitamíny či látky s antioxidačními vlastnosti, tedy lapače volných radikálů.
Česko tloustne: Více než polovina Čechů vnímá, že má problém s kily navíc, objevuje se fatfobie, říká lékařka
Nejen v České republice je hubnutí velmi diskutovaným tématem. V poslední době se pohled na něj sice mění, ale stále se objevují pojmy jako ...
Přírodně identická barviva
Dále se můžeme setkat i s tzv. přírodně identickými barvivy, která jsou vyráběna synteticky, ovšem svoji předlohu mají v přírodní látce.
Syntetická barviva
Syntetická barviva, jsou látky připravené průmyslově, nemající předlohu v přírodních látkách. Jedná se například o tartrazin (E102), chinolinovou žluť (E104), žluť SY (E110), azorubin (E122) apod. Pokud je to možné, je lépe se takovým barvivům vyhnout nebo výrobky jimi obarvené konzumovat v malém množství.
Zdroj: časopis DIAstyl,
autorizovaný článek použitý se svolením autorky MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníkové, Ph.D.
745