Bis Bis

Diabetici, nezapomínejte na zuby. Cukrovka zvyšuje riziko zubního kazu i onemocnění dásní

Diabetici, nezapomínejte na zuby. Cukrovka zvyšuje riziko zubního kazu i onemocnění dásní
Správná péče o zuby je pro diabetiky zásadní Zdroj: Pixabay

Každý, koho někdy bolel zub, ví, jak nepříjemná bolest to je. Správná péče o zuby by proto měla být zásadní – a u diabetiků dvojnásob. Právě ti jsou totiž vystaveni mnohem vyššímu riziku problémů s ústní dutinou. Na co byste si měli dávat pozor, jak se starat o dentální zdraví a jak často máte nárok na preventivní prohlídku u zubaře? Dozvíte se níže.

Cukr ve slinách jako živná půda pro bakterie

Asi vás nepřekvapí, že když mají diabetici vysoké hladiny cukru v krvi, budou je mít i ve slinách. A právě v nich se cukr stává živnou půdou, jakož i potravou pro bakterie, které se běžně vyskytují v ústech. Ty se zde pak množí a při nedostatečné ústní hygieně vedou ke zvýšenému riziku vzniku onemocnění dásní či zubního kazu.

Kromě vysokých hladin cukru ve slinách jsou však diabetici obecně náchylnější k infekcím v důsledku snížené imunitní schopnosti organismu, na jejíž vině je právě cukrovka. A zároveň se u nich také hůře a delší dobu hojí rány. Proto jsou diabetici vystaveni i vyššímu riziku parodontitidy (= zánět tkání, jež udržují zub v dutině ústní). A kromě toho, že diabetes může parodontitidu způsobovat a zhoršovat, může na druhé straně parodontitida také zhoršovat cukrovku – daná osoba se pak ocitá v začarovaném kruhu. Proto je třeba veškeré potíže s dentálním zdravím co nejrychleji řešit, a také se snažit mít cukrovku pod kontrolou – v případě velkých a častých výkyvů glykémií konzultujte další léčbu s diabetologem.

Bezinky právě dozrávají. Využijte plody černého bezu pro snížení inzulinové rezistence i k ochraně cév

Plody černého bezu dozrávají právě v těchto dnech. Na keřích podél cest či na okrajích lesů tak můžete nalézt drobné černé kuličky, které si ...

Varovné signály upozorňující na problémy s parodontem

Počínající parodontitidu samozřejmě nejlépe rozpozná stomatolog při pravidelných preventivních prohlídkách. I vy sami si však můžete všimnout určitých změn ve svých ústech, mezi které patří především následující:

  • bolestivost a zvýšená citlivost zubů;
  • citlivé, oteklé, červené či krvácející dásně;
  • potíže a bolestivost při kousání;
  • odchlipující se dásně;
  • přetrvávající pachuť v ústech;
  • zápach z úst;
  • kývající se zuby, příp. změna usazení částečných zubních náhrad.

Další dentální problémy, které způsobuje cukrovka

Parodontitida a větší riziko zubních kazů však nejsou jedinými problémy, se kterými se může diabetik s nekompenzovanou cukrovkou potýkat. Dle vědců, kteří prováděli výzkum na diabetických myších s diabetem 1. typu, dochází při onemocnění cukrovkou také k měknutí skloviny nebo ke zvětšování mezer mezi zuby. K těmto jevům docházelo už po pouhých 12 týdnech po vyvolání diabetu 1. typu, přičemž na konci výzkumu, který trval 28 týdnů, se objevily i zásadní rozdíly v mikrotvrdosti dentinu (= hmota tvořící většinu zubu).

Základem je správná péče o zuby

Abyste byli schopni těmto problémům předcházet, nebo je alespoň co nejvíce minimalizovat, je třeba správně pečovat o zuby a také držet cukrovku na uzdě. Kromě vyrovnaných hladin cukru v krvi je pak nezbytné čistit si zuby alespoň dvakrát denně, přičemž používat byste měli nejen kartáček na zuby, ale také mezizubní kartáček a případně i zubní nit. Tyto pomůcky je pak třeba také pravidelně měnit za nové.

Absolvovat byste také měli pravidelné prohlídky u svého stomatologa a alespoň jednou do roka zajít k dentální hygienistce. Dále byste samozřejmě měli omezit příjem potravin s vysokým obsahem cukrů, zabránit tvorbě zubního plaku, jakož i přestat kouřit, pokud jste kuřáky (kouření totiž zhoršuje jak samotnou cukrovku, tak i riziko onemocnění dásní).

Mějte na paměti, že problémy se zuby doma rozhodně nevyřešíte. Pokud vás začne zub bolet, je delší dobu citlivý, máte nateklé dásně, krvácejí vám dásně, nebo pozorujete jakékoliv jiné abnormality, vyhledejte pomoc zubaře.

Z deníku diabetika: Můj život byl neřízená střela. Cukrovka byla poslední kapkou, kterou jsem ale potřebovala

Přesně tak to už dneska vnímá i Linda (36). Když jí před dvěma lety diagnostikovali cukrovku 2. typu, měla pocit, že se jí zhroutil celý její ...

Na kolik prohlídek u zubaře mám nárok?

Jakožto diabetici máte – stejně jako každý jiný dospělý člověk – nárok na dvě prohlídky u zubaře ročně. Ta první je preventivní a můžete ji absolvovat nejdříve po uplynutí 11 měsíců od předchozí preventivní prohlídky. Druhá prohlídka se označuje jako prohlídka registrovaného pojištěnce od 18 let věku a lze ji absolvovat nejdříve po uplynutí 5 měsíců od doby, kdy jste byli na preventivní prohlídce. Potřebu této druhé prohlídky stanovuje zubař na základě stavu vašeho chrupu.

Jedinou výjimkou jsou těhotné ženy, které mohou v průběhu těhotenství absolvovat dvě preventivní prohlídky, mezi nimiž musí být prodleva alespoň tří měsíců.

Druhý zmíněný typ prohlídek u zubaře často vyvolává mnoho dotazů, jelikož tato prohlídka není povinná, ale pacient na ni má v případě potíží bezplatný nárok. Zdravotní pojišťovny totiž hradí stomatologům každý měsíc tzv. agregované platby za každého registrovaného pojištěnce, ze kterých je hrazena i tato druhá prohlídka registrovaného pojištěnce, a to nezávisle na tom, zda se na ni daná osoba dostaví, či nikoliv. Lékař tedy v žádném případě nemůže po pacientovi žádat finanční úhradu této druhé prohlídky. Samotné činnosti prováděné v rámci jednotlivých prohlídek jsou stanoveny vyhláškou o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb.

Doporučení na závěr

Pamatujte, že řadě problémů s dentálním zdravím lze předcházet správnou ústní hygienou. Pečujte proto o své zuby naplno a v případě potíží ihned navštivte lékaře – je to právě pokročilost fáze onemocnění, která rozhoduje o tom, jak dlouho bude trvat léčba a jak bude úspěšná.

Zdroje: cdc.gov, diabetes.org, dále dle textu

1183

Diskuze k článku