Diabetici a jaterní potíže: Prevence je důležitá i v tomto případě, jejich riziko stoupá u cukrovky II. typu
Játra jsou orgánem, bez kterého by vaše tělo nemohlo fungovat. Mají na starost hned několik metabolických funkcí. Uchovávají živiny, podílejí se na látkové přeměně lipidů a sacharidů a mají za úkol zpracovávat odpadní látky vyskytující se v krvi. Zdravá játra jsou tak důležitá nejen u diabetu.
Úlohou jater je rovněž produkovat žluč a vytvářet sekrety nezbytné pro trávení bolusu potravy. Zajišťují udržení normální hladiny krevního cukru, proto je potřeba se o ně co nejlépe starat, vyživovat je a aktivně regenerovat pomocí zdravého životního stylu, aby při cukrovce sloužila tak, jak mají.
Jaterní potíže jsou často navázané na diabetes II. typu
Dopady nekontrolované nebo nevyvážené cukrovky na orgány jako srdce nebo ledviny jsou široce diskutované. Ale co vaše játra? Další esenciální orgán pro život, který má naštěstí neuvěřitelnou schopnost seberegenerace. Riziko rozvoje metabolických onemocnění jater, jako jsou například nealkoholická steatóza jater či nealkoholická steatohepatitida, je u diabetu II. typu poměrně rozšířené.
Obě zdravotní komplikace (steatóza i steatohepatitida) jsou úzce spjaty s naším životním stylem.
Nealkoholické ztučnění jater (steatóza) je definováno jako nadměrné hromadění tuku v jaterních buňkách, které může způsobit zánět a poškodit je. V pokročilejší aktivní formě může potenciálně přejít do jaterní fibrózy, cirhózy. Diagnóza se provádí na základě zvýšení transamináz (krevní test), nebo pomocí ultrazvuku s přihlédnutím ke kontextu a rizikovým faktorům.
Metabolická onemocnění jater jsou často svázána s cukrovkou II. typu, jejíž vznik je přímo spojován se sedavým životním stylem, nezdravým stravováním založeným na vysokém kalorickém příjmu, jakož i dalších faktorech, včetně rodinné anamnézy. Metabolické faktory spojené s diabetem II. typu s inzulinovou rezistencí vedou k hromadění mastných kyselin v játrech, což vede ke vzniku steatózy. Ti, kteří se léčí s cukrovkou, často bojují s průvodními faktory metabolického syndromu (např. dyslipidémie, vysoký krevní tlak, obezita), a proto u nich narůstá riziko vzniku jaterních potíží.
Potíže těžkých nohou netrápí jen diabetiky. Jejich eliminace není bez šance
Žilní nedostatečnost je jedním z jmenovatelů možného vzniku větších komplikací krevního oběhu u těch, kteří se léčí s cukrovkou, ohrožuje ...
Co udělat v rámci úspěšné prevence jaterních onemocnění?
Protože se onemocnění jater nijak zvlášť neprojevuje (kromě toho, že můžete mít například žlutější oční bělmo, může vás svědit tělo nebo máte potíže s nevábným dechem), je na ošetřujícím lékaři, aby ho pomohl odhalit a včasně zachytit. Kromě kontrolních vyšetření diabetu může být předepsán screening steatózy (biologické vyšetření jater s měřením transamináz a gama GT, ultrazvuk jater).
Velmi důležité je věnovat se vhodné a konkrétně zaměřené lékařské péči s důrazem na možná zdravotní rizika jednotlivce.
Aby se zabránilo ztučnění jater, je nejprve důležité dostat pod kontrolu cukrovku. A pokud pacient trpí nadváhou, nastavit jeho dietní režim tak, že se přeorientuje na vyváženou stravu. To jsou vlastně spojené nádoby s managementem glykémie, protože jídlo s nízkým glykemickým indexem zároveň napomáhá ztratit nějaké to kilo navíc.
Pokud jej doplníte vhodnými pohybovými aktivitami, uvidíte opravdu pozitivní výsledky. Ty mají rovněž pozitivní vliv na snižování vysokých hladin krevního cukru. Samozřejmě je rovněž potřeba omezit spotřebu alkoholu a vyvarovat se kouření. Dobře zvolená strava pomůže i s výkyvy krevních lipidů.
Co jíst pro podporu ochrany jater
Jídlo je pro podporu dobré regenerace jater důležité. V návaznosti na diabetes pak dvojnásobně. Některé byliny mohou pomoci zlepšit produkci pankreatických šťáv a trávení, činnost žlučníku a podpořit detoxikaci unavených jater. Správný jídelníček s lékařsky vhodně konzultovanými potravinovými doplňky, které neovlivní medikaci, je dobrou volbou při jaterních potížích.
Výborná zelenina pro vaše játra jsou třeba artyčoky či černá ředkev, chřest, celer, srdíčka čekanky.
Potraviny bohaté na polyfenoly (látky bojující proti škodlivému působení volných radikálů) jsou pro játra opravdu prospěšnou vzpruhou. Zkuste zařadit do jídelníčku i borůvky, jablka, červenou cibuli, hroznové víno, brokolici, rajčata, růžičkovou kapustu. Polyfenoly najdete i v zeleném a černém čaji, česneku, hořké čokoládě, arašídech, lněném semínku, kurkumě nebo zázvoru.
Esenciální prvek v prevenci diabetu: Měď najdete v mase i rostlinách
Vyrovnaný příjem mědi lze zajistit pomocí dobře zvolené stravy. Její nedostatek nastává v našich podmínkách poměrně zřídka. Díky dobré ...
Jaké zvolit potravinové doplňky?
Pokud chcete podpořit činnost jater a jejich detoxikaci a obnovu, můžete to udělat po konzultaci s ošetřujícím lékařem či lékárníkem (tím u přepážky pro výdej léků na recept). Ten vám pomůže zvolit vhodnou variantu potravinového doplňku, který pro vás bude prospěšný a nebude kolidovat s farmaceutickou léčbou.
Pro podporu jaterní činnosti je v naturopatii doporučováno následující:
- Hořké byliny jako ostropestřec mariánský či pampeliška – ať už ve formě tinktury, kapslí, nebo čaje.
- Dobré jaterní funkce podporuje i chlorella a kurkumin, které jsou známé pro svoji protizánětlivou aktivitu.
- Doporučuje se i řepná šťáva, která udržuje dobrý stav jaterní tkáně.
- Můžete zkusit orgánovou výživu, ať už komplexní doplněk, nebo jednodruhový extrakt z jater. Jsou výbornými zdroji minerálních látek a některých vitamínů, které pomáhají bezchybnému chodu organismu.
Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Dtc.ucsf.edu, Diabetes.co.uk
4341