Projde si i diabetik pěti fázemi smutku? Model Kübler‑Rossové platí na lidi stále
Dnešní doba dává diabetikům možnost volby
Čtrnáctka představuje v diabetologii významné číslo. Na 14. listopadu připadá totiž každoročně Světový den diabetu. Druhá „diabetologická čtrnáctka“ je pak 14. duben - Světový den monitoringu diabetu. Cukrovka je totiž celosvětově natolik častá a významná nemoc, že jí patří hned dva světové dny.
Dnes má prakticky každý člověk, pokud mluvíme o našem „vyspělém“ evropském světě, možnost nechat si zkontrolovat nebo změřit si aktivně sám glykemii. Ať diabetik nebo nediabetik, glukometry jsou dnes běžně a snadno dostupné komukoliv. Právě světové dny spojené s diabetem nabízejí široké veřejnosti možnost nechat se otestovat „na ulici“ u některého ze zdravotnických stánků. A to nehovoříme o skutečnosti, že každý z nás by měl podstupovat od určitého věku občasné kontroly glykemie při preventivních prohlídkách u praktického lékaře. Zjednodušeně řečeno, zkontrolovat si hladinu cukru v krvi je dnes triviální úkon, který zabere pár vteřin našeho času. Ziskem za těchto pár vteřin je znalost, která má pro nás a naše zdraví důležitou informační hodnotu.
Bez možnosti se změřit…
Ne vždy to bylo ale tak snadné. Profesor Rybka v jedné ze svých knih popisuje první historické zmínky o diabetu z období cca 1550 let př. n. l. v Ebersově papyru, kde je cukrovka definována jako „podivná nemoc, při níž se maso a kosti ztrácí do moči. Léčba je svízelná a nikdy nevede k vyléčení“. Představte si, že byste jako diabetik žili ve starověkém Egyptě, v Řecku nebo Římě, že byste měli cukrovku ve středověku nebo ještě i pár set let zpátky v novověku. Tam všude v historii by byly vaše možnosti samostatné kontroly glykemií značně limitované, ne-li dokonce nulové. Neexistovala možnost si vyzkoušet, jak moc vám které jídlo zvedá cukr v krvi. Nešlo se ani přeměřit, když vám nebylo dobře. Historicky se také diabetici dožívali daleko kratšího věku a umírali na komplikace diabetu.
Moderní technologie máme na dosah ruky
Tehdejší pacienti s cukrovkou neměli na výběr, glukometry prostě neexistovaly. Zatímco dnešní doba nám všem dává možnost volby. Nejsou zásadní limitace, měření glykemie je v současnosti opravdu dobře dostupné a je jen na nás, jaký model zvolíme. Zda simulaci historické, starověko-středověké léčby bez znalosti glykemie, nebo využijeme moderních technologických možností, které máme na dosah ruky, a budeme tak mít lepší přehled o vlastním zdraví.
as. MUDr. Jarmila Jirkovská
1173
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný