DIAmáma Veronika: Technické vymoženosti a aplikace, které nám pomáhají v péči o syna s diabetem

DIAmáma Veronika: Technické vymoženosti a aplikace, které nám pomáhají v péči o syna s diabetem
Naši techničtí pomocníci Zdroj: užito se svolením autorky Veroniky Kockové

Syn onemocněl cukrovkou, dá se říci, před nedávnem, kdy jsme se rovnou seznamovali s různými druhy senzorů k monitoraci glykémie. Inzulínovou pumpu jsme prozatím neřešili, ta přišla na řadu po roce a půl. V telefonu jsem hledala aplikace, které by nám mohly ulehčit každodenní život s diabetem, který se již nezmění.

V titulku mého článku je slovíčko “pomáhají”. Někdy to je tedy s otazníkem. Jako každá technika, i tato pro diabetiky umí pěkně pozlobit. Jak se říká, vše má své klady i zápory. Ale v 90 % času nám slouží ku prospěchu a my rodiče máme o trošičku klidnější spánek. I to dítě s diabetem může být více svobodné a nezávislé na rodičích. Vše se dá krásně zvládnout po telefonu a syn může běhat venku s kamarády, nebo zůstávat déle ve školní družině. Což jsem si ještě před nedávnem nedovedla ani ve snu představit.

Velmi často jsme na svých mobilních telefonech používali videohovory, během kterých jsem kontrolovala dávky inzulínu, jež si Filípek měl sám poslat. Do školy ještě nechodil, proto jsem ho naváděla po telefonu a kamerou kontrolovala. Dnes nám již stačí klasický hovor přes hodinky, nebo zaslání jednoduché SMS.

Kontrola glykémie z prstu, nebo pomocí senzoru?

Přesně senzory jsou ta technika, za kterou jsem neskonale vděčná, ale velmi často mi také dokáží vytvořit rudo před očima. Senzory ušetří nespočet bolestivých vpichů do toho malinkatého prstíku, ale také plno bolesti způsobí při nastřelování. Za tři roky jsme vyzkoušeli prozatím jen dva, Dexcom a Guardian. Po stránce kvality měření u Filípka jsou srovnatelné.

Ani na jeden jsem se nikdy nemohla 100% spolehnout, málokterý vydržel garantovanou dobu, a velmi často máme problémy i s rozdílnou hodnotou glykémie měřenou z krve a zobrazovanou na senzoru. A nejedná se o rozdíly v desetinách mmol, hodnoty se někdy liší i o několik jednotek. V těchto chvílích mě napadá, zda se přeci jen nevrátit ke klasice s glukometrem… Ale při pomyšlení na noční kontroly cukru a neskutečně rozpíchané prsty syna tuto myšlenku rychle zavrhuji.

,,Vždy jsem záviděla těm, kteří nemají se senzorem sebemenší problém.”

Momentálně používáme Guardian, který je na aplikaci o dost nepříjemnější než předešlý Dexcom. Problém vidím v tom, že jehla zavádějící snímač v těle zůstává, dokud ji nevyjmete. U senzoru Dexcom dojde po ,,nastřelení” k okamžitému návratu jehly do aplikátoru. Celý proces zavedení snímače trvá sekundu. Což u Guardianu trvá 5× déle. A co si budeme povídat, ta jehla je celkem ,,dělo”.

DIAmáma Veronika: Můj postoj k diabetu aneb Srazila mě synova nemoc na kolena?

Navenek můžeme působit v pohodě a vyrovnaně, ale přesto nás vevnitř obavy o dítě neskutečně svazují. Za tři roky s diabetem bylo hned několik ...

Největším pomocníkem je inzulínová pumpa

O inzulínové pumpě jsem se zde rozepisovala v samostatném článku, ale ve zkratce musím říct, že bych ji z ruky nedala. Ano, také nás občas potrápí zalomenou kanylou, alarmy, na které koukáme jak z jara, nebo upravováním dávky inzulínu, když to zrovna nepotřebujeme, ale je to super věcička a velký pomocník. Jen mě mrzí, že člověk nemá možnost vyzkoušet různé druhy v kratším časovém horizontu. 

Na trhu máme spousty inzulínových pump. Můžeme je ale měnit až po 4 letech. Pokud tedy nemáte možnost koupit si pumpu z vlastních zdrojů.

My bohužel takové rezervy nemáme, a to mě velmi mrzí! Moc ráda bych vyzkoušela co nejvíce možností, které trh nabízí. Chtěla bych najít přesně to, co by Filípkovi vyhovovalo nejvíce. Takhle je nám souzeno čekat ještě 2,5 roku, než zkusíme jinou, která možná bude synovi sedět víc.

pumpa

Dva naši hlídači – pumpa a pes… | zdroj: užito se svolením autorky Veroniky Kockové

Počítání sacharidů už jen s kalorickými tabulkami!

V prvních měsících jsme používali tabulky z knihy Abeceda diabetu. Měli jsme je vyfocené v mobilu, a když nebyla možnost nakouknout do knihy, hledali jsme fotku stránky v galerii telefonu. Až nás jednou napadlo znovu oprášit aplikaci kalorických tabulek, které jsme v telefonu stažené již měli z našich předešlých hubnoucích etap života. Nyní je používáme na všechna jídla, u kterých ještě nemáme zaryté hodnoty sacharidů v hlavě.

Glykémie v chytrých hodinkách

Není tomu dlouhá doba, kdy jsme začali používat aplikaci Nightguard. A to jen z důvodu, že jsme toužili vidět hodnotu glykémie na hodinkách a nemuset stále hledat mobilní telefon. Je super, když pouze otočíte zápěstí a hned vidíte, zda je vše v pořádku. Bohužel, originální aplikace Medtronic tuto funkci nemá, proto jsme volili tuto cestu. Aplikace Nightguard je ale pouze pomocná. Jako hlavní aplikaci ke sledování glykémie používáme stále Medtronic, bez které by to nefungovalo.

Samozřejmě bychom zvládli žít i bez těchto pomocníků, ale nechceme! Umožňují nám cukrovku lépe zvládat, a to jak po stránce fyzické (velmi dobrá kompenzace), tak té psychické – Filípek není touto nemocí až tak moc omezovaný, jak jsme si zpočátku mysleli.  

Foto: Instagram autorky Veroniky Kockové, užito se svolením

Zdroj: autorka čerpala z vlastních zkušeností a zážitků

4212

Diskuze k článku