Brokolice: Zdroj zdraví pro diabetiky. Chrání srdce, cévy a pomáhá proti rakovině
Diabetickou dietu při cukrovce nepodceňujte
Diagnostikovali vám diabetes mellitus prvního anebo druhého typu? Potom je nasnadě skutečně dodržovat diabetickou dietu. Opakované dietní prohřešky mohou mít pro vaše zdraví vážné následky spojené s těžkou dehydratací. Primárně je důležité hlídat si hladinu cukru v krvi.
Velkým nebezpečím pro člověka s cukrovkou je hyperglykémie, která snadno vznikne nárazovým příjmem kalorických potravin s vysokým obsahem sacharidů. Ty totiž organismus diabetika nedokáže zpracovat tak, jako je tomu u zdravého jedince.
Proč může porušení diabetické diety způsobit dehydrataci organismu?
Dietní prohřešky dlouhodobě trvající nejsou u zdravého člověka v podstatě nebezpečné. Časem ale mohou samozřejmě způsobit nadváhu anebo obezitu, což ke zdraví nepřispívá. Ovšem u diabetika je celý proces o dost problematičtější. Protože tělo samo o sobě nedokáže regulovat hladinu cukru v krvi, je nutné hlídat příjem kalorií a hlavně sacharidů, a to i přes léčbu antidiabetiky či inzulínem. Pakliže člověk s diabetem své dietní omezení poruší, může nastat velký problém. Ten dokonce ohrozí dotyčného na životě. Vznikne totiž hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi). Kvůli ní se zvýší množství vyloučené moči (označováno jako polyurie), přičemž může dojít k rychlé dehydrataci diabetika.
Jaké další faktory mohou přispět k dehydrataci diabetika?
Kromě dietních prohřešků mohou přispět k dehydrataci člověka s cukrovkou i tyto faktory:
- nedostatečný příjem tekutin
- nepříznivé klimatické podmínky (např. tropické teploty)
- namáhavé cvičení
- konzumace alkoholických nápojů
- akutní průjem
- zvracení
Jak se dehydratace projeví u člověka s diagnózou diabetes mellitus?
Příznaky dehydratace (výrazného odvodnění lidského organismu) jsou zpravidla u diabetika identické, jako u zdravého člověka. Dojít může k následujícímu:
- zvýšená žíznivost
- bolesti hlavy
- sucho v ústech a svědění očí kvůli vysušení sliznice
- závratě a zvýšená únava
- tmavě zbarvená moč
Ve vážných případech pak dochází k výraznému poklesu krevního tlaku, k slabému srdečnímu tepu, k letargii, zmatenosti a nezřídka kdy k poruchám vědomí.
Rehydratace diabetika je při léčbě zásadní
Základem léčby dehydratace u diabetika je samo sebou dostatečné zavodnění organismu pomocí neperlivých a neslazených nápojů (ideální je čistá voda). V těžších případech, kdy dochází k poruchám vědomí, je pak nutné přivolat záchrannou službu. Ta pacientovi podá infuze s elektrolyty, které tělo pomohou rehydratovat, zároveň také pomohou vyřešit vysokou hladinu cukru v krvi. Pokud si diabetik naměří glykémii 20 mmol/l i více a nemá poruchy vědomí, měl by se bez prodlení ohlásit ošetřujícímu lékaři a prokonzultovat s ním případné podání antidiabetik či dodatečnou aplikaci inzulínu.
Bez dodržování diabetické diety to nepůjde
Pakliže chcete předejít komplikacím spojeným s cukrovkou, určitě je vhodné dodržovat zásady diabetické diety. Co tedy jíst a nejíst? Zde je malé doporučení:
- Zaměřte se především na konzumaci méně sladkého ovoce (například grapefruity, jablka, kiwi, borůvky, meruňky, pomeranče, melouny a podobně). Jídelníček doplňte i o zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky, které dodají potřebnou vlákninu.
- Zcela nevhodné jsou při diabetu potraviny a nápoje tohoto typu: bílé pečivo, slazené limonády, plnotučné mléčné produkty, uzeniny, tučná masa, běžné sladkosti všeho druhu i dochucovací omáčky typu majonéza, kečup atp.
- Do jídelníčku diabetika taktéž patří čerstvé ryby připravené na přírodní způsob, mořské plody, libová masa (kuřecí, krůtí apod.), kefíry, nízkotučné mléčné výrobky i čerstvé byliny, semínka anebo ořechy.
4255
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný