Bis Bis

Domácí zmrzlina pro diabetiky zdravě: Místo průmyslových konzervantů vsaďte na poctivost a kvalitu surovin

Domácí zmrzlina pro diabetiky zdravě: Místo průmyslových konzervantů vsaďte na poctivost a kvalitu surovin
Domácí zmrzlina přesně na míru podle vaší fantazie: nejlépe chutná vždy čerstvě připravená Zdroj: Pixabay

Lidé s diabetem či obezitou, jakož i zastánci zdravé výživy občas zvažují, kde si pochutnat na dobré zmrzlině, a přitom se vyhnout přemíře cukru a nevhodných tuků. Existuje řada kvalitních zmrzlinových manufaktur, kde je tato položka součástí běžné nabídky, ale ne každý má tu možnost zajít si do luxusní cukrárny. Řešením je vyrobit si zdravou poctivou zmrzlinu doma. Poradíme vám, jak na to během jednoho odpoledne.

Většina průmyslově vyráběných zmrzlin dnes obsahuje nejen spoustu cukru a zdraví škodlivých tuků, ale i umělá barviva, dochucovadla, emulgátory a konzervanty. Ojedinělé bohužel není ani používání prefabrikovaných zmrzlinových past, což ušetří zmrzlinářům spoustu času, ale odrazí se to na výsledné kvalitě.

Zmrzlinové kategorie

Než se pustíme do výroby vlastní ledové pochoutky, utřídíme si několik pojmů.

  • Jako zmrzlinu označujeme směs, která se zároveň míchá a chladí – většinou se tak děje ve zmrzlinových strojích, kde se zmrzlina vyrábí z předem hotových práškových směsí. Tento typ zmrzliny se musí spotřebovat do 48 hodin po zmrazení.
  • Oproti tomu balená zmrzlina (mražený krém) se nejdříve vyšlehá a až poté zmrazí. Tato neotevřená zmrzlina má trvanlivost až 24 měsíců.
  • Podle použitých surovin rozlišujeme zmrzliny mléčné či smetanové / s rostlinným tukem / vodové / ovocné / sorbety.

Pivo na letní zahrádce láká k osvěžení. Diabetici si jej mohou občas také dopřát, ovšem s určitými pravidly

Jaký zvolit postoj ke konzumaci alkoholu – konkrétně piva – při onemocnění cukrovkou, zajímá nejednoho diabetika. Na začátek vám prozradím, že ...

Co vlastně taková běžná průmyslově vyrobená zmrzlina obsahuje?

Jako příklad si uvedeme klasický vanilkový nanuk.

Zřejmě vás překvapí, jaké „lahůdky“ v něm najdeme. Například: obnovené odtučněné mléko, rostlinné oleje (kokosový olej, slunečnicový), cukr, voda, glukózo-fruktózový sirup, sušená syrovátka, kakao se sníženým obsahem tuku (1,1%), sušené odtučněné mléko, emulgátory (sójový lecitin), stabilizátory (guma guar, karagenan, alginan sodný, karubin), aromata.

Složení výrobku napoví mnoho, nespoléhejme na něj ale stoprocentně

K přípravě domácí zmrzliny nepotřebujeme mnoho položek a už tento prostý fakt může být pro nás vodítkem, že jdeme správnou cestou. Schválně si někdy přečtěte ta malá drobná písmenka udávající složení průmyslově vyráběných zmrzlin! Jejich seznam použitích surovin je podstatně delší – a najdou se bohužel i výrobci, kteří neudávají na obaly všechny potřebné informace pravdivě.

Vodní radovánky po Česku: Koupacích lokalit máme spoustu, a to i těch přírodních

I když je koupání považováno za energeticky náročnou činnost, má voda na většinu lidí blahodárný vliv a po chvílích strávených vodními hrátkami ...

Vyrobit si domácí zmrzlinu bez cukru není nic složitého, zkuste to také!

Do zmrzliny pro diabetiky samozřejmě nebudeme dávat cukr a vyhneme se i levným rostlinným olejům. Čím ale dané suroviny nahradit? Místo cukru použijeme sladidlo ze stévie nebo trochu dražší xylitol či erythritol. V menším množství lze přidat i čekankový sirup, který sice sacharidy obsahuje, zato nám však ale dodá spoustu zdravých látek. Částečně ztužené rostlinné tuky rozhodně vynecháme a sáhneme raději po kvalitní smetaně, ideálně od lokálního farmáře. Kromě smetany bude základ zmrzlinové směsi tvořit tvaroh a doplníme jej libovolným měkkým ovocem, v červnu třeba jahodami.

  • Ovoce smícháme se sladidlem, aby se snížila kyselost. Vše rozmixujeme.
  • Do směsi přidáme tvaroh (je jedno, zda použijeme řidší tvaroh ve vaničce nebo v kostce).
  • Směs ovoce, sladidla a tvarohu důkladně promícháme.
  • Ušleháme smetanu do tuha a zlehka promísíme.
  • Naplníme tvořítka na nanuky nebo malé silikonové krabičky.
  • Necháme zamrazit do druhého dne.

Poctivost a kvalita tvoří vynikající produkt

Jelikož domácí zmrzlinu budeme vyrábět v malých dávkách, můžeme si dovolit ten luxus a pohlídat si kvalitu surovin, které do naší pochoutky dáváme. Pokud použijeme čistě přírodní suroviny z lokální produkce a žádné umělé přísady, skvělý výsledek je zaručený. Co se týče chuťových kombinací, záleží jen na vašich preferencích a náladě experimentovat. Zkuste místo klasického ovoce přidat třeba svěží bylinky: do zmrzliny se náramně hodí máta, meduňka i bazalka.

Zdroje: angelato, rohlik, kucharkaprodceru

18094

Diskuze k článku