Dětí s diabetem 2. typu enormně přibývá! Na vině bývá nejčastěji obezita
Diabetik v pubertě potřebuje dohled i podporu
Právě když jste nabyli dojmu, že jste si skvěle poradili s diabetem a tím, jak svému dítěti pomáhat kontrolovat hladinu krevního cukru, přijde puberta. Najednou se musíte vypořádat s náhlými a nečekanými změnami nálady a stejně neočekávatelnými změnami glykemie.
V pubertě mohou některé děti začít vnímat svou léčbu negativně. Je to součást jejich snahy o nezávislost na rodičích, která je zcela normální. Jenže nárůst produkce růstových a pohlavních hormonů v tomto období velmi často způsobuje zvýšení odolnosti vůči inzulinu. Tím pádem musí docházet k úpravám dávkování, na což vás upozorní i lékař vašeho potomka.
Je třeba se obrnit a vysvětlit situaci
Vaše dospívající dítě bude tedy pravděpodobně potřebovat víc inzulinu a s tím budou souviset i častější měření glykemie – hlavně proto, aby se ověřilo, jestli aktuální změny nálady nejsou způsobeny hypoglykemií. A tím se dostáváme trochu do začarovaného kruhu, protože váš puberťák bude mít pocit, že nepotřebuje žádná další měření a nejspíš nepotřebuje ani vás. Je tedy třeba se obrnit a vysvětlit mu situaci.
Jak se vaše dítě v pubertě bude snažit prosadit svou individualitu a nezávislost, může se vás snažit přesvědčit, abyste celou péči o diabetes nechali jen na něm. To ale nedělejte. Je určitě velmi důležité nechat určitou míru – větší než dříve – zodpovědnosti na dítěti, ale váš dohled a hlavně vaše podpora je v tomto období prakticky nezastupitelná. Nechte svému dítěti dostatek volnosti, ale nezapomeňte ho ujistit, že za vámi může kdykoliv přijít.
Zároveň se ale vy i dítě musíte připravit na to, že jakmile se dítě osamostatní a nastoupí například na internát nebo později na vysokou školu, musí být bezpodmínečně samostatné a musí se umět vyrovnat se všemi nástrahami, které diabetes přináší.
Informace od vrstevníků
V tomto období se velmi hodí, pokud se dítě může začlenit kromě kolektivu ve škole a kolektivu svých kamarádů také do společnosti diabetických dětí. A to ať osobně, pokud máte ve svém okolí podobné sdružení, nebo přes internet. Další skvělou možností je účastnit se srazů diabetických dětí a diatáborů. I když se jak vy, tak diabetolog budete snažit puberťákovi předat co nejvíce informací, tytéž informace od vrstevníků přijme ve svém období vzdoru snáz a nebude je brát jako otravné řeči.
Čeho si všímat u dívek?
Pokud máte dceru, u které nedocházelo ke správné kompenzaci diabetu, může se stát, že nastane opožděný nástup puberty. Dojde-li ke správnému startu puberty, u některých dívek se bude pravidelně v období menstruace zvyšovat hladina krevního cukru. V tom případě by opět bylo vhodné informovat o tom diabetologa, který pak může přizpůsobit dávkování inzulinu průběhu jejího menstruačního cyklu.
Velmi důležité je také dávat pozor na možný vznik poruch příjmu potravy. Podle výzkumů Americké diabetické asociace jsou hlavně dívky s diabetem 1. typu až dvakrát více náchylnější k těmto psychickým potížím než dívky bez diabetu. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že diabetičky jsou zvyklé věnovat větší pozornosti tomu, co jedí, a tím se jejich pozornost může upnout k jejich váze. Může nastoupit jak anorexie, tak bulimie, a je nutné podchytit vývoj těchto poruch včas.
913
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný