Diabetici by si měli vybrat ke grilování tu správnou přílohu

Diabetici by si měli vybrat ke grilování tu správnou přílohu
Diabetici by měli při grilování dbát na kontrolu velikosti porcí a adekvátně k tomu aplikovat inzulín Zdroj: Freepik

Kdo by neměl rád grilování? Na gril už můžete položit v podstatě cokoli. Grilování totiž není jen o mase, ale grilovat můžete také zeleninu, ovoce, ryby, mořské plody a dokonce i některé druhy sýrů.

V hlavní roli maso

Když se podíváte pod pokličky právě rozpálených grilů, zjistíte, že nejčastěji tam grillmasteři opékají maso. To je možné vybrat hovězí, vepřové a drůbeží (kuře, kachna, krůta). Nechybí ale ani klobásky. Právě u uzenin je důležité dávat pozor na kvalitu masa. Na grilu lze připravit burgery z mletého masa, žebra nebo steaky. Je důležité sledovat množství bílkovin a tuků, které sníte. Tyto dvě makroživiny zvedají krevní cukr až za delší dobu, tak je nutné myslet na přidání inzulinu i za nějakou dobu po jídle.

Obecně je dobré zařadit do svého jídelníčku ryby. Může to být losos, tuňák, treska nebo makrela. Dají se grilovat i krevety nebo kalamáry.

Hypotalamická amenorea, příliš cvičení nebo cestování. Víte, co vše vám může zpozdit menstruaci?

 Stres blokuje menstruaci i ovulaci, tělo je v režimu „bojuj, nebo uteč“ Stres. Významný faktor, který v těle ovlivňuje celou škálu funkcí a ...

Speciality pro vegetariány

Grilovaná zelenina je skvělá, hodí se do salátu, jako příloha, ale pochutnáte si i na ní samotné. Takovou specialitkou je ale ovoce. Ovoce, čerstvě utržené na zahrádce, je sice mnohem chutnější, ale na gril ho můžete hodit také. Možná už jste měli grilovaný ananas, ale často se griluje také banán, hruška nebo broskev. Do salátů se pak chuťově skvěle hodí grilované mango nebo papája.

Opečená zelenina je pak neodmyslitelnou součástí každého grilování. Papriky, cukety, lilek, cibule, dokonce i brokolice a květák, všechno může být grilováno s úžasným výsledkem. Stačí je pokapat olivovým olejem, osolit, okořenit a dát přímo na gril. Získáte křupavou, karamelizovanou chuť, která skvěle doplňuje maso nebo ryby. Na gril se také hodí žampiony.

Vegetariáni mohou místo masa zvolit různé druhy sýrů. Na gril se nejčastěji dává halloumi nebo hermelín. Do salátu lze použít například balkánský sýr.

Téma pro diabetiky? Přílohy

Právě na přílohy je potřeba aplikovat nejvíce inzulínu. A proto se vyplatí vybírat ty nejvhodnější. Nejlepší jsou samozřejmě zeleninové saláty. Obsahují vitamíny, minerály a hlavně vlákninu, díky které je krevní cukr po jídle stabilnější. Čerstvá zelenina se k masu nebo sýru hodí a v teplých dnech přijde vhod. Není na ni potřeba ani moc inzulínu, což je také výhoda.

Mezi přílohami by rozhodně neměla chybět už výše zmíněná zelenina. Kromě ní lze na grilu také bez problémů připravit i brambory. Nejlepší je si brambory lehce předvařit a pak jen na grilu dodělat. Brambory nakrájejte na plátky, potřete je olivovým olejem a posypte kořením. Poté opékejte na grilu dozlatova. Odměnou vám bude lahodná příloha s křupavou kůrkou a měkkým středem.

A jak je to s pečivem, které se u grilování velmi často podává? Ideální je žitný chléb nebo celozrnné pečivo, opět kvůli množství vlákniny v nich obsažených. Naopak bílé pečivo, jako jsou housky nebo bagety, nejsou úplně tou správnou variantou právě proto, že postrádají vlákninu a glykémie po nich jde tedy rychleji nahoru.

Noční sovy se těší lepším mozkovým funkcím, mají ale vyšší pravděpodobnost rozvoje cukrovky

Chronotyp člověka určuje, v kterou denní dobu je člověk nejaktivnější, a to na základě jeho spánkového režimu. V rámci vědeckých výzkumů bylo ...

Tipy pro výběr pečiva pro diabetiky:

  • Vysoký obsah vlákniny: Pečivo by mělo obsahovat alespoň 3 gramy vlákniny na porci.
  • Nízký glykemický index: Vyhýbejte se pečivu s vysokým glykemickým indexem, jako je bílé pečivo a pečivo z bílé mouky.
  • Bez přidaných cukrů: Zkontrolujte etikety a vyhněte se pečivu s přidanými cukry.
  • Čisté a jednoduché složení: Čím méně ingrediencí a méně zpracované, tím lepší.

Konkrétní doporučení:

  • Celozrnný chléb s lněnými semínky: Bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu.
  • Žitný chléb s ořechy: Přídavek ořechů dodává zdravé tuky a bílkoviny.
  • Proteinové bulky: Vhodné pro snídani nebo svačinu s nízkým obsahem sacharidů.

Na co dát při grilování pozor?

Grilování může být pro diabetiky skvělou příležitostí k užívání venkovního prostředí a zároveň si vychutnat zdravé pokrmy. Nicméně existuje několik faktorů, na které by si diabetici měli dát při grilování pozor.

Obsah cukru v marinádách a omáčkách: Mnoho komerčních marinád a omáček obsahuje přidaný cukr, který může způsobit náhlý nárůst hladiny cukru v krvi. Doporučuje se vybírat marinády a omáčky s nižším obsahem cukru nebo si je připravit doma.

Přílohy s vysokým obsahem sacharidů: Při grilování je běžné konzumovat přílohy, jako je pečivo, brambory nebo rýže. Diabetici by měli dbát na přiměřené porce těchto sacharidových příloh a případně preferovat celozrnné varianty.

Nadbytek sacharidů v nápojích: Při grilování se často konzumují alkoholické nápoje nebo slazené limonády, které mohou obsahovat vysoké množství cukru. Jako diabetik tedy dbejte na střídmý příjem těchto nápojů a preferovat vodu nebo neslazené varianty.

Nadměrné množství: Při grilování je snadné přejídat se, což může vést k nárůstu hladiny cukru v krvi. Diabetici by měli dbát na kontrolu velikosti porcí a adekvátně k tomu aplikovat inzulín.

Mgr. Monika Němečková | zdroj: Monika Němečková

Mgr. Monika Němečková

Vystudovala obor nutriční specialista na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, nyní pracuje ve firmě jako edukátorka senzorů a inzulinových pump. Dále působí také jako nutriční specialistka na klinice ReGeneo. Dlouhodobě se zabývá stravou spojenou s diabetem a obecně se zdravým životním stylem. Společně s kamarádkou založila projekt Eat your fears, díky kterému šíří povědomí o výživě, dále společně tvoří recepty a vydaly také vlastní kuchařku „Jednoduše pro všechny“. Závodně hraje stolní tenis, ráda lyžuje a chodí po horách. Diabetes má od roku 2017 a téměř od začátku využívá senzory. K léčbě pak používá inzulinová pera.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Moniky Němečkové

1699

Diskuze k článku