Metabolický syndrom má vliv na velikost mozku a může přispět k demenci
Druhá čakra svádhišthána: Rozvlňte svoji pánev, a zbavte se tak chuti na sladké
Zdroj: Pixabay
Míváte někdy pocit, že se váš život podobá jízdě na horské dráze? Emoce s vámi cloumají a jednou jste nahoře a hned zase dole? Život je jako lunapark – je jen na nás, zda se necháme zlákat k návštěvě zámku hrůzy, nebo si již poněkolikáté zvolíme centrifugu, přestože je nám po ní špatně. Pokud chceme udržet naše psychické i fyzické zdraví v rovnováze, je třeba vnímat své pocity. Díky tomu se napětí v těle uvolní a možná zjistíme, že nejlepší výhled máme při poklidné jízdě na „labutích“.
Cestu přes duhový most jsme začali pochopením první čakry – múládháry (kořenové čakry). Posílili jsme naše kořeny a přijali naše fyzické tělo se všemi jeho nedostatky. Nyní se seznámíme s novou dimenzí, do které se dostáváme při kontaktu s druhou osobou. Hlavní roli zde hrají emoce a pochopení ostatních.
Změna je důsledkem vzájemného působení protikladů
V čínské filozofii se k označení dvou protikladných sil užívá označení „jin“ a „jang“. Symbol jin a jang ukazuje, jak jedno je zahrnuto ve druhém – vzájemně se obě strany vyvažují a doplňují.
Co vlastně tyto pojmy označují?
- Jin: ženský princip, pasivita, tmavší element, koresponduje s nocí, Měsícem a chladem
- Jang: mužský princip, aktivita, světlejší element, koresponduje se dnem, Sluncem a teplem
Valentýn plete hlavu zamilovaným: Zkuste letos prožít 14. února originálněji a zdravěji!
Na Valentýna je přece potřeba koupit alespoň čokoládu. Nebo ne? 14. února se květinářství a čokoládovny plní lačnými zákazníky. Trh toho ...
Svádhišthána – vodní čakra
Druhá čakra se pojí s elementem vody. Podobně jako je voda v každém okamžiku proměnlivá, je i vědomí ve druhé čakře orientováno na změnu a na pohyb. První (nehybná) čakra nás spojovala s pevnou zemí. Postupně se stoupáním po čakrovém žebříčku propracováváme až k nekonečnému vědomí a ve druhé čakře se již probouzí první dynamika a pohyb.
Charakteristika druhé čakry:
- Nachází se v podbřišku, v oblasti mezi pupkem a genitáliemi.
- Ovlivňuje nervovou uzlinu sakrální plexus v oblasti kostrče.
- Pojí se s živlem vody.
- Souvisí s tělními tekutinami (krví, mízou, žlučí a močí), dále se sexualitou a rozmnožováním, souvisejícími žlázami jsou vaječníky a varlata.
- Její barva je oranžová.
- Váže se na chuťový smysl.
- Funkcí vodní čakry je uvolnění a plynutí.
Nerovnováha ve druhé čakře se projevuje na fyzické rovině problémy s močovým měchýřem, ledvinami, dělohou či bolestí ve spodní části zad, na psychické rovině se projevuje impotencí a frigiditou.
V mnohých projevech svádhišthány se může poznat i diabetik. Máte-li často přehnanou a neukojitelnou chuť na určité potraviny, typicky na sladké, je možné, že na vině je slabá svádhišthána. Ta totiž zodpovídá mimo jiné právě za stravovací návyky.
Umění práce s emocemi nám ulehčí život
Emoce jsou proměnlivé a neustále v pohybu. Abychom je mohli zachytit a uvědomit si je, potřebujeme být plně v přítomnosti. Začněme tím, že si budeme více všímat toho, jak nám je a jak se v dané situaci cítíme. Pokud toto jednoduché mentální cvičení budeme praktikovat častěji, stane se vědomé bytí naším přirozeným stavem.
Šedivé únorové dny tradičně rozveseluje masopust. Diabetici by však měli masopustní hody upravit ku prospěchu svého zdraví
Pro někoho může být zajímavé zjištění, že masopustní oslavy mají původ v předkřesťanských rituálech spojených s koncem zimy. Dříve byly jejich ...
Jsou nemoci potlačované emoce?
Naše společnost nahlíží na emoce dvojím způsobem. Líbivé stavy, jako jsou radost, vděk či veselost, považujeme za žádoucí, naopak vztek, smutek, nebo strach bychom nejraději v naší škále pocitů neměli. Ale všechny pocity mají svůj důvod a je třeba si je dovolit prožívat. Jejich potlačováním a přehlížením si zaděláváme na zdravotní problémy, ať už psychické či fyzické. Odmalička bychom se měli učit emoce adekvátním způsobem ventilovat, je to základ psychohygieny.
Doteky jsou důležité pro zdravé fungování organismu
Druhá čakra nás učí vyjadřovat své city prostřednictvím doteku. Prostý akt doteku (třeba podání ruky či pohlazení) má léčivou moc. Je to podstata mateřství, ale neomezuje se pouze na něj. Pečovat o druhého může každý a každý je rád opečováván. Láskyplné doteky prospívají všem bez ohledu na věk, avšak pro novorozence představují doteky přímo klíčovou složku nezbytnou pro jeho zdravý vývoj. Je obecně známé, že příjemné doteky, jako je hlazení či masáž, navozují pocit klidu a bezpečí.
Vodní meditace na podporu druhé čakry
K lepšímu propojení se svými pocity a k nastolení harmonie nám pomůže vizualizace vody. Jedná se o očistný rituál pomocí vody – můžete využít sprchu, horkou koupel či ideálně vodu v přírodě. Můžete si však také jen představovat, jak se noříte do vody.
- Představujte si, jak z každého kousku vašeho těla odchází spolu s proudem vody nečistoty a veškeré negativní nánosy, které ve svém životě nechcete.
- Vnímejte jednotlivé části svého těla jako čisté a zdravé, potíže jsou nadobro smyty.
- Poté uvažujte nad tím, co byste rádi přivítali do svého života (vizualizujte si vodopád nebo déšť nad hlavou, skrz které přijímáte novou ozdravující energii).
Fyzické cviky podporující procházení energie pánví
S pohybem jsou neodmyslitelně spjaty emoce a pohyb také dokáže uvolnit chronické napětí. Proto se cítíme po jakémkoli sportu nebo i po svižnější procházce tak dobře na těle i na duši.
Vyzkoušejte tyto ověřené aktivity pro otevření druhé čakry:
- tanec (zvláště intuitivní plynulé tance bez striktních pravidel),
- jakékoli pohyby, které zahrnují oblast boků a podbřišku (kroužení boky, vlnění pánví, rotace pánve vleže, stříhání nohama v leže),
- jógové pozice bohyně a žába (hluboké podřepy se široce roztaženýma nohama).
Kromě pobytu v přírodě a fyzických cvičení mají na harmonizaci druhé čakry blahodárný vliv také doteky (masáž či sexuální aktivita) a pečování sama o sebe. Je třeba zdůraznit, že věnovat péči na prvním místě sám sobě není projevem sobeckosti, ale je to nezbytným krokem k tomu, abychom ji dokázali poskytovat také ostatním.
Zdroje: joga, jogadnes, Velká kniha o čakrách
15576