Diabetická dieta = zdravá výživa

Diabetická dieta = zdravá výživa

Pod pojmem „dieta“ si většina z nás představí výraznou změnu v dosavadních stravovacích zvyklostech. Máme pocit, že jde o změnu, která nás omezuje, následně máme problémy s jejím dodržováním. Zasahuje nám do našeho zavedeného životního stylu. Diabetická dieta se často zaměňuje za dietu, která je vhodná při onemocnění zažívacího ústrojí. Jídelní lístek je potom jednostranný, nevýrazných chutí, málo pestrý. Takový pak snadno začneme porušovat.

Také přítomnost jiných onemocnění, např. vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, dny, bývá občas důvodem diabetickou dietu obcházet.

Vždy, když chceme udělat pro někoho zásadní, pro jiného menší úpravu ve stravování, je nejdůležitější vědět proč.

Úprava stravování je trvalá, a čím více víme, tím máme větší volnost a můžeme zařadit různé druhy potravin a pokrmů. Tím si můžeme zajistit dostatečnou pestrost stravy.

Proč jsou pro někoho změny malé?

Někteří lidé mají základy stravování výborné a při zjištění diabetu udělají pouze jedno – dodržují doporučený limit sacharidů. Při dnešních možnostech a způsobu léčby diabetu se určitá dietní doporučení mohou lišit. Nemůžeme však dělat úpravy, pokud nevíme, co je naše norma. Bylo by to jako plavat v řece, kdy, pokud nevíme, kde je střed, nemůžeme říct, zda plaveme vlevo či vpravo.

Víte, kolik máte mít gramů sacharidů na den? Ne? Potom dodržujete jinou dietu než diabetickou.

Výzvou v dodržování diabetické diety je zachování poměru živin, které dodají lékařem doporučenou energii. To znamená sledovat i příjem bílkovin a tuků.

Doporučené složení diety pro pacienty s diabetem

Diabetická dieta je plnohodnotná limitovaná strava

Problémem je někdy to, že je diabetická dieta známá již dlouho a mnoho diabetiků se občas uchyluje k dietnímu režimu z roku 1870, většinou týden před návštěvou lékaře. Řešení je to velmi jednoduché, krátkodobě účinné, v části asi i příjemné, ale nedá se dodržovat dlouhodobě. Prvotně byl diabetes léčený hladovkou, při níž byl podáván pouze neslazený čaj, káva, čistý bujon, citronová šťáva a koňak. Hladová dieta byla doplňována projímadly. A po hladovkách se přecházelo k dietám se sníženým obsahem sacharidů, bílkovin i tuků. Tato nedostačující výživa však vedla pravidelně k nežádoucím úbytkům na váze, a proto si vynutila hledání nových dietoterapeutických metod. Od tak zvaných klikatých diet, nazvala bych je možná příhodněji ode zdi ke zdi, se s vývojem léčby diabetu doporučuje zdravá výživa s vyváženým poměrem základních živin.

Záleží i na rozdělení jídel během dne

Jednou větou – doslovně citovanou z publikace Dietetika pro mediky a lékaře od MUDr. Václava Krejsy, která vyšla v roce 1948: „Dietní předpis v léčbě diabetu je specifikován nejen v dávkách a jakosti potravin, nýbrž i v časovém rozdělení příjmu jídel během dne.“ Každý z nás považuje za důležité, že se děti před odchodem do školy nasnídají, o velké přestávce snědí něco malého, oběd je samozřejmostí. Po příchodu domů si dají před večeří ještě něco malého.Vychází vám také pět jídel? Tak jsme se stravovali, pokud se o nás starala maminka.

  • Dávky nám zajistí příjem energie: bílkoviny, tuky, sacharidy.
  • Jakosti potravin nám zajistí: minerální látky, vitamíny, vlákninu.
  • Časové rozdělení jídel nám zajistí vyrovnanou hladinu krevního cukru.
  • Pozor na mnohdy opomíjené: bez vody není života.

Zvládnout dietní režim není jednoduché. Nejdříve ho však musíme znát, abychom mohli poznatky uvádět do praxe. S tímto záměrem realizujeme individuální a skupinové konzultace, přednášky a kurzy vaření.

Jitka Andrášková
DIA-LOG mapujeme diabetes

1753

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku