Diabetici své tělo zdobí speciálním symbolem. Při výběru tatéra by však měli být opatrní
V dnešní době vyjadřují lidé tetováním svou nezávislost, individualitu nebo zájmy. Přesto je právě pro diabetiky zdobení si těla inkoustem velmi tenkým ledem. Jedni jsou přesvědčeni o jeho neškodnosti, pro jiné je to nepředstavitelný hazard. Cukrovka však neznamená odepřít si radost z tetování. Naopak! Někdy může to správné tetování pomoci při akutních stavech.
Tetování má dlouholetou tradici – už v pravěku si, především náčelníci, zdobili tělo svými loveckými úspěchy. V dnešní době se o tetování na internetu dozvíte nepřeberné množství informací, ale žádná z nich vám jednoznačně nezodpoví všechny otázky ohledně diabetu.
Trvalá identifikace diabetu
Tzv. „tetování diabetu“ se v posledních letech stalo úplně běžnou záležitostí. Nechat si vytetovat na předloktí symbol diabetu (tedy modré kolečko), nebo přímo název onemocnění s typem, může mnohdy zachránit diabetikovi život. Toto tetování totiž při hypoglykémii nebo autonehodě hlásá, jak je k takovému člověku potřeba přistupovat.
Je tetování pro diabetiky vhodné?
Rozhodnout ozdobit si tělo inkoustem může být pro některé lidi trochu stresující záležitostí. U diabetika to platí dvojnásob, a to i u těch, kteří se s inzulínovými jehlami setkávají dennodenně. Jednoznačná odpověď neexistuje, vždy totiž musíte přihlédnout ke svému aktuálnímu stavu, ale v zásadě lze říct toto: pokud nemáte žádné komplikace spojené s diabetem a vaše glykémie je dlouhodobě v normě, nemusíte se tetování obávat.
Je však dobré zodpovědět pár palčivých otázek, které určitě jako diabetik máte. Například jestli jsou místa, která k tetování nejsou příliš vhodná? Jsou to především ta se špatným krevním oběhem, která se kvůli tomu hůře hojí – jedná se o hýždě, kotníky a chodidla. Určitě to jsou pak oblasti, kam aplikujete inzulín, nebo kde nosíte senzor (břicho, stehna, paže)!
Tip: Pokud si nejste jistí, jak vaše tělo bude na vpichy reagovat, vyzkoušejte minimalistické tetování třeba na zápěstí. To je nejenom moderní, ale také rychlé.
Horoskop na tento týden (nejen) pro diabetiky: Býci odhalí pravdu, Střelcům bude práce zábavou
Vodnář (21. 1. – 20. 2.) Celý Vesmír vám naznačuje, že byste měli udělat důležité rozhodnutí, které vás konečně posune. Vy si pořád myslíte, že ...
Na co se před tetováním zaměřit?
Je důležité:
- zajistit si opravdu kvalitní tetovací salón s profesionálním přístupem a hygienickými podmínkami na vysoké úrovni,
- informovat svého tatéra, že jste diabetik (ten tak snáze pochopí vaše potřeby udělat si přestávku, najíst se či další),
- udržovat dlouhodobě svou glykémii v normě, což je důležité pro následné hojení rány,
- pokud váháte, zkuste se informovat u svého diabetologa.
Tvarůžky: Kulinářská lahůdka, která pomáhá s hubnutím
Pochoutka s výrazným zápachem se vyrábí z netučného tvarohu. Díky tomu je přirozeně dietní, bez chemie, bezlepková a zároveň plná ...
Jak chránit tetování po aplikaci?
O tetování je opravdu potřeba dobře se starat, stále se jedná o ránu, do které se může dostat infekce. Následná péče by tak měla být samozřejmostí pro všechny, pro diabetiky však s dvojnásobným nasazením. Každý den tetování:
- jemně omyjte vodou nebo antiseptickým mýdlem,
- dobře a citlivě usušte,
- až 4× denně naneste krém s antiseptickými vlastnostmi nebo hydratační krém s ureou,
- nevytrhávejte si strupy, které by mohly tetování znetvořit.
Proces hojení trvá obvykle dva až tři týdny – v tuto dobu se určitě vyhněte jakémukoliv veřejnému bazénu, odřekněte si i přímé sluníčko. Vždy se o konkrétní péči poraďte s tatérem či vaším lékařem.
Možná rizika
Co opravdu může zkomplikovat proces hojení, je dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi. Mějte na paměti, že při samotné aplikaci inkoustu vám může cukr mírně vylítnout – je to přirozená reakce těla na stres (druhý den by se mělo vrátit vše do normálu). Dalšími možnými riziky jsou:
- infekce kůže – při výběru nevhodného tetovacího studia, nebo nedej bože, když si ho necháte udělat u někoho doma doslova na klíně, je dost pravděpodobná infekce, která může končit až otravou krve,
- keloidní jizva – ta může vzniknout jako následek při nedostatečné péči o tetování,
- špatné hojení – to vzniká při nadměrné glukóze v krvi, které nejenom zpomalí hojení, ale zároveň zvyšuje riziko infekce.
Pokud se po tetování necítíte dobře a vidíte jakékoliv známky infekce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Tetování nanotechnologií aneb Co přinese budoucnost diabetu?
Už v roce 2019 vyšla nová studie vědců z Massachusettského technologického institutu, která zkoumá nové technologie, jež by prozradily aktuální glukózu v krvi. Jednalo by se o tetování z nanotechnologického inkoustu, který by se zbarvoval podle koncentrace cukru v krvi. Tato studie je nyní poměrně úspěšná v klinickém testování, ale na její uvedení na trh si budeme muset samozřejmě ještě nějaký ten pátek počkat.
Zdroje: tatuantes.com, diabetes.co.uk, makingdiabeteseasier.com
1832