Trápí vás popraskané paty? S řešením této komplikace (nejen) u diabetiků pomůže správná péče i vhodná obuv
Domácí léčba při chronickém selhání ledvin
Pacienti, kterým selhaly ledviny, dojíždí zpravidla třikrát týdně na čtyř až pětihodinovou léčbu na dialyzační středisko. Takových je v současnosti v České republice zhruba sedm tisíc. Ti všichni musí své léčbě přizpůsobovat práci, koníčky i čas strávený s rodinou. Ale nemusí to tak být vždy – díky možnosti domácí léčby se mohou tito pacienti stejně efektivně, a přitom bezpečně, léčit také doma a strávit tak společné chvíle s rodinou třeba i o nadcházejících vánočních svátcích.
Pacienti potvrzují, že přechod na domácí terapii pro ně znamenal velkou úlevu, přinesl pohodu do jejich životů a více času pro sebe i svou rodinu. Odborníci dodávají, že domácí terapie, jsou-li dostatečně účinné, mohou pacientovi navíc prodloužit život. „Již více než dvacet let jsem odkázaná na dialyzační léčbu, podstoupila jsem neúspěšnou transplantaci ledviny a od jara letošního roku jsem začala využívat domácí hemodialýzu. Očišťování krve provádím v noci při spánku a celý den mám tak jen pro sebe. Cítím se zdravotně lépe, ve větší pohodě a mám konečně čas na tvorbu šperků, která je mou prací i koníčkem,“ říká paní Larisa, pacientka se selhanými
ledvinami, která se do České republiky přistěhovala z Kazachstánu právě kvůli kvalitě a dostupnosti zdravotní péče, a dodává: „Při domácí hemodialýze mi pomáhá manžel a z dialyzačního střediska je vždy někdo na telefonu, takže nemám strach, že jsem na takovou náročnou terapii sama.“
Domácí umělá ledvina
Paní Larisa je jednou z prvních žen v České republice, která se rozhodla pořídit si domácí „umělou ledvinu“. Museli s manželem přestavět domácnost, ale výsledný efekt za to rozhodně stál. Domácí hemodialýza je metodou, při které je pacient vybaven hemodialyzačním monitorem ve svém domácím prostředí a sám si jej ovládá. U nás nejčastěji používaný přístroj Fresenius 5008S CorDiax je pro účely domácí hemodialýzy vybaven Home HD
softwarem, který je přizpůsoben k snadnému ovládání pacientem. Navíc disponuje dálkovým ovládáním pro snadnější manipulaci s přístrojem a jeho součástí je i speciální úpravna vody, která vytváří ultračistou vodu pro terapie, a pacient tak nemusí skladovat objemné vaky s hotovým roztokem doma. Pro vyšší bezpečí terapie je k přístroji dodáván speciální monitor pro případ krvácení z vpichů ve fistuli. Pokud by docházelo i k sebemenšímu úniku krve, přístroj se okamžitě vypne.
Pacient musí proceduru zvládnout sám
„Domácí hemodialýza je bezpečná pro denní i noční očišťování krve. Metoda je velkým přínosem pro pacienty, kteří chtějí nezávislost, a pravidelná návštěva střediska jim nevyhovuje,“ vysvětluje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v pražské Krči, a dodává: „Nezáleží přitom na věku, spíše je důležité, aby pacient proceduru sám zvládl. Musí být manuálně zručný, psychicky stabilní, schopný naučit se potřebným dovednostem a dokázat se rozhodnout.“
Právě společnost Fresenius Medical Care, která po celé republice provozuje 25 dialyzačních středisek, je u nás průkopníkem domácích terapií. Pacientům nabízí ucelený balíček služeb, které zajišťují lidem, kterým selhávají ledviny, komplexní dialyzační péči z pohodlí jejich domova včetně 24hodinového technického servisu. A nejedná se pouze o domácí hemodialýzu. Svým pacientům nabízí i peritoneální neboli břišní dialýzu. Ta funguje tak, že je krev pacienta filtrována přes pobřišnici napouštěním a vypouštěním speciálního roztoku do dutiny břišní. Pacienti mají možnost volby terapie i možnost přechodu z jedné metody léčby na druhou.
967
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný