Nezapomínejte na cirkadiánní rytmus: Není důležité jen to, co jíme, ale také, kdy to jíme
Diabetes mellitus u středních dospělých: Náročné období, kdy je důležitá prevence
Zdroj: Shutterstock
První příznaky stárnutí, úvahy o budoucnosti a vlastním směřování, stále častější bilance dosavadních zkušeností a prožitého života – to vše (a ještě mnohem více) provází střední dospělé zhruba v letech od 30 do 45 let. Vlivem hormonálních změn je toto období náročnější spíše u žen než u mužů. O kolik je ale život složitější, když ho navíc komplikuje nevyléčitelný diabetes mellitus?
V tomto vývojovém období sehrává významnou roli potřeba seberealizace a zhodnocení zkušeností. Velmi často se ale také objevuje i celková rezignace. To v současnosti způsobuje kromě přítomnosti celoživotní, chronické a stále nevyléčitelné choroby a každodenní nepříznivé zprávy, které kolují nejen ve všech médiích, ale také mezi lidmi.
Stále sílící pocit vyloučení ze společnosti
Celkovou kvalitu života pak komplikují chronické a orgánové specifické komplikace DM, poruchy sebepřijetí, další choroby a strach z nejisté budoucnosti provázený pocitem diskriminace ve všech sociálních oblastech. Objevují se nepravé sociálně-patologické jevy ve smyslu workoholismu jako kompenzačního faktoru pocitu méněcennosti a uvědomění si možného sociálního vyloučení ve společnosti. Největší problém ale představuje přiznání ubývajících fyzických a psychických sil na řešení konfliktů v manželství nebo pracovní činnosti a skutečnosti o DM jako o stále existujícím problému. Právě tyto skutečnosti ovlivňují snahu o podporu a zachování zdraví i navzdory DM.
Jak zvýšit čas v cílovém rozmezí? Praktické tipy a triky od lékařky MUDr. Kláry Sochorové
Čas v cílovém rozmezí 3,9-10 mmol/l je základním měřítkem kvality kompenzace cukrovky u lidí s diabetem 1. typu, kteří používají kontinuální ...
Mají pozitivní vztah ke zdraví
V tomto věku lidé velmi svědomitě absolvují primární prevenci jako soubor opatření pro předcházení chorob, chyb, zranění a jejich následků a udržování optimálního zdraví. Též jsou aktivnější při edukačních, rehabilitačních a rekondičních aktivitách a pobytech, kde pomáhají ostatním. Taktéž svědomitěji absolvují screening jako sekundární prevenci, která může odhalit různé choroby v časném stádiu, ve kterém jsou léčitelné a vyléčitelné. Střední dospělí diabetici plně zodpovídají za DM a uvědomují si rizika akutních, chronických a orgánových specifických komplikací DM, nakolik komplexním mechanismem dochází k poškození prakticky všech systémů a tkání organismu, včetně kostí, kůže a kloubů.
Hypoglykémie jako největší strašák
Na zhoršení celkové kvality života a na pracovní činnost mají velmi často také vliv hypoglykémie jakékoli závažnosti, které si vyžadují rychlé řešení. Způsobují totiž nižší výkonnost, slabost, riziko vzniku pádů a dalších hypoglykemií následující den. Toto vývojové období je typické neúmyslným zapomínáním na injekční aplikaci inzulínu před jídlem z důvodu časového stresu nebo poškození kognitivních funkcí z důvodu hyperglykemií nebo častých hypoglykemií.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky PhDr. Andrey Bukovské, MHA, MPH
1885