Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Tentokrát o syrovátkovém proteinu nebo L-Glutaminu
V dnešní diabetologické poradně s panem doktorem Brožem probereme například optimální hodnoty glykémie u diabetika po jídle, cyklistiku s inzulínovou pumpou či doplňky stravy a jejich působení na hladinu krevního cukru. Pokud máte další dotazy, směřujte je prosím na e-mail: i.reinisch@diastyl.cz nebo posílejte prostřednictvím formuláře přes Poradnu.
Každému člověku s diabetem prospěje pohybová aktivita. Lékaři ji jedině vítají. Víte však, jak nastavit inzulín, když vás čeká cyklistický či běžecký závod? A jak si počínat při pěší túře na delší vzdálenost? Tyto i další otázky vám nejpřesněji zodpoví vždy váš diabetolog, který vás zná nejlépe.
Jaká je optimální hodnota glykémie u diabetika 2 hodiny po jídle?
Dotaz: Dobrý den, pane doktore, jaká by měla být hodnota glykémie u diabetika zhruba hodinu po jídle? Jaká je norma? Děkuji. I.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, doporučené hodnoty za 2 hodiny po jídle (což je optimální doba pro měření) by měly být maximálně do 10 mmol/l, ideálně do 7,5 mmol/l.”
Jak je to s pitím černé kávy bez cukru před měřením hladiny glykémie ráno nalačno?
Dotaz: Hezký den, mohu si dát prosím černou kávu bez cukru ráno před měřením glykémie nalačno? Děkuji. Z.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, v rámci dodržení lačnění před odběrem byste neměl/a. Ale zda to ovlivní hodnotu glykémie, upřímně řečeno, nevím. Zkuste to, změřte se párkrát před a po vypití, a uvidíte.”
Užívám inzulín prostřednictvím inzulínové pumpy. Proč mám hyperglykémii po jízdě na kole?
Dotaz: Zdravím, pane doktore, jsem diabetik 43 let a užívám inzulínovou pumpu asi 17 let. Věnuji se cyklistice a pravidelně trénuji na závody. Na kolo jsem standardně usedal pět dní v týdnu. Bazál během tohoto tréninku nepozastavuji ani nesnižuji. Letos jsem ho ale mírně snížil, absolvuji totiž jen dvě regenerační jízdy týdně. Zjistil jsem, že kvůli regeneračním jízdám moje glykémie raketově stoupá. Co navrhujete k prevenci skokové hyperglykémie? A jaký může mít důvod? Díky, F.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, z Vašeho popisu to vypadá tak, že máte nastavenou tréninkovou zátěž na určité množství inzulínu. Pokud máte jen regenerační jízdy, tedy, chápu-li to správně, s nižší zátěží, kdy spotřebujete méně glukózy, tak pokud snížíte dávku inzulínu, tak se Vám glykémie proto zvyšují. Zkusil bych tedy, za měření glykémie, absolvovat regenerační jízdu též s normální dávkou inzulínu.”
Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem o dietních nápojích, svědění kůže nebo prediabetu
Máte v hlavě mnoho otázek týkajících se vaší cukrovky a chtěli byste získat odborný náhled zkušeného diabetologa? Pak posílejte dotazy ...
Může syrovátkový protein zvyšovat hladinu krevního cukru?
Dotaz: Hezký den, jsem diabetik na inzulínu (Humulin N) a pro doplnění bílkovin snídám čas od času syrovátkový protein. Ovšem asi dvě až tři hodiny po jeho konzumaci mívám krevní cukr dost vysoký. Může to být právě tímto proteinem? Děkuji. A.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, záleží na dávce, kterou sníte. Podívejte se na složení svého produktu, i tyto proteiny mohou obsahovat nějaké sacharidy. Také se proteiny, pokud se nepřemění na sval (a to se stane pouze, pokud cvičíte), mění na glukózu a posléze na tuk. Tím by se zvýšená glykémie dala částečně vysvětlit, zejména objevuje-li se pouze, pokud protein užíváte.”
Je při cukrovce vhodný doplněk stravy zvaný L-Glutamin?
Dotaz: Dobrý den, pane doktore, ke zvýšení svalové hmoty užívám L-Glutamin, může nějak škodit při diabetu? Děkuji. R.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, pokud cvičíte a nepřekračujete doporučené dávky, tak by to škodit nemělo. Pokud necvičíte, glutamin se nevyužije na tvorbu svalů, ale mění se na glukózu a dále na tuk.”
Jak se připravit na dlouhou a náročnou pěší túru jako diabetik?
Dotaz: Pane doktore, dobrý den, mám trochu rozsáhlejší dotaz: v letních měsících plánuji vyrazit s batohem na zádech na pěší túru (s několika přáteli). Chtěli bychom urazit asi 120 kilometrů. Jako diabetička vím, že denně spálím dost kalorií, proto musím upravit zejména příjem sacharidů, co však doporučujete Vy? O kolik navýšit? A jak byste procentuálně rozdělil příjem sacharidů, tuků a bílkovin v případě takové fyzické aktivity? Děkuji. G.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, to je dobrá otázka, ale příliš složitá na odpověď na dálku, bez detailnější znalosti dotyčné osoby. Bude rozdíl v tom, zda jste diabetik 1. nebo 2. typu, zda užíváte inzulín atd., zda půjdete po rovině či po horách. Principiálně bych se řídil výsledky glykémií. Proberte to se svým diabetologem, který Vás zná a dobře Vám poradí.”
Zdroj: autentické odpovědi pana doktore Brože obdržené prostřednictvím e-mailové korespondence, popisek u náhledové fotografie – nutraday.cz
1493