Konverzační mapy: Povídání o rizicích, které diabetes přináší
Diabetikům zima nesvědčí. Před infarktem a mrtvicí vás může ochránit teplo
Zdroj: Pixabay
Na rozdíl od medvědů se člověk v zimním období neuchyluje k zimnímu spánku. Ačkoliv, někteří z nás by o to možná i stáli. Ono by nebylo špatné zalézt v listopadu do pelíšku a na jaře se probudit krásně vyspaní – a třeba o 15 kilo lehčí. Ale teď vážně. Ačkoliv nejsme medvědi, i naše těla se musí chladnějším teplotám přizpůsobit a začnou fungovat trochu jinak. To ale může ztěžovat management cukrovky. Podle výzkumů je navíc v zimě nejvyšší výskyt infarktů a mrtvice. Nač by si měli dát diabetici za chladného počasí pozor?
Při nízkých teplotách se zpomaluje průtok krve tělem, což může zvýšit riziko infarktu a mrtvice. U jedinců s cukrovkou je ale možnost těchto komplikací ještě výrazně vyšší, a proto je důležité zůstat v teple a vědět, jak v chladném počasí regulovat hladinu cukru v krvi.
Diabetická neuropatie se může zhoršit
Obzvlášť problematické může být studené počasí pro ty, kteří již s nějakým onemocněním srdce, případně s diabetickou neuropatií bojují. Mrazivé teploty zvyšují krevní tlak. A pokud je tlak příliš vysoký, je to pro tělo další zátěž, která má vliv na proudění krve v těle. Ochrana organismu spočívá především v udržení stálé tělesné teploty, ale to za teplot padajících pod nulu není nijak jednoduché.
Tělo totiž na situaci reaguje tím, že začne šetřit, kde se dá, a krev primárně pumpuje tam, kde je jí nejvíc potřeba. Naopak místa, která to tolik nepotřebují, jako jsou uši, nos, ruce a nohy, přijdou zkrátka. To se ale samozřejmě může projevit většími neuropatickými bolestmi v těchto oblastech.
Skořice: Pomáhá při cukrovce i s vysokým cholesterolem. Upečte si dia skořicové rolky
Historie skořice sahá až 4 000 let zpět a není vyloučeno, že je to jedno z nejstarších koření na světě. Píše se o ní i v Bibli. Je to vlastně ...
Vysoké riziko infarktu a mrtvice
Pokud žijete s komplikacemi diabetu, například s onemocněním srdce nebo diabetickou neuropatií, mohou se tyto potíže za chladného počasí výrazně zhoršit. Srdce se musí mnohem více snažit, aby zabránilo úniku tepla, což pro něj znamená výrazně vyšší zátěž. Dalším problémem, který mají nízké teploty na svědomí, je zvýšené riziko infekčních onemocnění dýchacích cest. „Obyčejná“ chřipka je pro srdce další nepříjemnou zátěží. Srdce pak může začít selhávat, zejména u kardiaků. Podle japonské studie je počet náhlých srdečních selhání nejvyšší právě v zimě.
Jak se mohou diabetici chránit za chladného počasí
Když teploty klesnou, musí člověk vydat výrazně větší množství energie, aby své tělo udržel v teple. Proto je potřeba vytápět místnosti, které pravidelně používáte, alespoň na teplotu 18 °C. Kromě toho je potřeba dodržovat několik důležitých pravidel:
- Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi: Jistě jste zvyklí kontrolovat si glykémii. Ale v zimních měsících je potřeba sledovat ji ještě pozorněji. Pokud vám chlad nebo mráz ztěžuje odběr kapky krve pro testování pomocí glukometru, zkuste si těsně před kontrolou zahřát prsty pomocí ohřívacích gelových polštářků, podržet na chvíli v rukou šálek horkého čaje nebo si nasadit rukavice, a tím ruce trochu zahřát.
- Nechte se očkovat proti chřipce: Diabetici patří mezi rizikovou skupinu a je žádoucí, aby se proti chřipce nechali očkovat. Toto onemocnění totiž může ztížit kontrolu hladiny cukru v krvi a vyvolat některé nepříjemné komplikace. Očkování je tedy jednou z nejdůležitějších věcí, které může diabetik udělat.
- Udržujte své ruce a nohy zdravé: Je velmi důležité, abyste v zimě více než kdy jindy pečlivě sledovali svá chodidla a prsty. Periferní neuropatie chodidel snižuje citlivost chodidel a prstů na nohou, takže si nemusíte povšimnout drobných zranění, která se následně velmi špatně hojí. Každý den si proto kontrolujte nohy a ujistěte se, že vám boty a obuv pohodlně sedí.
- Mějte doma dostatečné zásoby léků pro případ kalamity: Pokud meteorologové avizují prudké snížení teplot, dlouhodobější sněžení, případně bydlíte ve vyšších polohách, je potřeba, abyste měli doma dostatek léků pro případ, že se kvůli sněhu nedostanete nějakou dobu do lékárny.
- Věnujte se pohybovým aktivitám i v zimě: Pohyb je pro diabetiky nesmírně důležitý. Sport v zimě ale může mít podstatně větší vliv na glykemii, než by vás napadlo. Pohyb venku, kdy máte na sobě více vrstev oblečení, může zvýšit váš energetický výdej. A také je potřeba dbát na to, aby hladina cukru v krvi při dovádění na sněhu neklesla příliš nízko. Jinak je pohyb samozřejmě velmi žádoucí. Pokud kvůli počasí nemůžete jít ven, měli byste cvičit alespoň doma. Zdravý životní styl vám pomůže zůstat na nohou, i když teploty klesnou.
Recept na prezidentský vaječňák? Pro diabetiky by nebyl, ale existuje i lepší varianta
Přesný původ vaječného likéru není přesně doložen, většina odborníků se ale shoduje, že přímým předchůdcem vaječného koňaku byl raně středověký ...
Životní styl v zimě je úplně jiný
Udržet si v zimě zdravý životní styl může být dost náročné. Když se prudce ochladí, napadne sníh a začne mrznout, spadne dodržování zdravého životního stylu někdy až na úplně poslední příčku na žebříčku našich priorit. Ono je samozřejmě mnohem příjemnější zůstat uvnitř, usadit se v křesle, zachumlat se do deky a začíst se do napínavé detektivky.
Pro diabetiky může být snaha o udržení zdraví, když je venku zima, ještě větší výzvou. Management cukrovky a zdravý životní styl ale nesmí jít stranou ani za těch nejmrazivějších dnů a nocí.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, abbott.com, diabetes.org.uk, idnes.cz
3660