Kongres EASD 2017

Kongres EASD 2017

Kongres EASD 2017 se konal v portugalském Lisabonu, relativně malém kopcovitém hlavním městě Portugalska, a jako každý rok byl velkou inspirací nejen pro zdravotníky, ale také pro ty, kteří s diabetem žijí.

Lisabon je charakteristický svými úzkými barevnými uličkami, kde nad hlavami procházejících visí sušící se prádlo obyvatel okolních domů, obchody se sardinkami na každém rohu a výbornými zmrzlinárnami. Centrální dominantou Lisabonu je hrad sv. Jiří, v jehož zahradě se přímo mezi návštěvníky prochází nejméně desítka nádherných a nebojácných pávů. Kongres EASD (Evropské asociace pro studium diabetu) se konal v obrovském výstavním a kongresovém centru Fiera Internacional de Lisboa na nábřeží řeky Tejo.

Rychlejší inzulin do pupm

Inzulin Fiasp představovaný na EASD sice není úplnou novinkou (v Německu se již nejméně rok používá), nicméně výsledky studií ONSET s tímto inzulinem byly velmi zajímavé. Inzulin Fiasp je svou strukturou podobný již dlouhou dobu používanému Novorapidu. Jsou k němu ale přidány látky, které zrychlují jeho vstřebávání z podkoží. Začíná působit do deseti minut po injekci a v první hodině je jeho působení dvakrát větší (u inzulinové pumpy dokonce třikrát větší) v porovnání s Novorapidem.
Doba působení Fiaspu je přibližně stejná jako Novorapidu. Výrobce si od něj slibuje další přiblížení fyziologickému působení inzulinu, větší svobodu v režimu diabetika (zejména v tak neoblíbeném čekání mezi aplikací inzulinu a jídlem) a rychlejší korekce hyperglykemie. Nový inzulin Fiasp je již dostupný i v České republice v předplněných perech i lahvičkách pro použití v inzulinové pumpě.

Senzory u těhotných zlepšují výsledky

Studie CONCEPTT potvrdila, že použití kontinuálního monitoru glykemie v těhotenství má příznivý vliv na zdravotní stav novorozence. Porovnání 325 těhotných diabetiček 1. typu používajících buď klasický glukometr nebo kontinuální senzor ukázalo, že ženy na senzoru dokáží strávit více času v cílovém pásmu glykemií a mají méně hyperglykemií. Děti žen nosících senzor měly méně častěji odchylky spojené s diabetem matky, méně z nich potřebovalo intenzivní péči po porodu a strávily v nemocnici kratší dobu. Závěrem studie bylo, že všechny těhotné ženy s diabetem 1. typu by měly mít možnost nosit kontinuální senzor. V České republice mohou být senzory těhotným diabetičkám 1. typu hrazeny, avšak ne těm, které těhotenství teprve plánují.

Pacienti na EASD

Na odborné diabetologické konference jezdí nejen lékaři a vědci, ale také lidé s diabetem. Pacientské setkání #dedoc konané v úterý a na něj navazující úterní přátelská večeře, stejně tak jako středeční svobodné diskusní fórum odborníků podoporované pacientskou žurnalistickou organizací DiaTribe, byly skutečně nezapomenutelnými událostmi letošní konference. Na setkání #dedoc byly prezentované zajímavé produkty přímo z dílny pacientů s diabetem, například atraktivní samolepky na monitor glykemie Libre či malý levný senzor MedAngel, který v ledničce i na cestách dokáže hlídat teplotu skladovaného inzulinu a svého uživatele přes chytrý telefon upozornit ve chvíli, kdy je inzulin vystaven potenciálně nebezpečným teplotám.

V neposlední řadě byla samotným autorem, Adamem Brownem ze Spojených států, představena kniha Diabetes Bright Spots and Landmines (volně ke stažení v PDF ze stránek diatribe.org či k objednání cca za 130Kč na Amazonu), která velmi citlivým, chápavým a přirozeným způsobem provádí diabetika ži-
votem s touto nemocí. Je to kniha psaná pacientem s diabetem 1. typu, jejíž obsah vysoce ocenilo mnoho světových odborníků diabetologů. Obsahuje stovky tipů, jak si usnadnit život s cukrovkou a jak jím projít s co nejlepší kompenzací. Unikátem knihy i jejího autora je bez výjimky pozitivní přístup k diabetu soustřeďující se na to, co děláme dobře, spíše než na to, co se stále nedaří.

Příští rok se bude EASD konat v Berlíně a již nyní se hovoří o novinkách, na jejichž prezentaci se těšíme.

MUDr. Klára Picková

852

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku