Cukrovka a náhrady cukru: Čekankový sirup oceníte jako sladidlo i do moučníků
Důvodem tloustnutí nemusí být jen přejídání. Viníků může být víc, například některé nemoci a léky
Zdroj: Freepik
Tloustnutí se často svádí na konzumaci nadměrného množství potravin, nedostatek pohybu nebo zálibu ve sladkostech. Nechtěně přibrat ale můžete i v důsledku zdravotního stavu a dalších faktorů. Které to jsou?
Plíživé tloustnutí může být frustrující, zejména když nevíte, co je jeho příčinou. Největší roli při přibírání na váze obvykle hraje strava, ale mohou k němu přispívat i další faktory, jako je stres, nedostatek spánku a užívání některých léků.
Setrvalé přibírání na váze má negativní dopady
Člověk, který nechtěně tloustne a neví proč, se často cítí frustrovaný, protože jeho snaha o udržení hmotnosti se zdá být marná. Zejména u diabetiků je přitom udržení rozumné hmotnosti jedním z klíčových předpokladů managementu cukrovky. Dlouhodobá neschopnost zabránit přibývání na váze může vést k pocitům nízkého sebevědomí, zvláště pokud daný člověk dříve žádné potíže s hmotností neměl.
Nejasnosti ohledně příčin přibírání navíc mohou vyvolat úzkost a obavy o zdraví. Někdy se takový člověk může cítit zahanbený a může pociťovat negativní vliv na svůj společenský život a mezilidské vztahy. Neustálé přemýšlení o hmotnosti a jídle je navíc velmi vyčerpávající, takže stres a pocity nespokojenosti na sebe nenechají dlouho čekat. Pojďme se podívat na hlavní faktory, které mohou k nežádoucímu přibývání na váze vést.
1. Jíte příliš mnoho vysoce zpracovaných potravin
Ultrazpracované potraviny jsou obvykle plné kalorií, ale postrádají základní živiny, jako jsou bílkoviny a vláknina, které udržují pocit sytosti. Potraviny, jako jsou sladké cereálie, jídla z rychlého občerstvení a večeře z mikrovlnné trouby, také obsahují řadu škodlivých složek, jako jsou:
- přidané cukry,
- konzervační látky,
- nezdravé tuky.
Četné studie spojují ultrazpracované potraviny s přibýváním na váze a rostoucím počtem obézních lidí na celém světě. Například studie provedená v roce 2019 na 19 363 dospělých Kanaďanech zjistila, že ti, kteří jedli nejvíce ultrazpracovaných potravin, měli o 32 % vyšší pravděpodobnost obezity než ti, kteří jich jedli nejméně. Proto určitě stojí za to zkusit vyřadit z jídelníčku zpracovaná jídla, jako jsou masné uzeniny, polotovary a hotová jídla nakupovaná v obchodě, a namísto toho se zaměřit na konzumací celých a čerstvých potravin.
Šťáva z červené řepy pomáhá chránit zdraví srdce po menopauze
Během menopauzy a po ní tělo produkuje méně estrogenu, což často vede ke zhoršení funkce cév a k možnému rozvoji srdečních onemocnění. Nová ...
2. Jíte příliš mnoho cukru
Pravidelná konzumace sladkých potravin a nápojů může vést k přibývání na váze a zvýšit riziko chronických zdravotních potíží, jako je například cukrovka. Mezi potraviny s vysokým obsahem přidaných cukrů patří např.:
- sladkosti,
- sušenky a moučníky,
- limonády,
- energetické nápoje,
- zmrzlina,
- ledový čaj,
- slazené kávové nápoje.
Největším zdroje přidaného cukru jsou slazené nápoje. Metaanalýza 30 studií provedených v roce 2018 na 242 352 dětech a dospělých spojila konzumaci slazených nápojů s přibýváním na váze a obezitou.
Neuropatie je častou komplikací cukrovky. Necitlivost nebo bolestivost nohou je potřeba řešit s lékařem
Neuropatie, poškození nervů, které způsobuje mravenčení, pálení, bolestivost nebo necitlivost nohou či rukou a může nakonec vést k pádům, ...
3. Máte sedavý způsob života
Nečinnost je častým faktorem přispívajícím k přibývání na váze a k rozvoji chronických onemocnění. Mezi sedavé činnosti patří kancelářská práce, sledování televize, řízení auta a používání počítače nebo telefonu.
Studie z roku 2018 provedená u 464 lidí s obezitou a nadváhou zjistila, že průměrná denní doba sezení u těchto osob byla 6,2 hodiny v pracovní dny a 6 hodin v nepracovní dny. Největší podíl na tom měly úkoly spojené s prací, těsně za nimi následovalo sledování televize. I drobné změny životního stylu, jako je více pohybu a méně sezení, mohou mít velký význam.
Například tříměsíční studie provedená na 317 pracovnících zjistila, že nahrazení pouhé 1 hodiny sezení 1 hodinou stání během pracovního dne snížilo celkovou hmotnost tuku a obvod pasu a zároveň zvýšilo svalovou hmotu.
Mezi způsoby, které vám pomohou zvýšit úroveň fyzické aktivity během dne, patří např.:
- procházka po večeři místo sledování televize,
- cvičení nebo chůze během polední přestávky,
- jízda do práce na kole,
- snaha ujít každý den 10 000 kroků.
4. Jojo efekt jako následek častých diet
Jojo efektem se rozumí cykly záměrného hubnutí následované nechtěným opětovným přibíráním na váze. Tento vzorec je spojen se zvýšeným rizikem nárůstu hmotnosti v průběhu času.
V rámci studie z roku 2019 bylo zjištěno, že jedinci, kteří v předchozím roce drželi dietu, měli větší tělesnou hmotnost a obvod pasu než ti, kteří dietu nedrželi.
Také další studie odhalily, že restriktivní stravování a diety mohou vést k budoucímu přibývání na váze. To může být způsobeno několika fyziologickými reakcemi na takové chování, jako jsou změny hormonů hladu a sytosti.
Chcete-li svou váhu zvládnout dlouhodobě, zkuste se zaměřit na udržitelné změny životního stylu, jako např.:
- cvičení,
- vyřazení ultrazpracovaných a sladkých potravin,
- konzumace plnohodnotných potravin bohatých na vlákninu a bílkoviny.
5. Máte nediagnostikovaný zdravotní problém
Určitou roli v neúmyslném přibírání na váze mohou hrát i některé zdravotní potíže. Mezi ně může patřit:
- hypotyreóza,
- deprese,
- kardiovaskulární onemocnění,
- diabetes,
- syndrom polycystických vaječníků (PCOS).
Za neúmyslné přibývání na váze může být zodpovědná také porucha příjmu potravy, která se projevuje opakovanými epizodami nekontrolovatelného přejídání.
K nárůstu hmotnosti mohou vést i některé léky, včetně antidepresiv a antipsychotik. Pokud si myslíte, že vaše přibývání na váze souvisí s léky, které užíváte, nebo s vaším zdravotním stavem, poraďte se s odborníkem. Mohl by vám pomoci upravit nebo vypracovat plán léčby.
6. Nemáte dostatek spánku
Spánek je nezbytný pro celkové zdraví a pohodu. Špatná kvalita spánku může vyvolat přibývání na váze.
Podle analýzy z roku 2022 je nekvalitní spánek spojen s častějším jídlem a konzumací potravin s vyšším obsahem sacharidů a nezdravých tuků – to vše může vést k nárůstu hmotnosti. Podle této studie mají na hmotnost vliv následující potíže se spánkem:
- krátká doba spánku,
- časté probouzení během noci,
- špatná kvalita spánku,
- delší nástup spánku.
Pokud máte špatnou kvalitu spánku, zkuste omezit čas strávený u obrazovky před spaním, snížit příjem kofeinu během dne a chodit spát pokaždé ve stejný čas.
7. Nejíte dostatek plnohodnotných potravin
Konzumace celých, nezpracovaných potravin je snadný a účinný způsob, jak podpořit hubnutí a zlepšit mnoho dalších aspektů vašeho zdraví. Zařazení plnohodnotných potravin do jídelníčku nemusí být obtížné. Začněte tím, že budete do svých jídel a svačin pomalu přidávat více plnohodnotných potravin, jako je zelenina, ovoce, fazole, vejce, ořechy a semínka.
8. Jste ve stresu
Chronický stres je častým problémem, který může ovlivnit vaši hmotnost. Bylo prokázáno, že vysoká hladina stresového hormonu kortizolu zvyšuje hlad a touhu po velmi chutných a kalorických potravinách, což může způsobit přibývání na váze. Naopak zvládání stresu může podporovat hubnutí. Mezi způsoby, jak se zbavit stresu, patří pobyt v přírodě, cvičení jógy a rozhovor s terapeutem.
9. Máte příliš vysoký příjem kalorií
Přejídání zůstává významnou příčinou přibývání na váze. Pokud denně přijmete více kalorií, než spálíte, pravděpodobně přiberete.
Bezmyšlenkovité stravování, časté svačiny a výběr stravy bohaté na kalorie a chudé na živiny podporují nadměrný příjem kalorií. Určit si kalorickou potřebu sám může být obtížné, proto pokud potřebujete pomoc se zvládáním přejídání, obraťte se na registrovaného dietologa.
Chcete-li se vyhnout přejídání, měli byste:
- věnovat pozornost signálům hladu a sytosti tím, že budete jíst s rozvahou,
- dodržovat stravu s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin a stravu bohatou na rostlinné potraviny,
- pít vodu nebo bylinkové čaje namísto kalorických slazených nápojů,
- zvýšit úroveň své pohybové aktivity.
Zdroj: healthline.com, dále dle textu
Foto: Freepik
9775