Dýně jako všelék? Vyzkoušejte ji v koláči s tvarohem, který je vhodný i pro diabetiky!
Dýně k podzimu patří stejně jako spadané listí. Ať už zdobí vaše květinové dekorace, vydlabáváte ji s dětmi o svátku Všech svatých a pak vás straší na zahradě, nebo ji připravujete na tisíc kulinářských způsobů. Málokdo to ví, ale dýně nejenom skvěle chutná, ale má také mnoho blahodárných účinků. Pojďte se s námi na ně podívat a zároveň ji vyzkoušejte v dýňovém koláči, který ve vás vyvolá tu správnou podzimní náladu.
Dýně je v kuchyni opravdu všestranná, můžete ji totiž připravit jak naslano, tak na sladko. Dá se z ní udělat výborná polévka, lze ji zavařit do kompotu, zakápnout olivovým olejem a upéct jen tak v troubě, nebo si z ní připravit výtečný koláč. V podzimních měsících proto dýni do svého jídelníčku zařaďte! A pro diabetiky to platí dvojnásob.
Druhy dýní
Dýně mají roztodivné tvary a barvy, některé jsou určené k jídlu, jiné zas jen k dekoraci. Malé dýně prodávané v květinářství jsou určeny opravdu jen do květináčů za oknem. Ani tykev velkoplodá, která se většinou používá pro dlabání, není určená ke konzumaci. Samozřejmě se vám nic nestane, když ji sníte, ale žádná valná chuť vás s touto plodinou opravdu nečeká. Nejlepší dýně na vaření tak jsou:
- Hokkaidó – nejznámější a nejoblíbenější dýně na vaření. Je menšího tvaru, kulatá, oranžová a její chuť je velmi dobrá a nasládlá – k tomu všemu je to také vitamínová bomba!
- Máslová – tato dýně má tvar hrušky a chutí opravdu připomíná máslo. Svým složením je nejvhodnější pro přípravu dýňového pyré pro kojence.
- Špagetová – má oválný tvar, žlutou nebo žíhanou barvu a je chuťově opravdu velmi jemná. Po upečení se z ní táhnou tenká vlákna podobná špagetám – je vhodná jako náhrada jakékoliv jiné škrobové přílohy (vyzkoušejte špagetovou dýni pomocí food swaps).
- Muškátová – výrazně žebrovaná s oranžovou, někdy až nazelenalou barvou. Její chuť je velmi výrazná.
Zdravotní benefity
Všechny vyjmenované dýně jsou opravdu nabité vitamíny. Jsou bohaté především na vitamín A, B, C a E. Disponují však i minerálními látkami, jako jsou hořčík, vápník a draslík. Díky obsahu vody a vlákniny čistí organismus, jsou nápomocné při onemocnění slinivky břišní, sleziny a ledvin a preventivně působí proti nádorovým onemocněním. Ve špagetové dýni naleznete i kyselinu listovou a betakaroten, což ocení nastávající maminky.
Tip: Dýňová semínka jsou výživově velmi hodnotná, přispívají zdravé pokožce, mají vliv na onemocnění srdce, ale také na prostatu. Nebojte se je večer mlsat u televize místo brambůrek.
Superpotravina pro diabetiky
Dýně by se měla stát součástí jídelníčku každého diabetika. Dá se říct, že se jedná o skutečný dar přírody a superpotravinu, která navíc skvěle chutná. Obsahuje fruktózu, která je buňkám v těle přístupná i bez inzulínu, a navíc ovlivňuje fungování slinivky tím, že z ní vyplavuje toxiny. Neobsahuje žádné kalorie, zato velké množství vody a vlákniny, která je pro diabetika zásadní.
Fakt: Zelenina bez škrobu, kam dýně bezpochyby patří, by měla tvořit jídelníček diabetiků až z 50 %.
Šípek k podzimu neodmyslitelně patří. Objevte jeho antidiabetické účinky a dejte si s chutí šípkový čaj!
S přibývajícím počtem diabetiků se nejenom pacienti, ale i lékaři a farmaceutické firmy obrací na alternativní způsoby léčby, které by pocházely ...
Recept na dýňový koláč
Použijte jakoukoliv dýni, kterou máte doma. Já osobně vždy dávám půl na půl, aby chuť koláče opravdu vynikla. Díky složení receptu je koláč vhodný i pro diabetiky, ale samozřejmě ho ocení celá vaše rodina.
Ingredience:
- 350 g dýně
- 150 g špaldové celozrnné mouky
- 50 g másla
- 3 vejce
- 1 polotučný tvaroh
- 1 vanilkový pudink
- 1/2 prášku do pečiva
- skořice
- med nebo čekankový sirup
- sladidlo (Erythritol, Xylitol apod.)
Tip: Pokud chcete do receptu dostat trochu bílkovin, kupte si proteinový vanilkový pudink, který je již běžně k dostání v obchodech, nebo do těsta přimíchejte lžíci ochuceného proteinu.
Postup:
- Vezměte dvě vejce, ze kterých oddělíte žloutky od bílků. Bílky vyšlehejte v tuhou pěnu, společně se špetkou soli a dvěma lžícemi vybraného sladila a dejte prozatím stranou.
- Žloutky s máslem a dvěma lžícemi medu nebo čekankového sirupu smíchejte v těsto, přidejte mouku, kypřicí prášek a nechte odležet.
- Mezitím si do malého hrnce nakrájejte dýni na kostičky (i se slupkou), přidejte med, skořici, trochu vody a poduste.
- Tvaroh s medem nebo čekankovým sirupem vyšlehejte, přidejte zbylé vejce a vanilkový pudink.
- Nyní se vrhněte na těsto, které dejte do koláčové formy. Je možné, že se s těstem bude hůře pracovat. Mým tipem je rozválet ho mezi dvěma igelitovými sáčky nebo potravinářskou folií, v případě potřeby ho doslova natlačte na dno formy – v tom vám může pomoci malá lžička. Nezapomeňte trochu vyvýšit i okraje těsta.
- Těsto dejte na 5 minut předpéct do trouby a mezitím rozmixujte dýni, která se vám v hrnci dusila (v případě, že jste dýni dusili ve velkém množství vody, nejprve ji slijte, aby směs nebyla moc řídká).
- Formu vytáhněte z trouby a na předpečený koláč dejte tvarohovou směs, rozmixovanou dýni a nakonec ušlehaný sníh.
- Vše vraťte do trouby a pečte do zlatova, cca 10 až 12 minut.
Dobrou chuť.
Zdroj: recept autorky, Mednews
14973