Dodejte tělu i duši potřebnou energii, pomůžete tak organismu lépe zvládnout chladné dny

Dodejte tělu i duši potřebnou energii, pomůžete tak organismu lépe zvládnout chladné dny
Umět načerpat ze zdrojů energie, které nabízí příroda, se opravdu vyplatí v dlouhodobém horizontu. Zdroj: Pixabay

Zůstat v zimě v dobré psychické i fyzické formě může být celkem náročné nejen pro diabetiky. Pokud chcete udržet hladinu inzulínu na uzdě, jednoduše zapracujte na celkové psychické i fyzické kondici.

Věnovat se zlepšení energetických rezerv organismu se v zimě vyplatí i diabetikům. Snížení známek únavy má totiž vliv na každodenní fungování bez zbytečných komplikací a působí pozitivně na rodinný i pracovní život.

Zkuste omezit hutné sladkosti

Zima je období, kdy více hřešíme ve stravovacích návycích. I ti, kteří se jinak snaží jíst zdravě, častěji sklouznou k sladkostem, sáčku chipsů nebo dalším dietním neřestem. Tělo si prostě a jednoduše říká o pořádné kalorické bomby, které ale místo toho, aby dodaly energii, mu ji naopak uberou. U diabetu navíc musíte dávat opravdu velký pozor na to, abyste hřešením nepodpořili vznik hyperglykémie.

Dobití energetických baterek v rámci „něčeho malého na zub“ může chladem zkoušenému tělu místo krabičky čokoládových bonbonů obstarat třeba lyofilizované ovoce.

Díky sušení mrazem si zachová všechny potřebné vitamíny a minerály, které potřebuje organismus k tomu, aby dobře fungoval. Pokud vás opravdu hodně honí mlsná, připravte si odlehčený dezert nebo si dejte kousek ovoce. Ideální jsou citrusové plody, které dodají tělu potřebný vitamín C a pomohou mu lépe budovat imunitní odpovědi.

Posilněte psychiku v zimních měsících pomocí přirozených metod a bylin

Být v dobré psychické kondici se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Načerpání potřebné energie pomůže nejen diabetikovi v práci, škole, při ...

Zkuste včelí produkty, pomohou zvýšit energii organismu

Výbornými spojenci celkové vitality jsou včelí produkty. Ty zároveň podpoří dobré obranné schopnosti organismu. Pomáhají bojovat proti únavě a přechodným depresivním stavům. Zvyšují hladinu energetických rezerv těla díky obsahu bílkovin, cukrů, tuků, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků.

Včelí produkty podporují celkovou imunitu a zároveň úspěšně vyživují chladem zkoušený organismus.

Jaké včelí produkty jsou vhodné pro diabetiky?

  • Surový pyl je vybrán přímo z úlu a zmrazen, aby neztratil ani trochu své léčivé síly. Je nabitý živinami, funguje jako přírodní energizér, který vám pomůže bojovat s únavou a zůstat v co nejlepší formě po celý den. Jeho antiseptické a antibiotické vlastnosti navíc chrání organismus před virovými onemocněními a posilují přirozenou imunitu. Zajímavostí je, že obsahuje více bílkovin než hovězí maso a diabetikům poslouží jako dobrý zdroj vitamínů B.

  • Propolis je látka, kterou vyrábějí včelstva z různých pryskyřic sesbíraných z pupenů a kůry stromů. Propolisové doplňky stravy mají díky obsahu flavonoidů antiseptické, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Jsou ideální pro doplnění ztracené zimní energie a zároveň působí jako dobré stimulanty imunitního systému.

  • Mateří kašička je výborným imunomodulačním prostředkem. Kromě vysokého procenta vody obsahuje prospěšné bílkoviny, včetně aminokyselin, sacharidy glukózu a fruktózu, v menším množství sacharózu, melibiózu, maltózu a trehalózu). Poskytne tělu také vitamíny skupiny B, A, C, D, draslík, měď, železo, acetylcholin. Nemusíte se jí bát ani jako diabetici. V jedné ze studií se vědci zajímali o to, zda může mít mateří kašička pozitivní vliv na eliminaci zvýšené hladiny cukru v krvi a být využívána jako prostředek proti vzniku hyperglykémie nebo indikována u inzulínové rezistence. Výsledky ukázaly, že užívání mateří kašičky může vést ke snížení hladiny glukózy v krvi, což je důležité hlavně u diabetu II. typu. Je však potřeba dalšího bádání, které otevře širší možnosti použití mateří kašičky u diabetických pacientů.

Upozornění: V případě pochybností o osobní vhodnosti jednotlivých včelích produktů pro diabetiky se poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo naturopatem.

Lahodný chai zahřeje a prospěje vašemu zdraví: Nebojte se ho ani jako diabetici

Na konzumaci prohřívacího koření byste se měli zaměřit hlavně jako na prevenci respiračních onemocnění a podpoření termogenických reakcí těla při ...

Jaké byliny jsou vhodné pro zvýšení energetických rezerv?

Obnovit energetické rezervy těla lze také pomocí dobře zvolených fytoterapeutických doplňků. Jsou schopny plně nahradit energetické drinky, které jsou pro diabetiky hotovou noční můrou. Mnohé z tradičně používaných prostředků přírodní medicíny podporujících udržení bdělosti a dobré psychické pohody mají také další nepřeberné výhody, které mohou ocenit i diabetici.

Látky obsažené v některých z nich působí jako silné antioxidanty a chrání buňky těla před poškozením volnými radikály, které může vést k rozvoji diabetických komplikací.

Co může konkrétně pomoci k tomu, abyste se cítili svěžejší a byli schopni plnit svoje každodenní povinnosti bez známek sezónní únavy?

  • Oblíbeným prostředkem, jak energeticky „nakopnout“ organismus, je zelený čaj. Vyberte si kvalitní, bez zbytečných přísad, s krásně viditelnými lístky, sypaný dodá lepší chuťový požitek. Třísloviny a antioxidanty v něm obsažené jsou pro diabetiky velmi prospěšné zdravotně. Zelený čaj byl navíc zkoumán jako účinný prostředek pro úspěšný management hyperglykémie.
  • Ženšen je skvělým pomocníkem proti stresu a je schopný efektivně zmírnit příznaky spojené s chronickou únavou. Působí antioxidačně. Potravinové doplňky s obsahem ženšenu jsou vynikající pro boj proti stresu a snižují projevy příznaků spojených s chronickou únavou. U ženšenu, stejně jako u produktů s obsahem kofeinu, je nutné striktní dodržování doporučeného denního dávkování.

  • Ginkgo biloba je využívaná jako skvělý zdroj antioxidačních látek a podpora mozkových a oběhových funkcí. Používá se jako prostředek ke zvýšení tělesné energie.

  • Káva je zdrojem stimulujícího kofeinu a také prospěšných antioxidantů. Šálek kvalitní kávy denně navíc může velmi prospět vašemu organismu také jako metabolický stimulant. Kofein je navíc uváděný jako jedna z protizánětlivých látek. Rozumné pití kávy, nejlépe v dopoledních hodinách, nenaruší váš spánkový režim a dodá tělu mnoho prospěšných živin.

  • Maté poskytuje díky obsahu kofeinu (najdete v něm menší množství než v kávě) a theobrominu dobrou podporu celkové koncentrace a napomáhá zachovat vyrovnanou energii po celý den, při sportu i práci. Díky theobrominu je jeho účinek pozvolný, tím pádem vydržíte déle „čerství“. Je bohaté na antioxidanty (ve větším množství než zelený čaj), železo a vitamíny A, B1, B2, C a E. Jako výborný zdroj hořčíku a draslíku je také prospěšné vašim nervům a svalům. Je skvělou alternativou k diabetikům ne zrovna příznivým energetickým drinkům. Mluví se o něm také jako o výborném postředku na podporu hubnutí.

  • Guarana je výborným potravinovým doplňkem pro udržení duševní i tělesné bdělosti. Funguje jako zdroj kofeinu, kterého obsahuje až třikrát více než káva. Obsah kofeinu v konvenčních produktech se může značně lišit. Je velmi vhodná jako podpora při kognitivní únavě a pro doplnění energetických rezerv těla nejen v zimním období. Díky kofeinu je zmiňována také jako jeden z prostředků pro podporu ztráty nadbytečných kil a napomáhá zachovat dobré funkce metabolismu. Není vhodné ji užívat s dalšími stimulanty (např. efedrou). Pokud se rozhodnete zkusit ji, dávejte pozor na to, kolik pijete denně kávy, nebo se bez ní zkuste obejít úplně.

Upozornění:

Před užíváním energizujících potravinových doplňků se poraďte s ošetřujícím lékařem. Mohou ovlivnit farmaceutickou léčbu, kterou užíváte. Nekombinujte více energizujících doplňků stravy, užíváte-li je, vyhněte se přílišné konzumaci kávy nebo zeleného či černého čaje. Raději zvolte jednu pro vás nejpřívětivější variantu energické podpory. Vždy striktně dodržujte dávkování doporučené výrobcem. Příliš mnoho kofeinu může mít za následek zvýšené bušení srdce, nespavost a další nepříznivé účinky.

Zdroje: Nhs.uk, Britannica.com, Webmd.com, Healthline.com.

1345

Diskuze k článku