Diabetes vs. COVID-19: Co všechno byste měli vědět?

Diabetes vs. COVID-19: Co všechno byste měli vědět?

V České republice trpí diabetem zhruba každý desátý obyvatel. Ve většině případů jde o cukrovku 2. typu, která je spojená zejména s nevhodnými stravovacími návyky a celkově nezdravým životním stylem. Diagnóza diabetu neznamená jen nutnost dodržování diety a užívání léků, ale také vyšší riziko těžkého průběhu jiných onemocnění organismu, například chřipky či aktuálního Covidu-19. Jak se mohou diabetici chránit před nakažením koronavirem a liší se tyto zásady od běžných základních postupů platných pro celou populaci?

Diabetes 2. typu je jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění. Převážně postihuje osoby s nadváhou či obezitou a doprovázejí ho často další zdravotní komplikace, jako je zvýšená hladina cholesterolu či vysoký krevní tlak. Diabetici by měli následovat zásady zdravého stravování doplněné o vhodné fyzické cvičení a léčbu medikamenty (tabletky, inzulin), kterou stanoví lékař. Cílem je těmito opatřeními udržet cukr v krvi na přijatelné hladině a tím zabránit nepříznivým důsledkům diabetu, jako je poškozování cév a vznik chorob ledvin, očí či srdce.

Důsledně užívejte všechny léky

Diabetici jsou při současné epidemii Covid-19 ohroženou skupinou: nemají sice vyšší pravděpodobnost, že se koronavirem nakazí, v případě nákazy u nich ale hrozí těžší průběh a závažnější následky. I proto by měli lidé s cukrovkou důrazně dbát na všechna hygienická opatření. MZČR kromě toho vydalo i speciální doporučení pro lidi s chronickým onemocněním: nevysazovat žádné užívané léky bez konzultace s lékařem, odložit neakutní návštěvy ordinací a v případě jakékoliv potřeby lékaře kontaktovat telefonicky či e-mailem. Podle České diabetologické společnosti by měl mít každý diabetik doma dostatek léků, případně inzulínu a nezbytného zdravotnického materiálu na 1-2 měsíce.

Dejte na zdravý životní styl

Kromě důsledného užívání léků by diabetici v tomto období neměli slevit ani z vhodné životosprávy – cukrovka pod kontrolou totiž není zdaleka tak nebezpečná jako cukrovka, která se kontrole vymkla. Rizika plynoucí z případné nákazy koronavirem, ale i hrozba vzniku jiných zdravotních komplikací a nutnosti návštěvy nemocnice, jsou u diabetika s dobrou hladinou krevního cukru výrazně menší.

Webová aplikace Vitadio

S lepším zvládáním cukrovky může na dálku pomoci mobilní a webová aplikace Vitadio s unikátním online programem pro lidi trpící prediabetem a diabetem 2. typu. Vitadio uživateli poskytuje podporu v úpravě životosprávy a efektivním zvládání diabetu. Uživatele také propojí s osobní nutriční terapeutkou, která je vždy připravena poskytnout povzbuzení či radu na online chatu nebo na telefonu. Program také nabízí rady a tipy šité na míru, týdenní výzvy, online komunitu ostatních diabetiků či databázi receptů. Aplikace v mobilu navíc zaznamenává údaje z krokoměru, umožňuje vkládat fotografie jídel nebo monitorovat vývoj zdravotního stavu. I přes řadu funkcí je ale výhodou Vitadia jednoduché a příjemné užívání, klade totiž důraz na to, aby zdravá životospráva stala přirozenou součástí života diabetika, a ne jeho komplikací.

V době snížené dostupnosti zdravotní péče způsobené pandemií COVID-19 nabízí Vitadio půlroční program, který pomůže zvládnout všechna úskalí diabetu, pacientům zdarma až do konce roku. Trpíte-li prediabetem či diabetem 2. typu nebo máte-li diabetika ve své rodině, doporučte mu co nejdříve registraci na webových stránkách. „Ze zahraničních výzkumů i z našich zkušeností s českými diabetiky víme, že tento způsob péče přináší výsledky. Již stovkám spokojených uživatelů jsme pomohli ke zdravější hmotnosti a lepší kompenzaci cukrovky. Spolupracujeme s desítkami diabetologů a praktických lékařů po celé České republice,“ říká Jan Šomvársky, spoluzakladatel společnosti Vitadio. Možnost zaregistrovat se na webových stránkách www.vitadio.cz/covid a získat účast v půlročním online programu zcela zdarma platí do konce roku 2020.

 

565

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku