Diabetická retinopatie: Předejděte ztrátě zraku zelenou zeleninou a tučnými rybami

Diabetická retinopatie: Předejděte ztrátě zraku zelenou zeleninou a tučnými rybami
Je důležité nezapomínat na každoroční vyšetření očí Zdroj: Freepik

Pokud by se vás někdo zeptal, jaký je pro vás nejdůležitější smyslový orgán, nejspíš by mnoho z vás odpovědělo, že jsou to oči. Zrak používáme v běžném životě každý den: pomáhá nám s orientací v prostoru, díky němu přijímáme veškeré informace z okolí, jako jsou tvary, barvy, světlo i tma. Není tedy pochyb o tom, že je náš zrak opravdu důležitý. To si však uvědomujeme právě ve chvílích, kdy s ním máme problémy.

Diabetes ovlivňuje celou řadu našich orgánů, včetně očí. Diabetická retinopatie se bohužel stává jednou z nejčastějších komplikací diabetu. Existují však praktické kroky k tomu, abyste svůj zrak zachránili a viděli zřetelně svět okolo vás.

Fakt: Uvádí se, že po 20 letech trvání diabetu má změny na očním pozadí prakticky každý diabetik, bez ohledu na typ cukrovky.

Co je diabetická retinopatie?

Toto onemocnění je stav, který způsobuje ztrátu zraku a slepotu u lidí s cukrovkou. Samozřejmě není záhadou, že diabetickou retinopatii způsobuje především nezvládnutá kompenzace cukrovky – tedy vysoká hladina cukru v krvi a její časté výkyvy.

Příliš mnoho cukru v krvi poškozuje sítnici, tedy tu část oka, která detekuje světlo a vysílá signály do mozku prostřednictvím očního nervu. Vysoký cukr ale také zablokuje drobné cévy v oku, které se pak projeví únikem tekutiny nebo krvácením. Tyto cévy jsou rychle nahrazeny novými, jenže kvůli oslabení celého těla hyperglykémií jsou slabé a praskají.

Fakt: Diabetici mají až 5krát vyšší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu, makulárního edému, ale i glaukomu s otevřeným úhlem.

Projevy retinopatie

Toto onemocnění je o to záludnější, že v počátečním stádiu nemusí mít vůbec žádné příznaky, přitom včasné zjištění může zrak téměř beze zbytku zachránit. V prvních chvílích si však můžete všimnout změn ve vidění, jako jsou potíže se čtením nebo viděním vzdálených předmětů (tyto potíže mohou přicházet a odcházet právě kvůli kolísavosti glykémie).

Pokud však ve svém zorném poli vidíte záblesky světla, zvětšené skvrny, nebo máte pocit, že máte přes oči zataženou záclonu, je diabetická retinopatie již v pozdější fázi a je nutné zahájit léčbu k ochraně zbývajícího zraku.

Příznaky retinopatie:

    • skvrny nebo tmavé skvrny plovoucí ve vašem vidění,
    • rozmazané vidění,
    • tmavé nebo prázdné oblasti,
    • ztráta zraku.

V konečné fázi retinopatie začnou krevní cévy v sítnici krvácet do sklivce (můžete vidět i pruhy, které vypadají jako pavučiny). Bez okamžité léčby se následně tvoří jizvy v zadní části oka, které snadněji krvácí a krvácení tento stav ještě zhoršuje. Může se tak objevit:

  1. Diabetický makulární edém – k tomu dochází, když krevní cévy v sítnici prosakují do makuly (to způsobuje rozmazané vidění).
  2. Neovaskulární glaukom – abnormální krevní cévy vyrostou ze sítnice a zabrání odtoku tekutiny z oka, to způsobuje otok a následnou ztrátu zraku.
  3. Odchlípnutí sítnice – jizvy v zadní části oka mohou odchlípnout sítnici, což je stav více méně nezvratný.

Gemmoterapie: První tinktury byly až příliš silné

Přírodní či alternativní léčba není většinou patrná hned na první pohled a rozhodnout se k ní musí každý sám. Dobrou zprávou je, že gemmoterapie ...

Příčiny diabetické retinopatie

V první řadě je to tedy nadbytek cukru v krvi (hyperglykémie), a to i v případech, kdy je glykémie kolísavá. Ta také způsobuje navázání přebytečné glukózy na bílkoviny v očních tkáních – tím mění jejich elasticitu, zvyšuje křehkost a objevují se i změny cév či výdutě. Zároveň však vysoká hladina cukru ovlivňuje schopnost vázat kyslík, čímž zhoršuje prokrvení a okysličení očních tkání.

Fakt: Dalšími příčinami jsou vysoký krevní tlak a cholesterol, kouření, ale i těhotenství.

Prevence

Může se zdát, že vyhlídky na budoucnost s diabetem nejsou příliš povzbudivé, ale není tomu tak. Dobrou zprávou je, že trvá opravdu i několik let, než se diabetická retinopatie dostane do stádia slepoty a zároveň k tomu, abyste příznaky oddálili, jsou již dnes dostupné nové technologie, které vaši hladinu cukru udrží snáze v normálu.

Oddálit či úplně zvrátit tuto diagnózu můžete, kromě kontroly hladiny cukru v krvi, také následujícími činnostmi:

  • Pravidelnou návštěvou oftalmologa: Toho byste měli navštívit minimálně jednou za rok, a to i v případě, že nepociťujete žádné příznaky.
  • Cvičte minimálně 30 minut denně: Nemusíte zrovna běhat maraton nebo se trápit ve fitku, ale i rychlá chůze nebo úklid domácnosti se počítají do fyzické aktivity.
  • Jezte ryby: Nebo cokoliv, co obsahuje omega-3 (losos, halibut, tuňák, makrela, sardinky). Vědci se domnívají, že omega-3 pomáhá chránit před zánětem a abnormálním růstem krevních cév.
  • Meditujte: Určitě víte, že kortizol a s ním spojený stres zvyšují hladinu cukru v krvi. Zkuste se tak minimálně deset minut denně uvolnit a meditovat.
  • Hodně pijte: Dehydratace totiž může zvyšovat hladinu cukru v krvi.
  • Chraňte své oči: Při ostrém sluníčku chraňte své oči kvalitními brýlemi, a to i v zimě. Do práce zvažte pořídit si brýle, které brání modrému světlu z monitorů (to totiž způsobuje otoky, unavené a suché oči).
  • Přidejte zelenou barvu: Kapusta, špenát, římský salát nebo brokolice mají mnoho luteinu a zeaxanthinu, který chrání buňky sítnice. Spolu s vitamínem E vám také ale pomohou vyhnout se šedému zákalu.
  • Nekuřte: Kromě toho, že ušetříte svou peněženku, ušetříte i své oči. Kuřáci mají totiž až dvojnásobnou pravděpodobnost, že dostanou šedý zákal.

Léčba

Protože retinopatie nemá v počátcích žádné příznaky, je opravdu nutné každý rok vyšetření u doktora, kterému moderní technologie umožní důkladně prozkoumat sítnici a možné známky poškození (čím dříve retinopatii objeví, tím větší máte šanci na úspěšnou léčbu).

První vyšetření je jednoduché a bezbolestné – lékař vám jednoduše rozkape oči. V počátcích stádií retinopatie vás bude pravděpodobně oční lékař jen sledovat cca každé dva až tři měsíce, aby zjistil, v jaké kondici jsou vaše oči.

V pozdějších fázích je důležité zahájit léčbu okamžitě, ta může zabránit zhoršení vašeho zraku. V mnoha případech se používají k léčbě injekce nebo kortikosteroidy. Další možností je ošetření sítnice laserem, který zlepší průchod živin a kyslíku do sítnice. Úplně tou poslední možností je operace oka (vitrektomie), a to v případě, kdy oko hodně krvácí nebo je v něm mnoho jizev.

Zajímavost: Vědci právě teď zkoumají lék na cholesterol zvaný fenofibrát, který může zastavit zhoršení diabetické retinopatie.

Zdroje: aao.org, smarteyecare.nyc, webmd.com, mayoclinic.org, ocni-mb.cz

5568

Diskuze k článku