Diabetes v Chorvatsku: Jaká je tamější péče a na co se připravit jako DIA turista?

Diabetes v Chorvatsku: Jaká je tamější péče a na co se připravit jako DIA turista?
Azurová voda, oblázkové pláže, historie hmatatelná na každém kroku – Chorvatsko oplývá mnoha krásami. Zdroj: Shutterstock

Letní radovánky u moře k prázdninám patří. Tradiční destinací Čechů je Chorvatsko, které kromě teplých oblázkových pláží a relativně čisté vody nabízí i lákavé turistické oblasti pro aktivnější dovolenou. Zjistěte více o životě chorvatských diabetiků, ale také o nástrahách cestování do Chorvatska s diabetem!

Pro diabetiky je Chorvatsko bezpochyby vhodnou dovolenkovou zemí – nehrozí vám tam žádné exotické choroby, evropská kartička zdravotního pojištění je běžně akceptována, přístup k léčbě diabetu je velmi blízký tomu našemu a navíc se tu celkem snadno domluvíte i česky.

Cestovní kanceláře hlásí v letošním pocovidovém roce závratnou návštěvnost Chorvatska. Jen českých turistů letos zavítá k pobřeží Středozemního moře bezmála 900 tisíc, což je historický rekord. Podívejme se blíže na to, jak se žije chorvatským diabetikům.

Diabetická statistika v Chorvatsku je obdobou té české

Chorvatsko patří k zemím s relativně vysokým výskytem diabetu. Ze studie zaměřené na zastoupení diabetu v Chorvatsku vyplývá, že asi 6 % populace má diagnostikovanou cukrovku 1. či 2. typu, více než 11 % obyvatel má tzv. metabolickou poruchu, což je vlastně předstupeň cukrovky 2. typu, a poměr nediagnostikované cukrovky k diagnostikované je 72/100, což ukazuje, že značná část populace trpí nediagnostikovanou cukrovkou. Diabetická statistika v Chorvatsku je velmi podobná té české – i u nás trpí cukrovkou asi 6 % populace, diagnostikovaných je však o něco více pacientů než v Chorvatsku.

Centralizovaná diabetologická péče pro osvětu i zábavu

Místní i turisté jistě ocení relativně přehlednou formu chorvatské diabetologické podpory. V zemi existuje jediná zaštiťující organizace pro prevenci a léčbu diabetu – Chorvatská asociace pro diabetes a metabolické poruchy, která funguje již od roku 1972. Na její zástupce se můžete obrátit s dotazy souvisejícími s cestováním a životem diabetiků v Chorvatsku. Organizace pořádá různé sportovní a edukační akce a úzce spolupracuje s místním Svazem diabetiků.

Co hradí diabetikům místní pojišťovny?

Většina zdravotních výdajů diabetiků je v Chorvatsku dotována ze státního pojištění, podobně jako v České republice. Inzulínová léčba je plně hrazena pojišťovnami, stejně tak jako inzulínové pumpy a příslušenství. Proužky do glukometru jsou limitovány na 1 500 kusů ročně pro dospělé a 2 000 kusů ročně pro děti, nad tuto hranici si pacienti musí doplácet sami. Poměrně nákladné senzory na kontinuální monitoring glykémie hrazeny nejsou a pacienti do nich musí investovat sami.

Snadné dechové techniky pro okamžité ozdravení těla i mysli. Pomohou i při škytavce!

Mnohé starodávné techniky z východu, jako je jóga, tai-či, zen či meditace, kombinují fyzickou aktivitu s dechem. Často je to právě dech, který ...

Jede se na dovolenou aneb Na co dbát při cestě do Chorvatska

Diabetici si cestování rozhodně nemusí odpírat. Klidně se nechte zlákat azurovou vodou Plitvických jezer nebo majestátní kompozicí Diokleciánova paláce ve městě Split. Dodržíte-li několik preventivních opatření, můžete se středomořské pohodě naplno oddat.

Nepodceňujte balení zavazadel!

Kufry si nachystejte s předstihem, abyste nezapomněli na důležité věci. Zkontrolujte zejména:

  • inzulínové injekce či pumpu,
  • glukometr a testovací proužky,
  • všechny běžně užívané léky a doplňky,
  • potvrzení o diagnóze diabetu a o užívaných léčivech od vašeho lékaře, ideálně v angličtině,
  • chladicí tašku na léky včetně mrazicích destiček,
  • opalovací krém s vyšším UV faktorem (alespoň 30), sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Léky raději rozložte do více zavazadel, zvláště pokud letíte letadlem. Tím se při případné ztrátě kufru vyhnete urgentnímu shánění léků v cizí zemi, které může být dosti nepříjemné.

Zaoceánská výprava: Jak se žije diabetikům v Hondurasu?

Honduras je menší země ve Střední Americe s populací něco málo přes 10 milionů, čímž se podobá České republice. Sousedí s Nikaraguou, Guatemalou ...

Jak na cestách nakládat s inzulínem?

  • Inzulín převážejte a skladujte v chladu! Optimální teplota, ve které je inzulín stabilní a nejúčinnější, je 2–8 °C. Také proužky do glukometru nevystavujte přímému slunečnímu světlu, ztrácí tím svoji funkci! Chladicí taška bude na cestách vaším věrným pomocníkem.
  • Na světle se inzulín rychleji vstřebává, proto je při pobytu v jižních zemích vhodné zkrátit dobu mezi jídlem a aplikací inzulínu.
  • Aktivní dovolená plná chůze, cyklistiky či plavání vede k rychlejšímu metabolismu sacharidů, tudíž nemusíte potřebovat tolik inzulínu. Naopak čistě relaxační plážové hovění bude nejspíš vyžadovat vyšší přísun inzulínu. O případném dávkování léku se ideálně poraďte ještě před dovolenou se svým lékařem!

Praktické tipy pro pohodovou dovolenou u moře

  • Kartičku pojišťovny a potvrzení o diabetu noste stále při sobě v příruční tašce. Nebojte se o své diagnóze informovat na pláži plavčíka, zvláště pokud se nebudete cítit dobře.
  • Mějte u sebe stále malou svačinku nebo třeba hroznový cukr pro případ hypoglykémie.
  • V krizové situaci zavolejte záchrannou linku 112.
  • Zjistěte si před cestou, zda se v Chorvatsku dá sehnat vámi používané léčivo nebo přípravek obsahující stejnou účinnou látku. To můžete ocenit v situaci, kdy se vám ztratí či vám někdo ukradne zavazadlo s léky.
  • Snažte se dodržovat stejný stravovací režim jako doma. Nebojte se však vyzkoušet výtečnou středomořskou kuchyni, která je vzhledem ke svému vysokému zastoupení ryb a zeleniny pro diabetiky velice vhodná. Neexperimentujte ale příliš, dejte si pozor zvláště na alkohol a slazené nápoje, na které narazíte v Chorvatsku na každém kroku. Ochutnejte raději ověřené neslazené nápoje (např. pomerančový džus bez přidaného cukru) nebo minerální vodu s pomerančem či citrónem.

Cestu do Chorvatska klidně zvládnete i s diabetem. Země je na každoroční nápor turistů včetně pacientů s cukrovkou dobře připravená. S trochou opatrnosti, zvláště při balení zavazadel, si budete moci užívat mořské radovánky bez obav. Středomořskou stravou navíc dodáte svému organismu chybějící omega-3 kyseliny a po návratu domů se budete cítit jako znovuzrození.

Zdroj: Diabetes.co, Chorvatsko.ubytovanivchorvatsku, Idf, Data.worldbank, Pubmed.ncbi

6718

Diskuze k článku