Diabetická neuropatie: Vyčerpávající bolesti mohou vést až k depresím. Je nutný management cukrovky

Diabetická neuropatie: Vyčerpávající bolesti mohou vést až k depresím. Je nutný management cukrovky
Diabetická neuropatie se projevuje bolestí, mravenčením nebo necitlivostí Zdroj: Freepik

Mravenčení, pálení, snížená citlivost, pocit těžkých nohou nebo přecitlivělost na dotyk – to jsou jen některé z celé řady projevů poškození nervů, k němuž může dojít při cukrovce. Jak poznáte, že právě vás postihla diabetická neuropatie a co se s tím dá dělat?

Diabetická neuropatie je porucha periferních nervů způsobená cukrovkou nebo špatnou kontrolou hladiny cukru v krvi. Nejčastější typy diabetické neuropatie vedou k problémům s citlivostí nohou. Neuropatie se obvykle rozvíjí pomalu a projeví se až po mnoha letech trvání diabetu, ale může se objevit i na počátku onemocnění. Pro pacienty je to poměrně vyčerpávající problém. O své trápení s neuropatickými bolestmi se s námi podělila například paní Marie, která žije s diabetem II. typu. Je velmi důležité rozpoznat onemocnění včas, aby bylo možné zahájit co nejdříve léčbu.

Příznaky neuropatie

Periferní diabetická neuropatie postihuje zejména nervová zakončení na rukou a nohou. Mezi její příznaky patří bolest, necitlivost a pocit brnění či svědění v postižených oblastech.

Je nutno zahájit léčbu včas

Diabetická neuropatie je progresivní onemocnění, které může v počátečních stadiích často zůstat nepovšimnuto, ale v pozdějších stadiích se stává bolestivým a vysilujícím. Pokud je léčba zahájena včas, lze mikrovaskulárnímu poškození, které je základem progrese diabetické neuropatie, zabránit, případně je alespoň zpomalit.

Bolest může být velmi intenzivní a vyžaduje léčbu zaměřenou na zmírnění potíží. Ztráta citlivosti v chodidlech může také zvýšit možnost, že si pacient nepovšimne poranění nohou, z nichž se posléze mohou vyvinout vředy nebo léze, které se infikují. V některých případech může být diabetická neuropatie spojena i s obtížemi při chůzi a určitou slabostí svalů nohou.

Celer: Mocný spojenec v boji s hypertenzí, cukrovkou i záněty

Na zlepšení potence ho používali už ve starém Egyptě, u nás se začal hojněji pěstovat až v 17. století. V současné době je u nás oblíbený jak ...

Současné možnosti léčby

Léčba diabetické neuropatie je velmi obtížná. Zásadní vliv na průběh neuropatie má kompenzace diabetu. Čím lepší kompenzace diabetu, tím je méně pravděpodobný vznik neuropatie dolních končetin. Mezi hlavní způsoby boje s neuropatií patří:

  • Kontrola glykemie: Trvale vysoká nebo kolísající hladina cukru v krvi zvyšuje riziko poškození nervů. Kontrola hladiny cukru v krvi pomocí inzulínu nebo jiných antidiabetických léků, kontrola stravy a pravidelné cvičení pomáhají zabránit progresi diabetické neuropatie nebo ji zpomalit.
  • Úleva od bolesti: U většiny pacientů způsobuje pokročilá diabetická neuropatie silné bolesti. Tyto bolestivé příznaky se léčí pomocí různých léčiv. Patří mezi ně antidepresiva, léky proti křečím nebo opioidy proti bolesti. Kromě klasických léků lze využívat například i kapsaicinové náplasti.

Kapsaicin je přírodní látka získávaná z vybraných druhů paprik. Patří mezi tradiční součásti indiánského léčitelství i moderní medicíny. Podporuje krevní oběh, likviduje bakterie, zrychluje metabolismus, prohřívá pokožku a tiší bolest. U některých pacientů byl zaznamenán pozitivní účinek topické aplikace vysoké koncentrace kapsaicinu (8 %). Působení kapsaicinu může vést k reverzibilní degeneraci nervového zakončení.

  • Doplňky a vitaminy: Slibně vypadají přípravky s obsahem kyseliny alfa-lipoové, doporučují se přípravky s obsahem vitaminů skupiny B, eventuálně jejich deriváty.
  • Alternativní metody úlevy od bolesti zahrnují fyzioterapii, akupunkturu, elektrostimulaci nervů a magnetickou terapii.
  • Prevence diabetické nohy: Noha je oblast těla, která je nejčastěji postižena diabetickou neuropatií a v závažných případech se může projevit gangrénou. Proto je důležité, aby diabetici chodili na pravidelné prohlídky a udržovali správnou péči o nohy.

Vitamin D je pro diabetiky zásadní. V zimě je ale nutno doplňovat jej pomocí správných potravin

Vitamin D hraje v našem organismu nesmírně důležitou roli. Kromě vlivu na imunitní systém se podílí také na zdraví našich kostí a zubů. Navíc je ...

Ideální je kombinovaná léčba

U spousty pacientů může být nutná kombinace terapií v závislosti na jejich účinnosti. Ideální je multidisciplinární přístup, který kombinuje farmakologickou léčbu a psychologickou pomoc. Zázraky se totiž bohužel zatím nedějí a prozatím u žádného léku nebyl prokázán absolutně fungující vliv na léčbu neuropatie. Dobré výsledky ale vykazuje například cílená rehabilitace. Pacientům, u nichž se v důsledku diabetické neuropatie rozvinuly deprese a úzkost, může výrazně pomoci poradenství a kognitivně behaviorální terapie.

Zdroje: news-medical.net, diabetes.co.uk, diastyl.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Foto: Freepik

41467

Diskuze k článku