Drží se vás nadbytečné kilogramy zuby nehty? Řešením mohou být omega-3 mastné kyseliny!

Drží se vás nadbytečné kilogramy zuby nehty? Řešením mohou být omega-3 mastné kyseliny!
Omega-3 mastné kyseliny můžete efektivně užívat také ve formě potravinových doplňků. Zdroj: Shutterstock

Omega-3 mastné kyseliny jsou jedním z nejvíce užívaných doplňků stravy. Doporučovány bývají také v rámci doplňkové léčby při depresivních stavech a vyčerpání. Těžit z jejich účinků mohou dokonce i diabetici! Zjistěte společně s námi, jak tyto látky působí a jak je získat z potravy.

Omega-3 mastné kyseliny vykazují mnoho dobrých výhod pro lidské tělo. Mezi jednu z nich patří například to, že dokážou pečovat o odolnost nervové soustavy. Zjednodušeně řečeno – díky nim zdoláte nejednu duševní výzvu! Kromě jiného jsou důležité i pro zdravý vývoj dětí.

Proč je nutné doplňovat omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité hned z několika důvodů. Lze je poměrně dobře doplnit do organismu pomocí běžných potravin živočišného i rostlinného původu. Takže se při vyváženém jídelníčku nemusí bát jejich nedostatku ani vegani nebo vegetariáni.

Existují tři typy omega-3 mastných kyselin, a to: ALA, EPA a DHA.

Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité z následujících důvodů:

  • Pomáhají bojovat proti psychické únavě a vyčerpání. EPA omega-3 mastná kyselina se ukázala být účinným prostředkem v doplňkové léčbě proti projevům depresí.

  • Podporují zdravé vidění a dobrý stav očí. Snižují riziko degenerativních očních onemocnění.

  • Jsou důležité v těhotenství, protože napomáhají dobrému vývoji mozku plodu. Kojící matky potřebují doplňovat omega-3 mastné kyseliny, které podporují dobrý stav kognitivních funkcí kojenců a snižují riziko opožděného vývoje dětí.

  • Omega-3 mastné kyseliny snižují projevy zánětu v těle. Podporují zdraví oběhového systému a snižují tvorbu krevních sraženin.

Studie ohledně pozitivního vlivu omega-3 mastných kyselin v prevenci infarktu myokardu a mrtvice se rozcházejí.

Lahodí oku i chuťovým pohárkům. Proč by červená řepa neměla chybět ve vašem jídelníčku?

Červená řepa je velmi vhodnou potravinou pro diabetiky hlavně z důvodů nízkého obsahu sacharidů a vysokého obsahu vlákniny. Kulinářsky velmi ...

Jak pomohou omega-3 mastné kyseliny diabetikovi?

I když se výsledky provedených studií o vlivu omega-3 mastných kyselin na diabetes liší a nelze z nich vyvodit jeden stejný závěr, i tak stojí za pozornost diabetiků. Je to hned z několika dobrých důvodů. Diabetici II. typu se totiž často potýkají s projevy zánětlivých reakcí, které mají negativní vliv při snaze o zhubnutí (jak je obecně známo, zbavení se několika kil navíc je diabetikům II. typu více než vřele doporučováno). Omega-3 mastné kyseliny tedy budou v tomto ohledu výtečnými pomocníky! Dodat je do těla můžete nejen doplňky stravy, ale i správným složením potravy. Co si tedy dopřát?

Potraviny, které chutnají a prospívají zdraví

Upravte si jídelníček a přidejte do něj dobré zdroje omega-3 mastných kyselin a dalších prospěšných látek. Uvidíte, že se budete cítit lépe. Níže několik tipů:

  • Makrely: obsahují kromě omega-3 mastných kyselin také vitamín B12 a selen.

  • Losos: je také kvalitním zdrojem vitamínu D, selenu a vitamínů skupiny B.

  • Syrové ústřice: pokud vám nevadí jíst tento “luxusní pokrm”, setkáte se s jedněmi z nejlepších mořských plodů, které jsou nanejvýš vhodné pro doplnění omega-3 mastných kyselin, zinku a vitamínu B12.

  • Sardinky: poskytnou tělu nejen omega-3 mastné kyseliny, ale i vitamín B12, vitamín D a selen.

  • Chia semínka: jsou bohatá na mangan, hořčík, bílkoviny a esenciální masné kyseliny. Tím podpoří také zdraví nervové a svalové soustavy.

  • Vlašské ořechy: představují skvělý zdroj vlákniny, vitamínu E, mědi, manganu a působí jako výborné antioxidanty.

  • Sójové boby: poskytují tělu vlákninu a rostlinné bílkoviny. Kromě nich ještě riboflavin, foláty, vitamín K, hořčík a draslík. Navíc v nich najdete také omega-6 mastné kyseliny.

  • Lněný olej a lněné semínko: jsou též výbornými zdroji kyseliny alfa-linolenové (ALA). Jejich konzumací přijmete vlákninu a dobrou porci hořčíku.

  • Konopné semínko: je bohaté na zinek, železo, hořčík a bílkoviny. Obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin. Dá se přidávat do smoothie nápojů, nebo třeba sypat do salátů či raw tyčinek.

Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Forbes, Healthline

18636

Diskuze k článku