Chlorella: Superpotravina nejen pro jarní očistu. Zlepší aerobní výkon a prospěje i při cukrovce
Domácí výroba bylinných tinktur je snadná. Připravte si kapky na posílení imunity či podporu trávení
Zdroj: Freepik/Freepik
Vrátit se ke kořenům a připravit si vlastní bylinné kapky, které dříve připravovaly babky kořenářky? Proč ne. Však se říká, že příroda je mocná čarodějka a pomůže při spoustě potíží. Dobrou zprávou je, že příprava vlastní bylinné tinktury není nikterak složitá a zvládnete ji i bez předchozích zkušeností. Připravit si tak můžete nejrůznější bylinné extrakty na imunitu, nachlazení, špatné trávení či třeba nespavost. Pojďme se podívat, jak na to.
Tinktura neboli silný alkoholový macerát z léčivých bylin se připravuje z čerstvých či sušených bylin a vysokoprocentního alkoholu. Ten by měl být čistý, tedy neochucený, nejčastěji se využívá vodka či 80% konzumní líh. Obecně pak platí, že na jemnější, křehčí části rostlin, jako jsou například pupeny, květy či listy, postačí 37,5–42% alkohol (tedy běžně prodávaná vodka), pro nakládání tužší nati, kůry či kořene je pak vhodné volit vysokoprocentní alkohol, tedy již zmíněný konzumní líh, který zakoupíte buď v lékárně, nebo v nejrůznějších prodejnách alkoholu.
Velký letní horoskop pro všechna znamení: Prázdniny otevírají brány k seberozvoji, dobrodružství i lásce
Beran (21. března – 19. dubna) Toto léto vám přináší šanci uvědomit si spojení mezi vaší realitou a touhami, které máte ukryty ve svém nitru. ...
Jaké části bylin lze použít pro přípravu bylinných tinktur
Zásadou číslo jedna je vždy to, že vám daná bylina musí být velmi dobře známa, a musíte si tedy být jisti, že se skutečně jedná o tu rostlinu, kterou chcete použít – záměna bylin by totiž v tom lepším případě měla odlišné účinky, v tom horším by mohla vést například k otravě. Proto vždy používejte pouze ty byliny, u kterých máte 100% jistotu.
U dané rostliny byste pak měli vždy vědět, jaké má účinky – doporučujeme použít spíše herbáře či knihy o bylinách, případně odborné weby. Ne všechny informace na nejrůznějších webových stránkách totiž vždy musí být správné. V knihách o bylinách pak také najdete uvedeno, zda se dá bylina použít celá, nebo se využívají jen její části. Vždy se totiž používá ta část, která obsahuje potřebné účinné látky. Jednat se tak může o následující části rostliny:
- pupeny keřů a stromů, jež se sbírají brzy na jaře, ještě před jejich rozvinutím (jedná se o tzv. gemmoterapii);
- květy – v závislosti na konkrétní rostlině se sbírají buď na začátku kvetení, nebo v době plného rozpuku;
- listy – běžně se sbírají před tím, než začne daná rostlina kvést;
- kořeny – ty obsahují nejvíce účinných látek v době vegetačního klidu, proto se jejich sběru věnujeme brzy na jaře nebo na podzim po zavadnutí listů;
- celá nať – v závislosti na dané rostlině se sbírá nať ještě před vykvetením, nebo kvetoucí nať;
- kůra z mladých větviček – vždy se vybírají mladé, tenčí větvičky (nikdy ne kmen), ze kterých šetrně olupujeme kůru, a to ideálně na jaře, kdy obsahují nejvíce mízy, příp. na podzim;
- plody – ty bychom vždy měli používat v období plné zralosti;
- semena – jejich sběr provádíme v době zralosti, než je začne rostlina ztrácet.
Praktický tip pro čistý sběr
Pamatujte, že byliny je vždy třeba sbírat v co nejčistší oblasti, ve větší vzdálenosti od hlavních silnic, prašných cest, kolejí, průmyslových zón atd. Zároveň vždy sbírejte pouze takové množství, které skutečně upotřebíte, a chovejte se k rostlinám šetrně, abyste je nezničili.
Byliny můžete použít čerstvé i sušené
I když je pro výrobu tinktur vhodnější používat čerstvé byliny, nemusíte zoufat ani tehdy, pokud si nejste jisti správným sběrem, nebo u vás daná rostlina neroste – naložit do alkoholu totiž můžete i sušenou bylinu, jen zvolíte jiné množství. Ať už použijete čerstvou, nebo sušenou bylinu, je třeba rozmělnit ji na co nejmenší části, aby se do alkoholu uvolnilo co nejvíce účinných látek. Rostlinu tedy můžete natrhat, nakrájet nebo třeba rozdrtit v hmoždíři. Ke krájení či stříhání vždy používejte nůž či nůžky s keramickým ostřím. Kov totiž může ničit některé účinné látky rostlin, jako jsou například vitamíny či enzymy.
Pro přípravu tinktury se pak standardně používá cca 65–75 gramů čerstvé byliny nebo 50 gramů sušené rostliny na 500 ml alkoholu. Pokud ale použijete k výrobě tinktury vysokoprocentní konzumní líh, musíte pak hotovou tinkturu zředit tak, aby její koncentrace alkoholu byla nižší nebo rovna 40 % – proto je třeba použít i větší množství byliny pro maceraci.
Praktický příklad přípravy a ředění tinktury
Pokud tedy například macerujete v 500 ml 80% konzumního lihu kořen pampelišky neboli smetánky lékařské, budete ji po vymacerování muset slít a naředit 500 ml převařené a vychladlé vody, abyste dosáhli požadované koncentrace 40 %. Získáte tak ve výsledku 1 litr tinktury. Aby však výsledná naředěná tinktura obsahovala potřebné množství účinných látek, musíte již na počátku macerace vložit do 500 ml alkoholu dvojnásobné množství kořene, než byste použili do 40% alkoholu. V tomto případě tedy použijete cca 150 g čerstvého, nebo 100 g sušeného kořene na 500 ml alkoholu.
Okurky na talíři diabetiků: Nízkokalorická potravina pro hydrataci i snížení hladiny cukru v krvi
Léto bez okurky není léto. Není proto divu, že se tento zástupce čeledi tykvovitých řadí mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Navíc se jedná o ...
Postup výroby bylinné tinktury v domácím prostředí
A nyní, když už víme, jaké byliny a jaký alkohol k výrobě domácích bylinných kapek použít, pojďme se podívat, jak na to. Kromě samotné byliny a vhodného alkoholu budete potřebovat ještě také čistou uzavíratelnou sklenici odpovídající velikosti, ve které budete byliny macerovat.
- Vezměte bylinu, ze které chcete připravit tinkturu, rozdělte ji na co nejmenší části a umístěte na dno sklenice.
- Bylinu ve sklenici zalijte potřebným množstvím alkoholu a promíchejte (i v tomto případě se vyhněte kovovým nástrojům). Důležité je zajistit, aby celá část rostliny byla ponořena v alkoholu (vyčnívající části čerstvých rostlin by mohly začít plesnivět, v takovém případě pak není tinktura použitelná).
- Sklenici uzavřete víčkem, důkladně utáhněte a nechte v ní bylinu macerovat po dobu 2–3 týdnů na tmavém místě o pokojové teplotě, bez přímého působení slunečních paprsků.
- Vhodné je alespoň jednou denně obsah ve sklenici protřepat.
- Po uplynutí 2–3 týdnů tinkturu sceďte (vhodnými pomocníky jsou cedník či jemné plátýnko).
- Dle koncentrace použitého alkoholu případně nařeďte získanou tinkturu převařenou vychladlou vodou.
- Následně hotovou tinkturu uchovávejte v dobře uzavřené sklenici či láhvi – ideální je použít tmavé sklo. Velmi praktické jsou lahvičky s kapátkem, díky kterým si odkapete přesný počet kapek, které budete potřebovat.
- Díky tomu, že je základem tinktury alkohol, vydrží vám i několik let, aniž by se zkazila.
Nezalekněte se usazeniny
U výsledné tinktury se vám může objevit usazenina či zákal na dně. Ani jeden z nich není na závadu, jedná se o běžný jev u tinktur – jednoduše nejste v domácím prostředí schopni přecedit je tak, aby neobsahovaly malinké částečky bylin.
Bylinky vhodné pro přípravu tinktury na nejrůznější potíže
Tinkturu si můžete připravit jednodruhovou, nebo z více druhů bylin, a zesílit tak účinek. Vždy je ale vhodné připravovat tinktury z jednoho druhu bylin, a následně pak míchat až hotové tinktury (tedy nemacerovat v jedné sklenici směs bylin). Pokud však chcete připravit tinkturu z více jednodruhových tinktur, je nezbytně nutné, abyste znali účinky jednotlivých bylin a jejich vzájemné působení. Byliny mezi sebou mohou vzájemně interagovat a snižovat, nebo naopak zvyšovat účinek jiné byliny. Proto by vícedruhové tinktury měli vždy připravovat jen odborníci.
I jednodruhové bylinné kapky jsou ale skvělým pomocníkem při mnoha neduzích. Připravit si můžete například následující:
- jitrocelová tinktura – macerují se čerstvě natrhané listy, tinktura může přinést úlevu od zahlenění dýchacích cest při chřipce a nachlazení;
- mátová tinktura – k maceraci se používá nať před rozkvětem, ulevuje od pálení žáhy, podporuje trávení;
- meduňková tinktura – vyrábí se z nati před rozkvětem, má zklidňující účinek, je vhodná při nespavosti;
- kopřivová tinktura – k její výrobě se používá buď nať (tinktura z ní podporuje detoxikaci), nebo kořen, který má pozitivní vliv na činnost jater a žlučníku;
- kmínová tinktura – vyrábí se ze semen, podporuje trávení, působí proti plynatosti a nadýmání;
- lipová tinktura – z květů lípy připravíte tinkturu, která podpoří pocení při chřipce;
- šalvějová tinktura – používají se listy nařezané na malé kousky, používá se ředěná s vodou na kloktání při bolestech v krku, kapky užívané vnitřně snižují pocení, proto je vhodná i pro ženy v menopauze;
- echinaceová tinktura – tinktura z třapatky nachové se připravuje z kvetoucí nati, případně kořene, posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a přispívá k normální funkci imunitního systému.
Citrony a cukrovka: Diabetici se této superpotravině plné vitaminu C vyhýbat nemusí, podpoří jejich zdraví
Superpotraviny jsou termínem, který v posledních letech hýbe světem výživy. Dobrou zprávou je, že se nejedná o nedostupný „zázrak“, který byste ...
Užívání bylinných kapek
Jelikož se u bylinných tinktur jedná o silný extrakt, užívají se vždy pouze po kapkách. Standardní dávkování je 1 kapka na 1 kg hmotnosti rozděleno na dvě až tři dávky denně – pokud tedy například vážíte 60 kg, budete užívat buď 2× denně 30 kapek, nebo 3× denně 20 kapek. Tinkturu můžete užívat samostatně nakapanou na lžičku a zapít vodou, nebo nakapanou do sklenice s vodou. Případně ji lze nakapat i do teplé vody (cca 80 °C), aby došlo k odpaření alkoholu, avšak účinné látky zůstanou při této teplotě vody zachovány.
Zároveň byste měli pamatovat na to, že byste bylinné tinktury neměly užívat dlouhodobě. U těch, které jsou určeny jen na akutní problém, je užívejte při obtížích, u těch, jež mají pomoci při dlouhodobějším problému, je třeba po 3 týdnech užívání udělat týden pauzu. Případně je možné užívat pět dnů v týdnu a dva dny udělat pauzu.
Na závěr je třeba ještě upozornit, že účinné látky obsažené v bylinách, potažmo v již připravené tinktuře, mohou interagovat s léky, které užíváte. Pokud tedy pravidelně užíváte jakékoliv léky, nebo se léčíte s jakoukoliv nemocí, měli byste vhodnost užívání bylinných tinktur konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Zároveň se pomocí podomácku vyrobených bylinných kapek nesnažte „vyléčit“ jakékoliv vážnější problémy – v případě závažnějších komplikací vždy vyhledejte pomoc lékaře. Bylinky mohou být skvělým pomocníkem, ale mohou i uškodit, nejsou-li užívány správně. Proto k nim přistupujte s respektem a rozumně.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, byliny-nadeje.cz, kniha Herbář léčivých rostlin – J. Janča, J. A. Zentrich
Foto: Freepik
2078