Jste jako papiňák? Nezvládnuté emoce jsou problém. Dostat je pod kontrolu se ale dá naučit
Diabetes mellitus u seniorů: Podpora společnosti je zásadní
Zdroj: Shutterstock
Senioři s diabetem představují tu nejzranitelnější skupinu, protože vyšší věk a onemocnění je vždy nebezpečné spojení. Diabetes mellitus u mladých seniorů (65 – 75 let), starých seniorů (75 – 85 let) a velmi starých seniorů (nad 85 let) představuje vážný problém hlavně pro rodinu, protože vyžaduje podřízení každodenního života všech členů rodiny určitým pravidlům.
Existuje přibližně tři sta teorií stárnutí a minimálně tolik individuálních rozdílů v projevech stárnutí. Stárnutí mění postoj ke světu i k sobě samému. Mění se názor na různé kompetence, sebehodnocení se mění v závislosti na sociálním postavení a je rozdílné u mužů a žen. V tomto vývojovém období dochází k bilanci a hodnocení života, které může mít negativní vliv na psychiku seniorů. Jinak na přítomnost diabetu reagují senioři s DM od dětství nebo mládí a jinak senioři, kteří se s onemocněním setkali až v dospělosti.
Jakou pomoc potřebují senioři s DM?
Funkčně nezávislí senioři s diabetem většinou nepotřebují měnit režimové opatření a životní styl. Diabetes mellitus je jejich hlavním sociálním a zdravotním problémem, při kterém potřebují jen minimální pomoc, kterou dokáže zabezpečit rodina, opatrovníci nebo nevládní organizace. Potřebné je však dodržování všech režimových opatření, diet a pohybových aktivit. Velký význam při prevenci akutních komplikací DM sehrává pak správný selfmonitoring glykémií pomocí glukometru nebo glukózového senzoru a opakovaná a pravidelná edukace s důsledným opakováním teoretických vědomostí, praktických zručností a intelektuálních návyků.
Funkčně závislí senioři s DM ztrácejí soběstačnost při vykonávání denních aktivit jako je koupání, umývání nebo starost o sebe a svůj diabetes, což zvyšuje potřebu lékařské a sociální péče v zařízeních sociálních služeb. Jsou ohroženi pády a úrazy, což je nebezpečný stav, protože až 30 % seniorů padá minimálně jednou za rok. Únava, vyčerpanost a psychické problémy způsobují také vážné poruchy v oblasti mobility, orientace a sebeobsluhy.
Mango jako pilulka zdraví: Zkuste ho v lahodném cheesecaku
Síla ovoce s nepřeberným množstvím barev a podlouhlým tvarem, který nápadně připomíná ledvinu, se skrývá nejenom ve šťavnaté dužině, ale i ve ...
U seniorů s diabetem a demencí dominuje pokles kognitivních funkcí a motorických zručností, dezorientace, poruchy osobnosti, paměti a neschopnost sebeobsluhy a správného rozhodování. I přes to, že jsou někteří senioři relativně fyzicky zdraví, tato porucha vyžaduje poskytování pečovatelské služby v zařízeních sociálních služeb, i když postupná adaptace na nové prostředí je obyčejně mimořádně náročná.
Rodina a rekondiční pobyty pomáhají
Významný zdroj sociální opory pro seniory s DM mají kontakty s rodinou a jinými diabetiky na akcích organizovaných diabetickými organizacemi. Pozoruhodné výsledky na celkovou fyzickou a psychickou regeneraci seniorů mají pravidelné pobyty v lázeňských zařízeních a na rekondičních pobytech. Současná moderní diabetologie umožňuje nastavit vhodnou léčbu pro všechny seniory. Flexibilní životní styl by měl být, vzhledem k menší pružnosti seniorů a horší adaptaci na všechny změny, změněn na pravidelný životní styl.
Týká se to nejen příjmu jídla ve stejném čase a ve stejném množství, ale i pravidelné fyzické aktivity se stejnou zátěží a ve stejnou dobu každý den. DM je závažný problém po celý život. Každé vývojové období je specifické svými možnostmi a schopnostmi přijmout celoživotní nevyléčitelnou chronickou chorobu s rizikem vzniku akutních, chronických a orgánovo-specifických komplikací DM, které poškozují celý organismus.
Horší pozice ve společnosti
Diabetici mají převážně stejnou úroveň inteligence a schopnosti jako jiní jedinci, ale s podstatně vyššími nároky na prosazení se ve společnosti zdravých jedinců a zabezpečení kvalitního života. Už od diagnostiky DM v kterémkoli věku musí totiž do režimu dne při všech povinnostech ostatních jedinců zařadit mnohé další příkazy, zákazy, omezení a povinnosti a umět řešit složité situace tak, aby mohli žít. DM podobně jako každá jiná chronická choroba také způsobuje fyzické a psychické postupné vyčerpání a hlavně vědomí, že lepší už to nikdy nebude (spíše horší), což je pro všechny zúčastněné také velmi obtížné.
A právě tehdy diabetikům kromě moderního zdravotnictví, vyspělé diabetologie a aplikované sociální práce pozitivně pomáhá vhodná sociální opora k udržování aktivního životního stylu, fyzického a psychického zdraví po celou dobu trvání choroby, ať už bez či s komplikacemi DM. Na to, aby byli diabetici schopni žít kvalitnější život, potřebují v rámci změny režimových opatření kromě nekouření a důsledné edukace i diabetickou dietu a fyzickou aktivitu.
PhDr. Andrea Bukovská, MHA, MPH
Pracuje jako farmaceutická laborantka specialistka v nemocniční lékárně Univerzitní nemocnice Martin. V této nemocnici se také už 18 let po pracovní době v lékárně věnuje edukaci diabetiků v Diabetologickém edukačním centru. Od roku 1994 je předsedkyní sdružení DIAMART, kde v pravidelných intervalech také edukuje diabetiky. Osmnáct let byla ve vedení Svazu diabetiků Slovenska a z toho patnáct let viceprezidentkou. Spolupracuje i s Mezinárodní diabetickou federaci. Působí také jako vedoucí realizační skupiny zaměřující se na vzdělávání školitelů v problematice diabetes mellitus v rámci Národního diabetologického programu SR (iniciativa vysokoškolského vzdělávání edukátorů). Sama žije s diabetem již více jak 40 let. Léčena je inzulinovou pumpou. Přednáší doma i v zahraničí pro diabetiky, zdravotníky a veřejnost a je autorkou mnoha edukačních materiálů, knih a brožurek věnovaných diabetu.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky PhDr. Andrey Bukovské, MHA, MPH
5492