Ibišek je plný antioxidačních látek: Studie prokázala jeho pozitivní účinek na hladiny krevního cukru
Diabetes ovlivňuje i nervosvalovou soustavu: Hlídání glykémie je důležitým krokem prevence neuropatie
Zdroj: Freepik
Diabetická neuropatie (poškození nervů) je patologie, kterou diabetici často ignorují. Přitom jde o jednu z nejčastějších chronických komplikací cukrovky, která vede k rozvoji dalších přidružených potíží.
Postižení periferních nervů je častou komplikací diabetu I. a II. typu a může způsobit závažné zdravotní komplikace. Léčba se skládá z hledání a následné eliminace příčiny neuropatie a v případě, že není tento postup možný, tak ze zklidňování průvodní bolesti.
Co lze udělat v rámci účinné prevence vzniku diabetické neuropatie?
Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje řadu chemických změn v těle, které nakonec vedou k neurodegenerativním potížím. Diabetes ovlivňuje dva typy nervů, a to periferní, které umožňují ovládat svaly a kožní citlivost kůže, a nervy autonomního nervového systému, které řídí fungování vnitřních orgánů. Změna se může pohybovat od funkčního poškození (zpomalení nervových přenosů) až po strukturální porušení.
Pro eliminaci vzniku diabetické neuropatie je důležitá prevence. Dodržování odborníkem doporučené léčby cukrovky a striktní kontrola hladin krevního cukru udělají mnohé.
Studie uvádějí, že kontrola glykémie pomocí vhodně nastavené aplikace inzulínu snižuje riziko rozvoje diabetické neuropatie. Důležitou součástí prevence je rovněž změna jídelníčku. Doporučuje se vynechat polotovary a potraviny obsahující lepek. Místo jejich konzumace se zaměřit na jídlo s nízkým glykemickým indexem, ale dobrou výživovou hodnotou.
Podstatný je i dostatečný příjem vlákniny, která je pro diabetiky neocenitelným spojencem pro lepší management krevního cukru. Vláknina totiž zpomalí trávení, a tím pádem napomáhá postupnějšímu uvolňování glukózy v organismu. Dalším spojencem prevence rozvoje komplikací cukrovky je jídlo bohaté na polyfenoly – funguje jako ochrana proti buněčné degeneraci.
Modrý čaj potěší oko krásnou barvou: Má příjemnou chuť a diabetikům dodá nálož antioxidantů
Modrý čaj je široce známý díky své krásné barvě – jeho barvicí schopnost oceňují všichni milovníci nápojů a dezertů! Kromě toho skýtá mnohé ...
Periferní nervy neohrožuje pouze neléčená cukrovka
Vůbec nejčastější příčinou vzniku chronické periferní neuropatie je cukrovka. V souvislosti s ní mluvíme o diabetické neuropatii. Vysoké hladiny cukru v krvi způsobují poškození stěn malých krevních cév, které zásobují nervy kyslíkem a živinami. Při nedostatečné práci oběhového systému pak nemohou být plněny základní předpoklady pro správnou funkci orgánů v těle (ledvin, očí, srdce a dalších).
Za vznikem neuropatie mohou kromě toho, že je častou komplikací diabetu, také další faktory. Jedním z nich je nedostatek kyseliny listové, který může vést k poškození periferních nervů.
Mezi dalšími příčinami, které mohou vést k neuropatickým projevům, jsou například některé druhy léčiv, používání rozpouštědel a insekticidů, alkoholismus, chronické potíže ledvin a jater, některé typy rakoviny, zlomeniny, které způsobují tlak na nervy, infekce, může se vyskytovat rovněž jako průvodní jev dědičných chorob.
Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit
Rychlá diagnostika diabetu i vysokého krevního tlaku však představuje praktickou nutnost k tomu, abyste je dostali pod co nejlepší kontrolu. A ...
Základní informace o neuropatii by měl mít každý diabetik
Diabetická neuropatie je komplikace cukrovky, o které byste měli určitě vědět. Je charakterizována poškozením jednoho nebo více typů nervů. Může postihnout motorické a senzorické nervy, které ovládají nohy a ruce i nervy autonomního nervového systému, jež mají na starost fungování vašich orgánů. Termín „neuropatie” nebo periferní neuropatie se používá k popisu problému souvisejícího s periferními nervy, nemá vztah k potížím centrálního nervového systému (mícha a mozek).
Neuropatie je způsobena řadou stavů. Může existovat i bez toho, aby bylo možné diagnostikovat příčinu, v tomto případě se pro ni používá termín idiopatická neuropatie.
Neuropatie se rozděluje podle toho, kde se projevuje, na senzorickou, motorickou a autonomní. Pokud je postiženo více typů nervů současně, mluvíme o polyneuropatii.
Příznaky jednotlivých druhů neuropatie:
- U neuropatie senzorického (smyslového) systému se objevuje mravenčení a necitlivost v rukou a nohou (diabetické neuropatie), přecitlivělost, zvýšená bolest, ztráta schopnosti rozeznávat změny tepla a chladu, palčivá bolest, změny na kůži, vlasech a nehtech, bércové vředy, infekce, gangréna.
- Neuropatie motorického systému se vyznačuje svalovou slabostí působící neklid, potížemi s prováděním malých pohybů (zapnutí knoflíků atd.), mohou nastávat třesy a křeče nebo svalová paralýza.
- S autonomní neuropatií jsou spojeny závratě a mdloby v důsledku náhlých změn krevního tlaku, snížené pocení a neschopnost termoregulace (kontrola vlastní teploty organismem), ztráta kontroly nad prací močového měchýře vedoucí k inkontinenci nebo zadržování moči, otoky a potíže trávicího systému, erektilní dysfunkce (častá u diabetické neuropatie).
Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Mayoclinic.org, Ncbi.nlm.nih.gov.
22767