Doplněk stravy zvaný quercetin: Zlepší krevní oběh a je nadějným adeptem i při diabetu!

Doplněk stravy zvaný quercetin: Zlepší krevní oběh a je nadějným adeptem i při diabetu!
Quercetin je jedním z potravinových doplňků, které pomáhají zlepšit činnost krevního oběhu. Zdroj: Shutterstock

Quercetin je silný potravinový doplněk se zajímavými zdravotními přínosy. Podporuje činnost krevního oběhu a je přínosný také pro diabetiky, a to například díky své schopnosti snižovat špatný LDL cholesterol v krvi. Zjistěte také, kde se přirozeně tato látka nachází v potravinách a jaké další účinky má na lidský organismus!

Velmi se diskutuje také prospěšnost quercetinu při léčbě onkologických onemocnění. Byl předmětem několika studií, které se zaobíraly jeho využitím a pozitivním působením u pacientů s rakovinou.

Silný flavonoid pro vaše zdraví

Rostlinný pigment quercetin patří mezi flavonoidy. Ty se nacházejí v ovoci, zelenině, obilí, kůře, kořenech, stoncích i květech některých rostlin, a také v čaji a víně. Mají mnoho pozitivních účinků na organismus, tj. například posilují stěny kapilár (nejmenších krevní cévy) a snižují jejich propustnost. Flavonoidy jsou rovněž ceněné pro své schopnosti působit jako antioxidanty, protizánětlivé složky a mluví se také o jejich protirakovinné aktivitě

Nejznámějšími flavonoidy, běžně používanými ve formě potravinového doplňku, jsou quercetin a rutin. Oba jsou doporučovány ke konzumaci pro lepší vstřebatelnost ve spojení s vitamínem C.

Quercetin, nazývaný také quercetol, se získává z různých rostlinných zdrojů, včetně cibulových slupek. Má nahořklou chuť, proto se prodává jako potravinový doplněk ve formě tobolek, nikoliv jako tekutý extrakt.

Quercetin byl zkoumán například jako prostředek pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění a poruch krevního oběhu.

Inulin by neměl ujít pozornosti diabetiků! Užití má nejen jako rostlinné sladidlo

Kromě toho, že se inulin používá jako potravinový doplněk, hraje významnou roli i v kosmetice. Hydratuje pokožku a obnovuje rovnováhu kožní ...

Přirozené zdroje quercetinu

Quercetin byl v hledáčku vědců mimo jiné pro své antioxidační, protizánětlivé a antialergické vlastnosti. Lze jej doplnit do těla nejen prostřednictvím potravinového doplňku, ale také získat z vyvážené stravy. Mezi obecné zdroje quercetinu patří:

  • kapary a libeček – tyto potraviny ho obsahují vůbec nejvíce,

  • dále pak červená cibule a jablka a

  • bobuloviny jako borůvky, brusinky, angrešt.

Zdrojem quercetinu je také červené víno (alkoholický nápoj) a hroznové víno. Nachází se i v třešních, citrusových plodech, čaji, třezalce tečkované a v ginkgo bilobě. Mezi jiné potravinové zdroje s obsahem quercetinu patří také černý bez, červená paprika nebo hořká čokoláda a syrová brokolice.

Síla přírody v proslulém koření. Kurkuma nabídne nejen chuť, ale léčivý kurkumin vhodný pro diabetiky II. typu!

Kurkumin můžete využít pro podporu přirozených funkcí svého organismu. K dostání je na trhu nejčastěji ve formě kapslí nebo tablet. Je tedy jen ...

Jak může quercetin pomoci diabetikům?

Diabetici II. typu mohou quercetin ocenit hlavně díky jeho pozitivním účinkům na oběhový systém a srdce. Snížení krevního tlaku a špatného LDL cholesterolu může velmi zlepšit jejich celkový zdravotní stav. Pro osoby léčící se s diabetem je důležité také jeho protizánětlivé působení.

Podle nedávného výzkumu byl quercetin schopný redukovat diabetickou nefropatii u myší s hypercholesterolemií (vysoká hladina cholesterolu v krvi). Velmi slibné jsou také výsledky bádání zaměřeného na to, zda je schopný snížit riziko inzulínové rezistence a regulovat hladinu krevního cukru.

Další studie mluví o quercetinu jako o možném pomocném prostředku pro eliminaci rakovinových buněk. Existuje také studie, která dopadla pozitivně v rámci snahy o snížení rizika rakoviny slinivky břišní. Doporučuje se i jako dobrý pomocník pro podporu mozkových funkcí, paměti a také je doporučován jako potravinový doplněk při Alzheimerově chorobě.

Upozornění na závěr

Quercetin může vykazovat nepříznivé lékové interakce. Dále není vhodný pro ty, kteří trpí poruchami štítné žlázy. Také může narušit účinnost některých druhů antibiotik a není vhodné jej užívat dlouhodobě.

Při jakékoli pochybnosti o vhodnosti quercetinu pro vaši konkrétní potřebu se poraďte s lékárníkem, lékařem nebo nutričním terapeutem.

Zdroj: Everydayhealth, WebmdNcbi.nlm.nih, Pubmed.ncbi.nlm.nih

4718

Diskuze k článku