
Skořice: Pomáhá při cukrovce i s vysokým cholesterolem. Upečte si dia skořicové rolky
Tělo se bez draslíku neobejde a špatně reaguje jak na jeho nedostatek, tak na jeho nadbytek. Draslík udržuje srdce v rytmu a odpovídá za správné hospodaření organismu s vodou. Draslík ovšem souvisí i s krevním tlakem a hraje významnou roli při vytváření zásob cukrů a jejich přeměně na energii. Diabetici potřebují draslík jako sůl. Které potraviny pomáhají s jeho doplněním?
Dobrou zprávou je, že draslík je zastoupen v celé řadě opravdu chutných potravin. Diabetici, pro které je tento minerál životně důležitý, tak mají jeho doplňování ve svých rukou.
Souvisí diabetes s nadváhou? Diabetes je chronické metabolické onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou, které má různorodé příčiny vzniku – ...
Draslík je základní minerál, který se nachází ve všech buňkách našeho těla. Jeho hlavní role spočívá v udržení optimální funkce nervosvalového systému. Zhruba 98 % draslíku v našem těle se nachází v buňkách. Z toho 80 % se nachází ve svalových buňkách, zatímco dalších 20 % se nachází v kostech, játrech a červených krvinkách.
Draslík všude, kde se v těle vyskytují svalová vlákna, zajišťuje, aby tkáně a orgány plnily svoji funkci. Je nezbytným faktorem pro tvorbu celé řady enzymů a umožňuje přeměnu krevního cukru na glykogen, který se ukládá ve svalech a v játrech. Kromě toho draslík pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu v těle.
Draslík tím, že napomáhá k vytvoření rovnováhy a udržení optimálního poměru vody v tkáních, významně přispívá ke zdraví ledvin. Špatná rovnováha tekutin vede k dehydrataci, která může mít negativní vliv kromě ledvin i na srdce. Poruchy srdečního rytmu v důsledku zvýšené nebo nedostatečné hladiny draslíku nejsou nijak vzácné.
K vyšším ztrátám tekutin a minerálů (tedy i draslíku) může docházet při průjmech, při užívání diuretik, ale i v důsledku pocení. Pokud jde o tekutiny, o ty si tělo řekne pocitem žízně. Ovšem na příjem minerálů musíme myslet sami.
V jeho prvním díle začneme z gruntu, přímo od glykemie. Ano, chápu, že se teď řada diabetiků chytá za hlavu. Proč nám chce vysvětlovat, co to je ...
Zvýšená hladina draslíku může dokonce ohrožovat život. Může vést k vážným srdečním arytmiím, nebo dokonce k zástavě srdce.
Diabetici by měli dbát na to, aby jejich strava byla bohatá na draslík. Vysoká hladina glukózy v moči totiž může vést ke zvýšené ztrátě draslíku, a proto je nesmírně důležité tento minerál doplňovat.
Navíc hraje draslík významnou roli v regulaci inzulínu. Nedostatek draslíku může ovlivnit sekreci inzulínu z beta buněk slinivky břišní, a tím vážně zkomplikovat management diabetu.
Významným zdrojem draslíku je ovoce a zelenina, zvláště sušené plody, banány, papája, mango, žampiony, brambory, rajčata, ořechy a semínka, ale například i kvalitní pomerančový džus. Vyšší obsah draslíku najdete také v libovém mase, luštěninách (hlavně fazolích) a mléce.
V každém případě se doporučuje zařadit do jídelníčku celou škálu potravin bohatých na draslík.
Draslík lze do jídelníčku doplnit i ve formě draselné soli – můžete ji smíchat s běžnou stolní solí a používat obvyklým způsobem. Případně můžete sáhnout po některém z doplňků dostupných v lékárně.
V případě jakýchkoli obav o hladinu draslíku ve svém těle byste se měli obrátit na svého lékaře, abyste neriskovali vážné komplikace, které může nerovnováha draslíku v těle vyvolat.
Zdroje: lekarna.cz, diastyl.cz, brainmarket.cz
118683