Diabetik na cestách: Nebojte se vyrazit na dovolenou, i když si pícháte inzulin. Stačí dodržet určitá pravidla

Diabetik na cestách: Nebojte se vyrazit na dovolenou, i když si pícháte inzulin. Stačí dodržet určitá pravidla
Cestovat na dovolenou letecky nemusí být problém ani pro diabetika na inzulinu Zdroj: Freepik/Freepik

Cestování může být mnohými diabetiky považováno za komplikaci. Obzvláště ti, kteří jsou léčeni inzulinem, se často obávají vycestovat za hranice, natož pak letět letadlem. Dobrou zprávou však je, že stačí zajistit některé věci předem, a pak se můžete bez obav vydat i na druhý konec světa. Na co se před cestou zaměřit, jak převážet inzulin a kde ho skladovat? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi níže.

Sbalit léky a vyrazit na dovolenou je poměrně snadným řešením. Ovšem ti, kteří si píchají inzulin, to už mají podstatně komplikovanější – kvalitu inzulinu, a tím tedy následně i zdravotní stav diabetika, totiž ovlivňuje například i teplota skladování inzulinu. Proto je třeba cestu i samotný pobyt důkladně plánovat, abyste předešli následným komplikacím v podobě špatné kvality inzulinu.

Před cestou navštivte lékaře

Než se vůbec vydáte do světa, zajděte za svým diabetologem či ošetřujícím lékařem a nechte si vystavit identifikační průkaz diabetika. Ten je vydáván v angličtině a slouží vám jako potvrzení při letištní kontrole – díky němu si s sebou budete moci vzít bez jakýchkoliv problémů inzulin a další diabetické pomůcky na palubu.

Zároveň se s lékařem také poraďte ohledně úpravy dávek inzulinu, pokud cestujete do země s velkým časovým posunem. Diabetolog by vám měl upravit režim dávkování inzulinu tak, abyste i při změně časového pásma měli svou cukrovku pod kontrolou.

V neposlední řadě je také vhodné informovat se u lékaře (případně u samotného výrobce inzulinu) o dostupnosti vámi používaného inzulinu v cílové destinaci pro případ, že by vám inzulin došel, poškodil se atd. Pamatujte na to, že i inzulin od stejného výrobce se může v cizí zemi jmenovat jinak, proto je třeba znát obchodní název v zemi, ve které budete trávit dovolenou.

Můj příběh: Manželovy výmluvy na cukrovku už nezvládám. Nezbývá než udělat radikální krok

Manželovi doktor sdělil, že má cukrovku 2. typu, před necelými třemi roky. Bylo mu tehdy lehce přes 40, měl nějaké to kilo navíc, vyžíval se v ne ...

Vybírejte ubytování s možností bezpečného uchovávání inzulinu

Před samotnou cestou, respektive již před samotným rezervováním ubytování, je třeba zjistit, zda dané ubytovací zařízení disponuje chladničkou, ve které budete moci uchovávat inzulin. Ideální je, abyste měli chladničku přímo na pokoji – některé hotely ji mají ve standardní výbavě, jiné ji mohou poskytnout za příplatek. V některých ubytovacích zařízeních vám mohou nabídnout možnost skladování v chladicích zařízeních, která jsou volně dostupná i pro jiné osoby – i když je to jistě také řešení, přeci jen je vždy lepší, když máte svůj inzulin pod kontrolou a nemá k němu přístup nikdo cizí. Proto se vždy snažte zajistit si možnost alespoň malé chladničky přímo na pokoji.

Inzulin převážejte v příručním zavazadle a v pouzdře

Jak už bylo zmíněno výše, jakožto diabetik si můžete své pomůcky převážet přímo na palubě letadla. Inzulin byste si vždy měli brát s sebou do příručního zavazadla – v podpalubí totiž může dojít k jeho poškození, nebo dokonce mohou být zavazadla ztracena, a vy byste se tak mohli ocitnout zcela bez inzulinu.

Zároveň je třeba, abyste i na palubě letadla, jakož i při dalším cestování či během pobytu uchovávali inzulin při konstantní teplotě. Kolísání teplot totiž vede ke snižování kvality inzulinu, či dokonce k jeho znehodnocení. Pořiďte si proto v prodejně se zdravotnickými potřebami, případně v lékárně či na některém z e-shopů pěnové či polystyrenové pouzdro nebo termobox, jež udrží optimální teplotu inzulinu po dobu několika hodin až dnů v závislosti na kvalitě daného boxu. Tyto boxy/pouzdra oceníte například i na pláži, kam si díky nim můžete vzít inzulin bez obav s sebou a nemusíte se kvůli jeho aplikaci vracet do hotelu.

Pravidla pro uchovávání inzulinu

Nejen při cestování, ale i doma byste pak neměli opomínat základní pravidla, jež jsou s uchováváním a aplikací inzulinu spojena. Pojďme si připomenout alespoň ta základní z nich.

Inzulin potřebuje chlad

Pamatujte, že jak samotný inzulin, tak i diagnostické proužky jsou velmi citlivé na teplo, proto je nezbytně nutné nevystavovat je přímým slunečním paprskům. Nenačatý inzulin je nutné skladovat na tmavém, suchém a chladném místě, kde by se teplota měla pohybovat v rozmezí 2–8 °C (pro tyto účely je tedy nejvhodnější chladnička).

Používání inzulinu po otevření

Po otevření se pak již naopak inzulinové pero skladuje při pokojové teplotě, která by neměla přesáhnout 25 °C (s tím vám v exotických či jižních oblastech s vysokými teplotami, kde nelze udržovat teplotu v místnosti pomocí klimatizace, pomohou právě již zmíněné termoboxy/pouzdra).

Po otevření je pak možné inzulin používat po dobu maximálně 28 dnů.

Poškozený inzulin nikdy nepoužívejte

Pamatujte, že pro aplikaci musí být inzulin čirý a bez obsahu jakýchkoliv sraženin. Pokud se v něm objevují sraženiny, zamlžení či bílé skvrny, v žádném případě jej nepoužívejte – mírně mléčně zakalené mohou být pouze premixované inzuliny. Zároveň pak nepoužívejte takový inzulin, který byl skladován při teplotě vyšší než 37 °C.

Došlo-li při cestování nebo pobytu k poškození inzulinového pera, nebo je pero z jakéhokoliv jiného důvodu na pohled deformované či poškozené, taktéž ho v žádném případě nepoužívejte.

Horoskop na květen 2024 (nejen) pro diabetiky: Raky může potrápit zažívání, Blížence čeká finanční stabilita

Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, hvězdy vám radí, abyste si v květnu zachovali především chladnou hlavu. I když se mohou objevit ...

Nezapomeňte na pojistné krytí i úpravu dávek

Na závěr je třeba ještě připomenout, že dovolená s sebou může nést také potřebu úpravy dávek inzulinu. Pojmete-li totiž dovolenou aktivně, a budete tak více aktivní v porovnání s běžným režimem, bude vám pravděpodobně stačit méně inzulinu (snažte se ale vyhnout náročným fyzickým aktivitám na přímém slunci a nezapomínejte na dostatečný pitný režim). Naopak pokud budete jen odpočívat a konzumovat více stravy než obvykle, budete muset dávky inzulinu navýšit.

Zároveň je vhodné měřit si hladiny cukru v krvi častěji, jelikož vysoké teploty mohou změnit způsob, jakým vaše tělo využívá inzulin. Dobré je také pořídit si identifikační náramek, který budete mít vždy na ruce, a který bude jasným indikátorem toho, že jste diabetik – to pomůže zejména tehdy, pokud byste upadli do hypoglykemického šoku.

Vzhledem k tomu, že i v zahraničí se mohou objevit nejrůznější komplikace, měli byste si ještě před odjezdem na dovolenou zjistit u své zdravotní pojišťovny, zda a případně jaké náklady na léčbu pokrývá vaše pojistná smlouva, a případně si sjednejte připojištění. Budete tak mít jistotu, že jste nic nezanedbali a budete si moci užívat dovolenou bez zbytečných starostí.

Zdroje: health.harvard.edu, diabetes.org, cdc.gov
Foto: Freepik

1164

Diskuze k článku